islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty96%''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty0%''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty0%''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty0%''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty1%''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty2%''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 ''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
MesazhTitulli: ''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''   ''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptyFri 9 Jul 2010 - 17:40

''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''''
Pejgamberi s.a.w.s ka thene: ''S'ka asnje rob qe bene ndonje mekat , pastaj ngrihet , merr abdes dhe e zbukuron abdesin , i fal dy rekate namaz pastaj kerkon falje nga Allahu , e qe Allahu te mos ia fal ate mekat.

''Kushtet e pendimit të vërtetë''Së treti: Njohja e mëkateve.

Së katërti: Keqardhja për gjynahet e kaluara.

Së pesti: Vendimi për të mos u kthyer në gjynahe.

Së gjashti: Kthimi i të drejtës personit që i është marrë.

Së shtati: Paraprirja e pendimit para kohës që nuk pranohet.

Në një hadith thuhet: "Allahu e pranon pendi­min e robit të vet, deri para gargarës së tij (frymës së tij të fundit).” Transmetoi Ahmedi dhe Tirmidhiu, saktësuar nga Neveviu. Gjithashtu në një hadith tjetër thuhet: " Allahu gjatë natës e mban të shtrirë Dorën për të pranuar pendimin e mëkatarëve të ditës dhe e shtrin Dorën gjatë ditës për të pranuar pendimin e mëkatarëve të natës, derisa të lindë Dielli nga Perëndimi.” Transmetoi Muslimi

Vëlla i dashur!Pendimi i vërtetë ka disa kushte të cilat duhen vepruar, në mënyrë që pendimi të jetë i saktë dhe i pranuar.Së pari: Sinqeriteti tek Allahu i Lartësuar.Së dyti: Largimi nga mëkatet.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' Empty
MesazhTitulli: Re: ''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''   ''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)'' EmptySun 16 Jan 2011 - 20:06

Selamu Alejkum Vizitor Ma bon Hallall po kjo teme fshhete se ashte Postuar ma heret nga Motra tuana

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
''Per ate qe bene ndonje mekat (gjynah)''
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: