islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mami, kam vendosur të besoj në Allah

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Mami, kam vendosur të besoj në Allah Empty
MesazhTitulli: Mami, kam vendosur të besoj në Allah   Mami, kam vendosur të besoj në Allah EmptySun 1 Aug 2010 - 12:16

Gratë perëndimore po i kthehen Islamit gjithnjë e më shumë. Kay Jardine zbulon përse janë kaq të vendosura të bëhen muslimane.

Depresioni dhe pagjumësia ia bënë vitet e adoleshencës Kimberley McCrindle shumë të vështira. Talljet e shokëve e shoqeve të klasës për shkak të peshës dhe pamjes së saj e bënë studenten 19-vjeçare të ndihej sikur nuk i përkiste atij vendi dhe gjithnjë në kërkim të asaj që do ta bënte të lumtur, jo të vetmuar.

McCrindle, nga një familje ateistësh, u përball me fenë vetëm kur interesimi i saj e çoi atë në mësimet e së dielës në kishë. Por paqja dhe lumturia qe ajo kërkonte ende i shmangej asaj, për t’u shfaqur kur ajo filloi kolegjin në Edinburgh, Skoci, ku krijoi disa miq muslimanë dhe zbuloi Islamin.

"Po kërkoja paqen," thotë ajo. Kam pasur një të shkuar të vështirë. Vitet e mia të adoleshencës nuk ishin kushedi çfarë; më tallnin në shkollë, të tjerët më quanin të trashë e të shëmtuar dhe isha në kërkim të diçkaje që do të më bënte të lumtur. U përpoqa të shkoja në kishë një herë në javë, por nuk e quaja veten të krishterë; ishte thjesht interesim. Por nuk bënte për mua, nuk ndihesha e qetë atje.

Kur ecën në një xhami, ndien paqe. Të falësh pesë namazet ditore është më të vërtetë diçka që të përqendron. Kjo të jep një qëllim në jetë. Kurani është si një udhërrëfyes që të ndihmon, të bën të ndihesh më mirë."

McCrindle u bë muslimane para tre vitesh. Ajo është një prej atyre grave të shumta britanike që po kthehen drejt Islamit, feja me rritje më të madhe në botë. Edhe pse nuk ka shifra zyrtare, dihet se numri i të konvertuarve është në rritje e sipër dhe shumica e tyre janë femra, siç pohon Nicole Bourque, një mësimdhënës i antropologjisë sociale në Universitetin e Glazgout dhe një ekspert mbi konvertimet në Islam.

"Konvertimet ndodhin gjatë gjithë kohës" thotë ajo. "Do të vlerësoja se vetëm në Glasgou ka rreth 200 të konvertuar, por ky është një vlerësim i përafërt. Të dhënat janë të vështira për t’u siguruar." Vlerësime të tjera e çojnë këtë shifër në afërsisht 500 të konvertuar.

Tërheqja që Islami u bën shumë grave të çliruara evropiane është i vështirë për t’u kuptuar nga shumë njerëz për shkak të perceptimit në Perëndim se kjo fe e trajton gruan keq.

Për 27-vjeçaren Behija Malik, ose Lucy Norris për prindërit e saj, kjo është e vështirë për t’u kuptuar. Behija, që jeton në Edinburgh, binjakja e saj Viktoria dhe vëllai i tyre, Mateu, u rritën si të krishtere praktikues në zona rurale në Ëest Midlands, ku kanë ndjekur shkollat fetare të së dielës në një kishë të vogël pranë shtëpisë. Kur u rritën, ata reshtën së shkuari në kishë dhe para shtatë vitesh, në moshën 20-vjeçare, Behija dhe motra e saj u konvertuan në Islam – gjashtë muaj pas vëllait të tyre.

Gjashtë muaj pasi filloi të mësonte për Islamin, Behija kuptoi se jeta sipas Islamit do ta bënte të lumtur. "Mendoj se është diçka që e ndien në zemër. Nuk mund ta shprehësh me fjalë. Është sikur të flet zemra, diçka që e ndien brenda dhe e di se është për ty. Allahu e ka zgjedhur këtë gjë për ju, është përtej fuqisë tënde."

Gratë që kthehen në Islam janë të ndërgjegjshme për perceptimet perëndimore se ato janë të shtypura, por këto gra shprehen se ky perceptim është i rremë. Për shumë prej tyre pranimi i Islamit vjen pas një udhëtimi shpirtëror, i cili jo vetëm që nuk i shtyp, por ua përmirëson statusin e tyre social dhe u jep të drejta të reja.

Hafsa Hashmi, e cila jeton në Glasgou, u kthye në Islam para 24 vitesh. Ajo thotë se në Islam qëllimi yt nuk është më kjo botë, por bota tjetër, e përjetshmja. "Prandaj, përse duhet të shkojmë pas gjërave materiale?” shprehet ajo.

Për Tasnimin, Behijen dhe Hafsën jeta fokusohet tek pesë namazet ditore dhe të gjitha shprehen se nuk i merr malli për diçka të jetës para konvertimit. "Më mjafton Islami," thotë Behija. "Nuk të nevojitet gjë tjetër pasi ke zbuluar Islamin."

Bërja muslimane i ka sjellë Tasnimit lumturinë që po kërkonte. "Është një ndryshim i plotë i qëndrimit, sjelljes dhe mënyrës së të menduarit," thotë ajo. "Tani kam më shumë vetëbesim, jam e lumtur dhe e kënaqur. Kam arritur atë që kërkoja."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mami, kam vendosur të besoj në Allah
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: