islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Atmosfera e Tokës në Kuran EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty20%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty7%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty7%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty7%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty7%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty7%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty7%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Atmosfera e Tokës në Kuran Empty37%Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Atmosfera e Tokës në Kuran

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Atmosfera e Tokës në Kuran Empty
MesazhTitulli: Atmosfera e Tokës në Kuran   Atmosfera e Tokës në Kuran EmptySat 31 Jul 2010 - 14:47


Kurani përmban ajete të ndryshme që kanë të bëjnë me fenomenet të cilat ndodhin në atmosferë. Thjesht për krahasim, nuk ka asnjë kontradiktë midis shkencës së sotme moderne dhe fenomeneve të përshkruara.

Lartësia

Një ndjenjë shqetësuese që provohet në lartësi të mëdha dhe shtohet sa më shumë të ngjitesh, tregohet në Kuran:

“Dhe atë që Allahu dëshiron ta udhëzojë, Ai ia hap atij gjoksin për Islamin, kurse atij që Ai dëshiron ta humbasë, ia mbyll dhe ia shtrëngon gjoksin, sikur të jetë duke u ngritur në qiell. Në këtë mënyrë Allahu lëshon zemërimin e Tij mbi ata që nuk besojnë.” Enam, 124.

Disa komentues tregojnë se nocioni i mosrehatisë në lartësi të mëdha ka qenë i panjohur në kohën e profetit Muhamed( alejhi selam), por kjo nuk duket e vërtetë. Ekzistenca e majave të larta mbi dy milje e bën të pabesueshëm faktin që ata s’do ta kenë ditur vështirësinë e frymëmarrjes në lartësi të tilla.

Elektriciteti në atmosferë

Elektriciteti në atmosferë dhe rrjedhimi i saj, p.sh.: rrufeja dhe breshëri tregohen në ajetet e mëposhtme:

“Ndërkaq, murmurima e madhëron (Zotin një) me falënderimin (që i takon) e Tij, (e madhërojnë) edhe engjëjt nga droja ndaj Tij. E Ai dërgon rrufetë dhe me ato godet kë të dojë. Ndërsa idhujtarët polemizojnë rreth Allahut, e Ai është ndëshkues i rreptë.” Rrad, 13.

“Lutje e vërtetë është vetëm ajo drejtuar Atij, e ata që u luten të tjerëve pos Tij, ata nuk u përgjigjen atyre asgjë tjetër, (gjendja e tyre është) vetëm si e atij që shtrin duart (prej së largu) nga uji, që ai (uji) t’i arrijë deri në gojën e tij, por (uji) nuk do t’i arrijë (sepse uji është send i vdekur e nuk kupton për etjen e tij). E lutja e jobesimtarëve (drejtuar pos Zotit) nuk është tjetër vetëm se dështim (kotësi).” Rrad, 14.

“A nuk e ke parë se si Allahu i drejton retë, pastaj i bashkon, i bën grumbull ato edhe atëherë e sheh shiun se si rrjedh prej tyre. Ai lëshon prej së larti, nga retë e mëdha si kodra breshër dhe me të godit këdo e ia largon atij që do. Shkëlqimi i vetëtimës së dritës së resë gati se s’ta merr të parët.” Nur, 43.

Në këto ajete tregohet qartë lidhja midis formimit të reve, të cilat përmbajnë breshër dhe dukurinë e rrufesë. Fillimisht lakmia për shkak të përfitimeve që sjellë, më pas frika, sepse kur bie është në dorë të Allahut të Plotfuqishëm. Lidhja midis dy fenomeneve është vërtetuar sot, në ditët tona.

Hijet

Fenomeni i hijeve dhe fakti që ato lëvizin shpjegohet thjesht sot.

“Allahu, nga ajo që krijoi Ai, ju bëri edhe hije, e në kodra vendstrehime edhe petka që ju mbrojnë prej të nxehtit dhe petka që ju mbrojnë në luftë. Ashtu Allahu plotëson të mirat e Tij ndaj jush, në mënyrë që të dorëzoheni (besoni).” Nahl, 81.

“A nuk po shohin ata (keqbërësit) se çdo send që e krijoi Allahu, e sjell hijen e vet djathtas dhe majtas duke iu përulur Allahut (duke i bërë sexhde) dhe duke qenë respektues e përulës (e si e mbajnë veten lart disa njerëz).” Nahl, 48.

“A nuk e sheh se si Zoti yt e zgjati (andej e këndej) hijen, e sikur të kishte dashur do ta linte në një vend, pastaj diellin e bëmë rrëfyes të saj. Pastaj Ne atë e tërheqim pak nga pak.” Furkan, 45- 46.

Përveç frazave që tregojnë përulje ndaj Allahut, i Cili ka krijuar çdo gjë, përfshirë këtu edhe hijet dhe faktit që Allahu ka fuqi mbi çdo gjë, Kurani tregon edhe lidhjet e diellit me hijet. Çdokush mund të sjellë ndërmend ditën në kohën e Muhamedit (alejhi selam) kur besohej se mënyra se si lëviz hija bëhet sipas lëvizjes së diellit nga lindja në perëndim. Kjo zbatohej për ditët diellore për të matur kohën ndërmjet lindjes së diellit dhe perëndimit. Në fund do jetë vërtetuar se kjo ishte e pasaktë. Kurani më tepër tregon për funksionin e diellit si tregues i hijes. Siç e shohim, mënyra se si e përshkruan Kurani hijen nuk bie në kundërshtim me përshkrimin e sotëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Atmosfera e Tokës në Kuran
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: