islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty96%A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty0%A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty0%A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty0%A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty1%A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty2%A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
MesazhTitulli: A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit?   A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptyWed 2 Dec 2009 - 17:30

Pyetja:
Eselamu alejkum, hoxh i nderuar! Kam dëgjuar se kur vajzat martohen nuk lejohet ndërrimi i mbiemrit. Sa është e saktë kjo dhe a lejohet të shtohet mbiemri i burrit?
Allahu ju shpërbleftë për mundin!visitor counter
Lexuar gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? Empty
MesazhTitulli: Përgjigja e pyetjes suaj-A i lejohet gruas ta mare mbiemrine burrit.   A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit? EmptySat 26 Dec 2009 - 20:02

Esselamu Alejkum

Përgjigja:Do të mundohem që sa më shkurt ti përgjigjem pyetjes suaj.Sa i takon mbiemrit të burit, sipas fesë Islame nuk ka asnji obligim,sepse gruaja përfaqëson familjen e sajë e jo të burrit, në rast shkurorëzimi ajo konakun (vendkthimin) e ka te prindërit e saj.Por edhe nëse i vdes buri e drejt e sajë është që ajo të qëndroj në shtëpi të burrit ose të kthehet në familjen e sajë( poqese ka fëmijë) e poqese nuk ka fëmijë atëherë pas një kohe qëndrimi në shtëpinë e burrit të sajë obligohet që të kërkoj fatin e vet në prezencën e familjes së sajë e jo familjes së burrut të sajë. Unë mendoj se më së miri është që të ketë mbiemrin e familjes së saj së bashku me mbiemrin e burrit. Esselamu alejkum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
A i lejohet ne Islam qe gruaja te e merr mbiemrin e burrit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: