islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pytje Hoxhes EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pytje Hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pytje Hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pytje Hoxhes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pytje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pytje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pytje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pytje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pytje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pytje Hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pytje Hoxhes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pytje Hoxhes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pytje Hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pytje Hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pytje Hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pytje Hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pytje Hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pytje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pytje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pytje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pytje Hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pytje Hoxhes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pytje Hoxhes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pytje Hoxhes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pytje Hoxhes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pytje Hoxhes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pytje Hoxhes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pytje Hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pytje Hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pytje Hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pytje Hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pytje Hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pytje Hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pytje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pytje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pytje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pytje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pytje Hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pytje Hoxhes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pytje Hoxhes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pytje Hoxhes Empty96%Pytje Hoxhes Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pytje Hoxhes Empty0%Pytje Hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pytje Hoxhes Empty0%Pytje Hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pytje Hoxhes Empty0%Pytje Hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pytje Hoxhes Empty1%Pytje Hoxhes Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pytje Hoxhes Empty2%Pytje Hoxhes Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pytje Hoxhes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Pytje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Pytje Hoxhes   Pytje Hoxhes EmptyMon 2 Aug 2010 - 13:54


A lejohet për Me’mumin (xhematin) me lexu diç nga Kur’ani kur është duke u falur pas imamit?Është “Mekruh” (e urryer) për xhematin të lexoj Kur’an pas imamit në namazNjë nga dijetarët e shquar të islamit “El Birxhendij” në librin e tij të njohur “Sherhu Nukajeh” kur ka shpjeguar qështjen e leximit të Kur’anit nga Me’mumi përfundon se është mekruh.Në këtë kapitull është cekur kërcnim i ashpër:

Aliu r.a. ka thënë: “Kush lexon (Kur’an) pas imamit veç ka gabuar”

Sahabiu i njohur Sead ibën ebi Vekas ka thënë: “ Kush lexon pas imamit nuk ka namaz për të”

Seid bin Musejeb ka thënë: “Do të doja për atë që lexon pas imamit të ketë në gojën e tij gaca zjarri”

Abdullah Elbehelij ka thënë: “Kush lexon pas imamit do t’i mbushet goja e tij me pluhur”
Në Fet-hul Kadir cekët se është Mekru Tahrimen të lexohet Kur’an pas imamit.
Ka thënë El-Ajnij në Librin e tij “Elbinaje fi sherhil Bidajeh” Më se 80 sahabe të mëdhenjë e kanë ndaluar leximin pas imamit, nga ta Abdullah ibën Mesud, Abdullah ibën Umer dhe Abdullah ibën Abas.

E përmendë Shejh Abdullah bin Ja’kubë elharithij në librin e tij “Keshful Esrar” Transmetohet nga Abdullah bin Zejd bin Esleme nga Babai i tij se ka thënë: 10 sahabet më të mëdhenjë të Pjgamberit a.s. e kanë ndaluar të lexohet pas imamit: Ebu Bekr,Umer,Uthman,Alij,Abdurrahman bin Auf, Sead ibën ebi Vekas, Abdullah ibë Mesud,Zejd ibën Thabit, Abdullah bin Umer dhe Abdullah bin Abas, Zoti qoftë i kënaqur me ta.
Doja ta di nga Hoxhallaret ton te Forumit islami-eshte-drit se si do e spjegojne kete qeshtje .......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pytje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Selam   Pytje Hoxhes EmptyMon 2 Aug 2010 - 14:03

Selam.
Sa i takon pyetjes suaj edhe pse shumica ishte edhe pergjigje.
Por me sa dij un sipas medh`hebit Hanefijj, kur falet namazi me xhemat, xhemati e ka Vaxhib qe te hesht, pra te mos flas asgje por te degjoj Imamin se cfar lexon.
E dihet poqese leshohet ndonje vaxhib i namazit me qellim vijn deri te prishja e namazit.
Me respekt
Uaeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Pytje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: Pytje Hoxhes   Pytje Hoxhes EmptyMon 2 Aug 2010 - 14:25

S.A.


Faleminderit per mendimin une dhe vet e ceka se doja te mar mendim dhe nga ju gjithsesi flm shume Zoti ju shperblefte .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pytje Hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: Pytje Hoxhes   Pytje Hoxhes Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pytje Hoxhes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: