islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty20%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty7%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty7%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty7%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty7%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty7%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty7%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty37%Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** Empty
MesazhTitulli: Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam**   Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam** EmptyThu 8 Jul 2010 - 10:34

Omeri r.a

Në brezin e nëntë fisi i bashkohet me fisin e Profetit (a.s.). U bë musliman 5-6 vjet pasi Profetit (a.s.) i erdhi shpallja. Ishte 32 vjeç kur hyri në Islam dhe së bashku me të numri i muslimanëve u bë 40. Në burime nuk flitet shumë rreth jetës së tij para se të bëhet musliman. Por megjithatë dihet se është marrë me tregti. Ai merrte pjesë në karvanet që shkonin në Siri. Në periudhën e injorancës ishte ndër fisnikët e Mekës dhe kishte detyrën e përfaqësuesit të saj. Në raste lufte ai dërgohej në palën kundërshtare dhe në kthim sipas informatave që jepte, merrej vendimi. Në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ndërmjet fiseve të ndryshme ai kishte rol kryesor.

Si u bë musliman?
Umeri (r.a.) kishte një karakter të hekurt. Ai ishte ndër kundërshtarët më të rreptë të Islamit. Ai vendosi që të vriste atë që i kthente njerëzit nga feja e gjyshërve të tyre, atë që tallej me idhujt dhe lavdëronte një Zot të vetëm. Ai donte të vriste Muhammedin (a.s.). Mori shpatën dhe me një mllef të madh u nis për të vrarë atë që më vonë do bëhej njeriu më i dashur për të. Transmetohet se Umeri (r.a.) duke shkuar për të vrarë Profetin (a.s.) u takua në rrugë me Nuajm b. Abdullah. Nuajmi e pyeti se ku po shkonte me kaq inat? Kur mësoi se ç’donte të bënte, Nuajmi e njoftoi se motra dhe kunati i tij kishin hyrë në fenë e re. Sapo e mësoi këtë Umeri (r.a.) u nis i inatosur drejt shtëpisë së kunatit. Kur iu afrua derës, brenda po lexohej Kur’an. Kur trokiti, ata që ishin brenda e ndërprenë leximin dhe i fshehën fletët e Kur’anit. Me të hyrë brenda qëlloi kunatin, ndërsa kur motra u mundua ta ndalonte, nga goditja që mori prej tij filloi t’i rridhte gjak nga hunda. Atëherë, e motra i tha se çfarëdo që të bënte s’do i ndalonte nga feja; atij iu zbut zemra dhe i tha se dëshironte të shikonte ato që po lexonin. Sapo lexoi ajetet e Kur’anit, besoi dhe pyeti se ku ndodhej i Dërguari i Allahut (s.a.). Në atë kohë muslimanët ishin mbledhur fshehurazi dhe po bënin ibadet në shtëpinë e Erkamit (r.a.), e cila ndodhej pranë kodrës Safa. Sapo mësoi se Profeti (a.s.) ndodhej në shtëpinë e Erkamit (r.a.), ai shkoi menjëherë atje. Trokiti në derë dhe sahabet që ishin brenda u shqetësuan kur panë se ishte ai. “Ky është Umeri. Nëse ka ardhur me qëllim të mirë s’ka problem, nëse ka ndonjë qëllim të keq për ne është e lehtë ta vrasim”, tha Hamzai (r.a.). I Dërguari i Allahut e kapi nga jaka me dy duar dhe i tha: “Bëhu musliman o Ibni Hattab! Udhëzoje në rrugë të drejtë atë o Allah”. Kur tha kështu Profeti (a.s.) ai menjëherë shqiptoi shehadetin.

Pasi hyri në Islam…
Për arsye se idhujtarët i torturonin muslimanët, në Shtëpinë e Allahut nuk mund të shkohej për t’u falur. Umeri sapo u bë musliman shkoi në Qabe dhe tha me zë të lartë se ishte bërë musliman. Idhujtarët që ndodheshin aty kundërshtuan shumë por ai përkundrazi u fut në radhët e muslimanëve dhe i mbështeti gjithmonë ata. Hyrja e tij në radhët e muslimanëve i gëzoi shumë besimtarët. Abdullah b. Mes`udi tregon: “Hyrja e Umerit në Islam ishte një triumf”.
Pas hyrjes së tij në Islam Profeti (a.s.) urdhëroi që Islami të kumtohej haptazi. Ai nuk u ndikua asnjëherë prej torturave të idhujtarëve. Besimi i lartë që kishte në zemër ia forconte dhe më shumë karakterin e pathyeshëm kundrejt jobesimtarëve.
Ai besonte me gjithë shpirt se Ai që i ka krijuar idhujtarët, Ai ka dhe forcën për t’i shkatërruar ata. Vetëm prej Atij kërkohet ndihmë dhe vetëm Atij i mbështetemi. Pra, ishte i bindur se Allahu (xh.sh.) mund t’i shkatërronte ose mund t’i zbuste zemrat e sëmura prej mosbesimit. Ai jetonte me mendimin se vetëm duke jetuar si Profeti (a.s.), duke duruar aq sa ai dhe duke zgjedhur begatitë e botës tjetër kundrejt kënaqësive kalimtare të kësaj bote, vetëm atëherë mund të arrihen qëlimet për të mposhtur errësirën dhe për të sjellë dritën e Islamit.

Hixhreti (emigrimi nga Meka në Medine) i Umerit (r.a.)
Pasi u bë musliman ai qëndroi gjithmonë pranë Profetit (a.s.). Meqenëse jobesimtarët e dinin se çfarë trimi ishte ai, nuk mund ta kundërshtonin. Për këtë arsye ndërkohë që të gjithë muslimanët emigronin fshehurazi nga Meka në Medine, ai u nis për udhëtim haptazi së bashku me 20 sahabe. Aliu (r.a.) tregon se: “Nuk di asnjë që të ketë emigruar haptazi përveç Umerit (r.a.). Kur u përgatit për këtë ai ngjeshi shpatën në brez, mori harkun pas shpine, shigjetat në dorë dhe shkoi në Qabe. Paria e Kurejshve qëndronte në oborrin e Qabes. Pasi bëri shtatë herë tavaf rreth Qabes, dhe fali dy rekatë namaz në Mekami Ibrahim; eci para jobesimtarëve të ulur radhë-radhë, e iu drejtua duke i thënë: “U njollosën fytyrat. Kush do ta lërë nënën pa fëmijë, fëmijët jetim, gruan të ve, le të më ndjekë mua tek ajo kodër…”. Asnjë s’pati guximin që ta ndalonte atë. Për këtë arsye dhe Ibn Mes’udi thotë: “Hixhreti i tij ishte triumf.”

Toleranca e Tij
Umeri, një kiptiu që kishte ngrënë një dackë nga një sojli mekas, i thotë: Kthehu edhe bjeri edhe ti një dackë! Amr b. Asit, kur dëgjon se është ngacmuar një egjiptian vendas, i thotë me zemërim e qortim: Njerëzit lindin të lirë nga nënat. Qysh kur po i përdorni ata si skllevër e shërbëtorë? Përsëri një radhë, kur ndodhej në Palestinë për të marrë çelësat e Mesxhidi Aksasë, një nga kohët e namazit e zë në një kishë; prifti që e vë re, këmbëngul që Halifi të falte namaz aty, në kishë, kurse ai, përkundër atyre këmbënguljeve, nuk pranon duke i thënë: Jo! Nesër juve mund t’ju shqetësojnë duke ju thënë se këtu u fal Halifi Umer! Pastaj del jashtë e falet drejt e mbi tokë duke manifestuar qëndrimin jashtëzakonisht njerëzor të Islamit ndaj të mundurve, atë qëndrim tejet të butë e në atë nivel që nuk ka mundur të arrihet ende sot. Ju lutem, a është e mundur që njerëz të tillë të shfrytëzojnë të tjerët? A mund të mendohet që këta të kolonizojnë të tjerët? Dhe a mund t’i thuhet regjim imperialist, sistemit të Kur’anit që përfaqëson këta shpirtra të lartë?

Dashuria e Umerit (r.a.) për namazin
Ai Umeri i madh shtrihej i sëmurë nga plagët e hanxharit të një persiani, adhurues i zjarrit. E nxirrte çdo gjë që hante e pinte, s’bënte zë e rrinte indiferent ndaj zërave. Kur shërbëtori vinte për ta pyetur nëse donte të hante a të pinte gjë, ose nuk i jepte përgjigje, ose i përgjigjej negativisht vetëm me vështrim. Kurse kur e lajmëronte me fjalët, “O prijësi i muslimanëve, është koha e namazit!”, i përgjigjej në çast: “Ja, po ngrihem. Kush e lë namazin, s’ka pjesë nga Islami!” Dhe ashtu, me plagë të përgjakura ngrihej e falej. Vepronte kështu, sepse kështu kishte parë te i Dërguari i Allahut. Do t’i përshtatej atij, do të vepronte si ai, do t’i përngjante atij dhe, kështu, do të bëhej shembull për pasardhësit. Po, njëri prej qëllimeve të dërgimit të profetëve ishte që ata t’i bëheshin shembull bashkësisë së tyre…
Në lidhje me këtë, Profeti ynë (a.s.) në porosinë e tij të nderuar ka patur mirësinë të urdhërojë kështu: “Njerëzit janë krejt si mineralet. I dobishmi në injorancë është i dobishëm edhe në Islam”. Si të thuash, Umeri i nderuar dhe i respektuar në injorancë, është Umeri dinjitoz, serioz, i ndjeshëm, i madh dhe i vyer në Islam… Në të parën mjaft i ashpër, mjaft i prerë, që detyron ashtu siç do vetë; në të dytën, me flatrat e thjeshtësisë të varura gjer në tokë e nën këmbët e njerëzve, kurse ndaj femohuesve dhe të dhënëve pas mëkatit, një personalitet i prerë e i vështirë!… Duke vazhduar analogjinë, ç’mineral të ishte në periudhën e injorancës, i tillë do të jetë edhe në Islam… Prandaj shprehim dëshirën që njerëzit e guximshëm, të gjallë e që u vlon gjaku, të bëhen muslimanë. Sepse i vyeri në injorancë do të jetë i vyer edhe në Islam.
Islami e merr në dorë këtë mineral-element njerëzor, e përpunon, e dendëson dhe e sjell në gjendjen e arit të pastër. Kështu ishin shndërruar sahabet, ithtarët pasues të Profetit në ar të pastër. Pastaj filloi të bjerë vlera dhe karati: 22, 21, 20, 18, 17, 15… Në shekullin e njëzetë e një midis muslimanëve pati edhe të tillë që ranë në 1 karat… Po, një shekull ky që i shtoi aq shumë paratë kallpe, skorjet!…
=

Pastaj qe, ju jeni ata që mbytni njëri-tjetrin, i dëboni disa prej jush nga vendi i tyre duke bashkëpunuar kundër tyre si është mëkatë e padrejtë, e nëse ata bien te ju në robëri, ju jepni kompensim për (t'i liruar) ata, e dëbimi i tyre nga vendi është i ndaluar për ju. A e besoni një pjesë të librit, e tjetrën e mohoni Ç'mund të jetë ndëshkimi ndaj atij që punon ashtu prej jush, pos poshtërim në jetën e kësaj bote, e në ditën e gjykimit ata hidhen në dënimin më të ashpër. All-llahu nuk është i pakujdesshëm ndaj asaj që veproni ju. El-bekare 85

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Omeri r.a **Shkoi per ta Vrar Pejgamberin a.s Dhe u Kthye ne Islam**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: