islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Femra të konvertuara në Islam EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Femra të konvertuara në Islam EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Femra të konvertuara në Islam EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Femra të konvertuara në Islam EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Femra të konvertuara në Islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Femra të konvertuara në Islam EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Femra të konvertuara në Islam EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Femra të konvertuara në Islam EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Femra të konvertuara në Islam EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Femra të konvertuara në Islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Femra të konvertuara në Islam EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Femra të konvertuara në Islam EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Femra të konvertuara në Islam EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Femra të konvertuara në Islam EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Femra të konvertuara në Islam EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Femra të konvertuara në Islam EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Femra të konvertuara në Islam

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Femra të konvertuara në Islam Empty
MesazhTitulli: Femra të konvertuara në Islam   Femra të konvertuara në Islam EmptySun 1 Aug 2010 - 12:20


"Allahu Ekber [Zoti është më i Madhi], Allahu Ekber!" thërriste Muhammad Hannini teksa 15 besimtarë mblidheshin të dielën në një "xhami” që ndodhej në përdhesen e një shtëpie në Richmond Hill, Queens (SHBA).
Tetë gra të pranishme, të veshura me rroba të gjata dhe me shami islame në kokë, u falën disa metra pas burrave.
"Të tjerët duhet ta shohin humanitetin, devotshmërinë dhe përkushtimin tim ndaj Zotit që në dukje, e jo në trupin tim", thotë Sunni Rumsey Amatullah, që u bë muslimane para 25 vjetësh.

Besimtaret shprehen se e shohin shaminë jo si simbol shtypjeje, por si simbol çlirimi. Ato thonë se theksi që i vihet trupit të femrës në botën perëndimore, me manifestimet e saj në kulturën popullore, ka çuar në shndërrimin në objekt seksual të femrave. Ashtu si Amatullah , e cila më parë quhej Cheryl Rumsey, e lindur në Xhamajka, Queens, dhe është rritur si episkopeliane -- këto gra janë në mesin e 20.000 amerikanëve që e pranojnë Islamin çdo vit, sipas vlerësimeve, që pas mesit të viteve ’90-të.

Rreth 7.000 prej këtyre të konvertuarve në vit janë femra, sipas një studimi të drejtuar nga Ihsan Bagby, profesor i studimeve ndërkombëtare në Shaw University në Raleigh, N.C. Sipas raportit, 14.000 prej të konvertuarve të vitit 2000 ishin afrikano-amerikanë, 4.000 ishin të bardhë dhe 1.200 me origjinë hispanike (pjesëtarët e Kombit të Islamit nuk u përfshinë në raport).

Amatullah, 50-vjeçare, drejtoreshë e një programi për parandalimin e HIV-it në Iris House, një organizatë që kujdeset për shëndetin në harem, thotë se e ka përqafuar Islamin pas një jete shumë materialiste për disa vjet.

Esther Bourne, një llogaritare 46-vjeçare në Manhatan, ishte rritur si katolike nga nëna e saj pasi i kishte vdekur babai me origjinë angleze kur ajo ishte vetëm 6 vjeçe. Ajo thotë se e ka lexuar Kuranin në mesin e të 20-tave, sepse ish-bashkëshorti i saj, një musliman, kishte një Kuran. Në mesin e të 30-tave ajo nisi një kërkim shpirtëror që përfshinte edhe kurse për Islamin në një xhami në Manhatan Upper East Side. "Kur mësueset shpjegonin, zemra ime e pranonte menjëherë", shprehet ajo.
Në vitin 1992, në moshën 36-vjeçare, Bourne tha shehadetin. "Tani nuk ndiej më panik dhe nëse më ndodh një fatkeqësi, e pranoj caktimin e Allahut", thotë Bourne.

Amina Mohammed, një ndihmës dentiste 58-vjeçare në spitalin Veterans Administration në St. Albans, është muslimane prej më shumë se 20 vitesh. Ajo ka lindur me emrin Doris Gregory, vajzë e një nëne amerikane indiane dhe të një babai xhamajkjan. Ajo u rrit si luterane. Që në moshën 16-vjeçare ajo nuk shkonte më në kishë. Dy vjet më vonë nisi një kërkim shpirtëror duke lexuar për Budizmin, Hinduizmin dhe fetë indiane të Amerikës, por asnjëra prej tyre nuk ishte ajo që bënte për të- që t’i falej Zotit të Vetëm në një mënyrë të caktuar. "Isha kaq e dëshpëruar. E dija që ekzistonte feja e drejtë, por ende nuk e kisha gjetur. Unë besoja në Zot, nuk isha ateiste."
Në mesin e të 30-ave, pas dy martesash të dështuara dhe dy vajzash- të cilat tani janë nga 27 dhe 33 vjeçe- ajo kishte shumë nevojë për një udhëzim shpirtëror dhe rastësisht hasi Islamin. "Kjo është ajo që kam ndier gjithnjë në zemrën time", shprehet Amina.Për tre vjet me radhë ajo ndoqi kurse të fesë islame dhe gradualisht nisi të rrallonte takimet me meshkujt dhe të mbulonte kokën me shami herë pas here. Më pas ajo shkoi në një xhami të Manhatanit. "Atje pashë gra nga vende të ndryshme dhe me raca të ndryshme që faleshin së bashku", thotë Amina. "Mendova se kështu duhet të jetë bota."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Femra të konvertuara në Islam
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: