islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Përmallimin për turpin nga Allahu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Përmallimin për turpin nga Allahu Empty
MesazhTitulli: Përmallimin për turpin nga Allahu   Përmallimin për turpin nga Allahu EmptyMon 2 Aug 2010 - 0:01

Ku është turpi nga Allahu?
Ka thënë Allahu: "A nuk e di se Allahu sheh?”
Po ashtu ka thënë: "Dhe duke e ditur mirë Ne do t’u rrëfejmë atyre (për atë që punuan) se Ne nuk ishim që mungonim (ishim të pranishëm).”

Derisa po bëje mëkat ishte me ty, derisa po gënjeje, Ai po të dëgjonte, derisa po luaje, Ai të shihte.

"Ne e kemi krijuar njeriun dhe dimë se c’përshpëritë ai në vetvete dhe Ne jemi më afër tij se damari (që rrah) i qafës së tij.”

"A mendojnë se Ne nuk dëgjuam ndenjën e fshehtë të tyre dhe bisedën mes tyre? Po, e dëgjojmë dhe të dërguarit tonë që janë pranë tyre, shkruajnë.”

Allahu është dëshmitar për cdo gjë. "E, ju fshihne ose thuane fjalën haptas; Ai ska dyshim se e di cka fshehni në zemrat tuaja.”

"Ai e di për shikimin në cep të syve, e edhe për atë që e fshehin në zemra. Allahu gjykon me drejtësi”

A nuk ndien turp ku të paraqiten veprat tua para Allahut. Allahu shikon në fletën tënde. Dhe në të ka mëkate të cilat ti i di.
A nuk thua: "Ahh, poshtërimi im tek Zoti im”
Turpërohu. Që ta sheh Zoti në zemrën tënde këtë turp.
A nuk ndien turp nga paraqitja e mëkateve tua para Allahut?
A nuk turpërohesh për mangësitë në adhurime?
A nuk turpërohehesh për ngadalsinë në veprimin e punëve të mira?
Duke e pasur parasysh se shpejton në epshe?

I ka thenë Humejd et- Tavil, Sulejmanit: "Më këshillo!” I tha: "Nëse kur ke bërë mëkat ke qenë vetëm dhe ke menduar se Ai të sheh atëherë i ke dhënë guxim vetës për një cështje të madhe. E nëse ke menduar se Ai nuk të sheh, ke bërë kufër.”

Derisa je duke i bërë mëkat Zotit tonë, e di se Ai po të sheh, a po se nuk po të sheh?!
Nëse thua se të sheh atëherë si nuk turpërohesh që të të shohë?
Si nuk frikësohesh nga Ai?
Që t’i bësh mëkat derisa po të sheh?

E nëse thua se nuk të sheh, atëherë ke bërë kufër.

Mirë, si të turpërohem?
Transmetohet nga Ibn Mes’udi se Pejgamberi alejhi selam u ka thënë një ditë shokëve: "Turpërohu nga Allahu, turp të vërtetë” I thanë: "O i Dërguar i Allahut, për Zotin, ne turpërohemi nga Allahu” Tha: "Nuk është kjo…” Nuk është tupri i vërtetë nga Allahu ajo që po mendoni. Mirëpo ai që turpërohet nga Allahu, turp të vërtetë le ta ruajë kokën dhe cka ka në të dhe le ta ruajë barkun dhe atë që përmban dhe le të përkujtojë vdekjen dhe sprovat. E kush e dëshiron botën tjetër, i lë bukuriitë e kësaj bote. E kush e bën këtë, është i turpëruar nga Allahu, turp të vërtetë”


T’i ruajmë sytë tanë,
Dhe veshët tanë,
Dhe gjuhët tona,
Dhe mendjet tona,
Dhe ta ruajmë barkun.

"Kush i frikësohet qëndrimit para Zotit të tij, i ka dy Xhennete”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Përmallimin për turpin nga Allahu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: