islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 Shtatë dyert e Xhehnemit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Shtatë dyert e Xhehnemit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Hafezat
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Hafezat

Numri i postimeve : 7
Data e regjistrimit : 20/06/2010
Nacionaliteti-Sheti : Mbi token e All-llahut

 Shtatë dyert e Xhehnemit Empty
MesazhTitulli: Shtatë dyert e Xhehnemit     Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySun 18 Jul 2010 - 10:14

Ruanu nga Zjarri i tij. Shtatë dyert e Xhehnemit Dy93r8
Dera e parë

Quhet Xhehennem sepse ai eshte i ngrysur (mrrolur) para fytyrave te
burrave e grave si dhe han (djege) mishin e tyre. Sa i perket denimeve
dhe vuajtjeve, ky i ka denimet me te lehta sesa te tjeret.

Dera e dytë

Quhet zjarri ngrenes i duarve dhe kembeve. Fton ata qe Njeshmerise se
Allahut s.w.t (Teuhidit) ia paten kthyer shpinen dhe atë, me te cilen
erdhi Muhammedi alejhi selam, nuk e pasuan.

Dera e trete

Quhet Sekar. Eshte quajtur me kete emer sepse ai han (djege) mishin dhe
jo eshtrat.

Dera e katerte

Quhet Hattame (shkaterruese), sepse thyen eshtrat, djege zemrat dhe
gjuan me gaca te medha sikur (te ishin) ndonje keshtjelle (e madhe).
Ngriten gacat lart ne horizont pastaj zbresin dhe djegin fytyrat dhe
duart e banoreve te zjarrit.

Dera e peste

Quhet Xhehim. Quhet me kete emer sepse ai ka gaca te medha. Nje gace e
tij eshte me e madhe se sa dunjaja.

Dera e gjashte

Quhet Seir. Eshte quajtur me kete emer sepse ne te jane te ndezura 300
keshtjella. Ne cdo keshtjelle ka 300 shtepi e ne cdo shtepi ka 300 lloje
te ndeshkimit. Ne te ka gjarperinje e akrepa, zingjire e pranga. Ne te
eshte pusi i merzise - deshperimit. Nuk ka ne Xhehennem denim me te
tmerrshem sesa ky. Kur te hapet dera e deshperimit, deshperohen shume
banoret e zjarrit.

Dera e shtate

Quhet Havije (grope e thelle).Ai qe bie ne te kurre nuk del prej saj.Ne
te gjendet pusi i pluhurit,nga i cili buron(del) zjarre, prej te cilit
edhe vet zjarri frikesohet e kerkon mbrojtje. Ne te jane ata, per te
cilet tha Allahu s.w.t "Atë do ta ndrydhi me një dënim të rëndë e të
padurueshëm". (Muddeththir 17).
Ai eshte koder prej zjarri, ne te cilen vendosen armiqte e Allahut s.w.t
me fytyrat e tyre duke i patur duart e lidhura ne qafat e tyre si dhe
me kembe te bashkuara me qafen. Zebbanijet (melaqet e zjarrit) qendrojne
mbi ta. Ne duar kane shkopinje hekuri, e kur ta godasin dike prej tyre
(njerezve) vetem njehere, zerin e tij e degjojne njerezit e xhinet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

 Shtatë dyert e Xhehnemit Empty
MesazhTitulli: Re: Shtatë dyert e Xhehnemit     Shtatë dyert e Xhehnemit EmptySun 18 Jul 2010 - 11:09'Eselamu Alejkum ! Vella Allahu te shperblefte per kete postim,keshtu le ti kontribuojme Islamit tone te mrekullueshem.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Shtatë dyert e Xhehnemit 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shtatë dyert e Xhehnemit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: