islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Rritja fenomenale e Islamit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Rritja fenomenale e Islamit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Rritja fenomenale e Islamit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Rritja fenomenale e Islamit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rritja fenomenale e Islamit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rritja fenomenale e Islamit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Rritja fenomenale e Islamit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Rritja fenomenale e Islamit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rritja fenomenale e Islamit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Rritja fenomenale e Islamit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Rritja fenomenale e Islamit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Rritja fenomenale e Islamit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Rritja fenomenale e Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Rritja fenomenale e Islamit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Rritja fenomenale e Islamit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Rritja fenomenale e Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Rritja fenomenale e Islamit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Rritja fenomenale e Islamit Empty
MesazhTitulli: Rritja fenomenale e Islamit   Rritja fenomenale e Islamit EmptySun 1 Aug 2010 - 12:22


Zgjerimi:
Islami u përhap nga vendi ku vuri rrënjët në gadishullin arabik gjer në pjesën e Azisë paraqëndrore dhe asaj qëndrore, në nënkontinentin indian, në Azinë Juglindore dhe në Filipine; Bregdeti Lindor i Afrikës dhe i tërë veriu i kontinentit, në veri dhe në jug të Saharës janë vende islame. Në Evropë, gjegjësisht në Ballkan sundimi osman ka lënë ishuj me popullsi islame. Janë për tu përmendur: Turqia evropiane, Bosnja, Shqipëria dhe Kosova. Që nga shek. XIX është formuar një diasporë islame në të gjithë botën, e sidomos në Evropën Perëndimore dhe në Amerikën Veriore përmes emigrantëve dhe atyre që kanë shkuar atje për të punuar.

Ditëve tona:
Është e njohur në SHBA dhe në tërë botën se Islami është feja me rritje më të shpejtë. Pjesë të shkëputura nga mediat më të njohura me shkrim në SHBA lidhur me këtë: "Islami është feja me rritje më të shpejtë në Amerikë, guidë dhe shtyllë stabiliteti për shumë prej njerëzve tanë."(Hillary Rodman Clinton, "Los Angelos Times”, 31 Maj 1996, fq. 3).

"Muslimanët janë grupi me rritje më të shpejtë në botë..." (The Population Reference Bureau, "USA Today").

"Islami është feja me rritjen më të shpejtë në vend." (Geraldine Baum, "Newsday" Religion Writer).

"Islami është feja me rritjen më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara." (Ari L. Goldman, "NEW YORK TIMES", 21 Shkurt 1989, fq. 4 A).

Në kohën e fundit po rritet qartë edhe numri i grave latine të konvertuara në Islam, para së gjithash në qytetin New Jersey të Shteteve të Bashkuara të Amerikës:

Gratë e konvertuara njoftojnë se njëri nga shkaqet e zgjedhjes së tyre ishte vlera e grave në islam. Pos kësaj thonë se ndihen të lira duke bartur mbulesën.
Përmes një lajmi të "Christian Science Monitor" muslimaneja e konvertuar Yasemin Pinet thotë se ajo kishte fituar respektin e vërtetë në Islam. Ne si muslimane i vizitojmë edhe xhamitë, shtonte ajo dhe thoshte se ndihet më e sigurtë dhe më e qetë kur është me shoqet e saja muslimane. Sikurse Jasemina poashtu edhe gra të tjera gjejnë një mënyrë më të mirë të jetës në Islam, andaj konvertohen vazhdimisht.
Sipas një botimi të Bashkësisë Islame të Amerikës Perëndimore në tërë SHBA-në janë konvertuar rreth 40 mijë latinoamerikanë në Islam.

Gratë në fjalë, të cilat mbajnë shami tregojnë se ato ndihen shumë më të lira dhe se mund të lëvizin shumë më mirë në shoqëri. Lidhur me këtë Jenny Yanez thotë: "Kur më shohin njerëzit të cilët i takoj se unë mbaj shami, e dinë se jam fetare, andaj nuk më bezdisin. Gjithashtu nuk kemi konfrontime me modën." Përveç kësaj, në Islam gratë përvetësojnë fuqishëm vlerën e bashkëshortësisë dhe të familjes. Pasi që të mirren mirë me Islamin dhe ta kuptojnë realitetin, deklarojnë se njerëzit, të cilët kanë marrë dituri të gabuar mbi Islamin e trajtojnë atë me sy krejt tjerë. Poashtu thuhet se Islami mund të kuptohet më së miri, nëse lexohet Kur'ani dhe kjo vlen edhe për pozitën e grave në Islam. (31.12.2004 Yeni Asya)

Japoni:
Imami turk Nimetullah Hoxha Efendi, pas 36 vjet shërbimi në Mekke, u shpërngul në Japoni me kërkesën e muslimanëve të atij vendi. Pothuaj qe shtatë vjet ai qëndron atje dhe ishte dëshmitar se si mijëra japonezë bëheshin muslimanë: "36 vjet kam vepruar në Mekke. Kam punur 20 vjet në xhaminë Sultan Ahmet në Stamboll. Isha imam në xhami të ndryshme. Përderisa jetoja në Mekke njoftohesha me njerëz të ndryshëm nga kombe të ndryshme. Atje jam munduar të japë më të mirën nga vetja në mënyrë që puna ime të jetë e frytshme. Isha edhe në Evropë.
Tash, pothuaj qe shtatë vjet jam në Japoni. Kam ardhur këtu me kërkesën e tyre. Deri para 20 vjetëve në Japoni kishte vetëm dy xhami, ndërsa tash janë mbi 300 sosh."
"Japonezët ankohen, ju muslimanë përse keni ardhë kaq vonë tek ne, edhepse fqinjët tanë Filipinet, Indonezinë, Malajzinë, Tajlandën dhe Singapurin i keni njoftuar shumë më heret me Islamin, ju po vini tek ne me vonesë?!"
"Ata shënojnë predikimet tona, vijnë në qendrën islame, na bëjnë pyetje lidhur me Islamin dhe krejt këtë e shfaqin në televizion. Shumë japonezë janë kthyer në Islam vetëm nëpërmjet këtyre emisioneve. Poashtu, shumë profesorë japonezë janë bërë muslimanë."
"Edhe në Kore për çdo ditë bëhen nga 60-70 njerëz muslimanë." ...thotë Nimetulla Hoxha Efendi (Ebubekir Gülüm, 04.09.2004 Milligazete)

Gjermani:
Për çdo vit kalojnë rreth 300 gjermanë nga krishterizmi në Islam. Numri i përgjithshëm i të konvertuarve arrin rreth 14.000. Këtë njoftim e bëri drejtori i Arkivës Islame në Soest, Muhammed Selim Abdullah gjatë një anketimi. Numri grave të dikurshme krishtere, të cilat pas martesës me një musliman pranuan Islamin nuk është bërë i njohur. Ky lloj ndërrimi i fesë është bërë pa regjistrim shtetëror.
Pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 ka pasur një valë më të madhe konvertimi në New York dhe Washington. Për këtë instituti nuk ka kurrfarë sqarimi.
Sipas Abdullahut në Islam hyjnë kryesisht gratë me arsimim të lartë shkollor. Prapa ndërrimit të fesë qëndron më së shumti një biografi tashmë e kuptueshme "Dashuria e madhe për Lindjen". Studimi i gjuhës arabe shpie shumë më tepër në marrjen intensive me Islamin, e herë pas herë edhe në dëshirën për ta përqafuar këtë fe. Shumë të konvertuar që u bënë muslimanë i kryejnë të gjitha detyrimet fetare, lutjet e disahershme ditore qind për qind.
Prej personaliteteve të shquara që e ndërruan fenë janë ambasadori i dikurshëm gjerman në Marokë, Murad Hofmann dhe botuesi i gazetës Islame "Islam-Zeitung", Ebu Bekr Rieger.
Kryesuesi i Bashkësisë së Muslimanëve Gjermanishtfolës, Amir Muhammed Herzog (Berlin), u kthye nga krishterimi në islam në vitin 1979. Më parë ishte misionar i rinisë i një Vepre Misionare Evangjelike.

Statisktikat:
Wikipedia, 2002 (freie Wissensdatenbank):
Popullësia e botës: 6.234.000.000. Gjithësejt muslimanë: 1.218.100.000 ,Remid 2003 (Mediat Shkencore për Fe dhe Shërbime Informative e. V.).
Numri i përgjithshëm i muslimanëve në Gjermani: 3.300.000.
Me pasaportë gjermane: 732.000

Fjalë përmbyllëse:
Çdo njeri me arsye të shëndoshë do të duhej pyetur veten se a e njeh njëmend Islamin. Gjithsecili do të duhej ta pyeste veten se ku bazohen mediat kur flasin lidhur me Islamin, a mbështeten në fakte, gjegjësisht në burimet e Islamit apo nga frika e shpërbërjes së sistemit të padrejtë kapitalist bëjnë propagandë antiislame, ashtu që me vetëdije përhapin pavërtetësi për të ngjallë frikë ndaj Islamit.
Sistemi i sotëm ekonomik i perëndimit është ndërtuar në atë mënyrë që njerëzit e thjeshtë që i përkasin shumicës absolute, të cilët nuk marrin mjaft duhet të punojnë gjatë tërë jetës së tyre për pakicën e pasur. Andaj, duhet pyetur veten se përse ata njerëz që konvertohen në fenë Islame e bëjnë një gjë të tillë nëse ajo është me të vërtetë një fe e dhunës, e urrejtjes, fe terrorizuese, shtypëse dhe e padrejtë siç pretendojnë shumë njerëz!
Nga ana tjetër duhet ta kuptojmë se cilët nga njerëzit do të humbasin nëpërmjet Islamit dhe cilët do të fitojnë. Profesorë, ambasadorë, studentë, politikaj, këngëtarë, artistë, të pasur, të zinj e të bardhë, njerëzit e thjeshtë dhe ata intelektuajë e përqafojnë Islamin! Nëse do të merreni me Islamin pa paragjykime do të jeni në gjendje ta kuptoni PSE!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rritja fenomenale e Islamit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: