islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty20% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty7% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty7% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty7% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty7% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty7% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty7% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty37% Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Kriminelët dhe mashtruesit në internet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

 Kriminelët dhe mashtruesit në internet Empty
MesazhTitulli: Kriminelët dhe mashtruesit në internet    Kriminelët dhe mashtruesit në internet EmptyFri 2 Jul 2010 - 19:56

Jeta në
shoqërinë e informacionit sjell avantazhe, por ka edhe rreziqe. Në botën
virtuale në rrjet nuk lëvizin vetëm miqtë e shokët, por edhe piratët, spiunët e
internetit.


E
premte 2 Korrik 2010 9:06

Mesi i qershorit në Talin të Estonisë. Charlie Miller para publikut në kuadër
të një konference për temën "Cyber Conflict". Miller nuk është vetëm doktor i
shkencave matematikore. Ai është edhe ekspert për sigurinë e kompjuterëve dhe
mbahet si një ndër dhjetë hackerët më të mirë të botës. Çfarë kishte bërë ky
burrë i dobët pak i zbehtë, ne mesin e të tridhjetave?

“Kam dërguar një e-mail. Dhe ky e-mail vinte, për aq sa ti mund të kuptoje,
nga dikush, të cilit ti i ke besuar. Dhe në këtë mail ishte një link. Dhe ti e
ke klikuar. Dhe për aq sa mund të shihje, ky link të ka çuar në një faqe, së
cilës edhe i ke besuar. Web-Browser funksionoi, ashtu siç e prisje. Dhe para se
të merrje vesh gjë, ishe në faqen, që mendoje se doje të vizitoje. Gjithçka
dukej normale. Dhe për aq sa ishe në gjendje të kuptoje ti, nuk kishte ndodhur
asgjë. Por ajo që ka ndodhur: është se ka një problem me Web-Browser, një vend
të pasigurtë dhe atë unë e kam shfrytëzuar. Kam lëshuar një program, kam
depertuar në kompjuter dhe isha në gjendje të bëja çfarë të doja. Unë mund të
hyja në e-mailet e tua, unë kam bërë një fotografi me kamerën tënde në
kompjuterin tënd."
„I hacked you“
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet 0,,5745071_1,00
Miller ka shfrytëzuar një "Zero-Day exploit", një teknike e re sulmi, kundër
së cilës deri tani nuk ekziston asnjë mbrojtje. Teknika kompjuterike është shumë
komplekse. Prandaj kodet e programeve të sofwareve të zakonshëm në shitje kanë
gabime. Gabime, që zbulohen dhe shfrytëzohen. Mesatarisht, thotë matematicieni
Miller, zgjat 358 ditë derisa një gabim i tillë të hiqet. Këto boshlleqe të
sigurisë shfrytëzohen. Nga kriminelët, spiunët, terroristët në internet.
Ministri i brendshëm gjerman Thomas de Maizière në prezantimin e raportit për
mbrojtjen e kushtetutës me 21 qershor shprehu shqetësimin për spiunazhin në
internet.
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet 0,,5745082_1,00 Charlie
Miller
„Rritja e spiunazhit shpjegohet në rradhë të parë me rritjen e shkëmbimit të
të dhënave, sidomos përmes internetit. Prandaj shtohet jashtë mase rreziku që të
spiunohesh. Prandaj disa shtete po ndërmarrin fushata sqarimi për internetin.
"
Me sigurinë e sistemeve kompjuterike merret prej dy dekadash edhe Mikko
Hyponen. Finlandezi punon për sipërmarrjen e sigurimeve F-Secure. Ai është i
specializuar në fushën e Malware: Programe dëmtuese, të cilat futen fshehurazi
përmes internetit në kompjuter. Këto të ashtuquajtur „Trojanë“ i mundësojnë
sulmuesit, që ta drejtojë kompjuterin nga larg.
„Kishim rastin e një kontraktuesi ushtarak nga Anglia. Ishte një rast prej
miliona dollarësh. Laptopi personal i drejtorit të sektorit të hulumtimeve ishte
i infektuar 18 muaj rresht . Për një vit e gjysëm informacionet kanë shkuar në
këtë mënyrë në një IP adresë në Tajvan."
Hypponen: në dhjetë vitet e fundit të teknologjisë informatike ka
ndryshime.

 Kriminelët dhe mashtruesit në internet 0,,5745066_1,00 Miko
Hypponen
“I pari ishte kalimi nga amatorët, piratët e internetit, që e bënin këtë gjë
nga dëshira dhe lavdia, tek kriminaliteti i organizar, ku është fjala për para.
Dhe tani kemi këtë kalim të ri. Që do të thotë se ne tani kemi edhe spiunazhin
kriminel online, lufta zhvillohet online, apo së paku me sulme të llojeve të
ndryshme."
Këtë drejtim e thekson edhe Nart Villeneuve. Eksperti kanadez ka zbuluar
ndërkohë dy rrjete spiunazhi në internet, gjurmët e të cilëve të çojnë në
Kinë.
„Njëra nga temat, me të cilat jam marrë, ishte lidhja e mundshme ndërmjet
cyber kriminalitetit dhe cyber spiunazhit. Dhe përshtypja ime është se kufinjtë
ndërmjet dy fushave shkrihen. Dhe shohim mjete dhe infrastruktura, që janë
tipike për cyber-kriminalitetin. Këtu e kam fjalën për vjedhjen e numrave të
kartave të kreditit, të të dhënave bankare, që shfrytëzohen pastaj për sulme, që
kanë pamjen e spiunazhit. Me një synim krejtësisht të qartë, ku informacioni i
vjedhur vjen nga dokumente shumë sensibël."
Autor:Mathias von Hein/Angjelina Verbica
[img] Kriminelët dhe mashtruesit në internet U84uha11[/img]

Allahu ju shperbleft per postimin.
 Kriminelët dhe mashtruesit në internet 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kriminelët dhe mashtruesit në internet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: