islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nje pyetje per hoxhen EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nje pyetje per hoxhen EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nje pyetje per hoxhen EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje pyetje per hoxhen EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje pyetje per hoxhen EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje pyetje per hoxhen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje pyetje per hoxhen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje pyetje per hoxhen EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje pyetje per hoxhen EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje pyetje per hoxhen EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje pyetje per hoxhen EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje pyetje per hoxhen EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje pyetje per hoxhen EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje pyetje per hoxhen EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje pyetje per hoxhen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje pyetje per hoxhen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje pyetje per hoxhen EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nje pyetje per hoxhen Empty96%Nje pyetje per hoxhen Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nje pyetje per hoxhen Empty0%Nje pyetje per hoxhen Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nje pyetje per hoxhen Empty0%Nje pyetje per hoxhen Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nje pyetje per hoxhen Empty0%Nje pyetje per hoxhen Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nje pyetje per hoxhen Empty1%Nje pyetje per hoxhen Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nje pyetje per hoxhen Empty2%Nje pyetje per hoxhen Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje pyetje per hoxhen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valmir bllaca
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 150
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Mosha : 27
Nacionaliteti-Sheti : kosova

Nje pyetje per hoxhen Empty
MesazhTitulli: Nje pyetje per hoxhen    Nje pyetje per hoxhen EmptySat 26 Jun 2010 - 18:00

selam alejkum.Desha te pyes per namazin e nates qe falet 1/3 e nates nuk e di qysh eshte prandaj deshta te pyes se ne cilen koh eshte ne cilen e fal ti hoxh po du me dit edhe sa rekate i ka edhe a ka dallim nga keto namazet e tjera nasjen ghithqka qe ka te bej me kete namaz tregom pak me gjersisht .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nje pyetje per hoxhen Empty
MesazhTitulli: Re: Nje pyetje per hoxhen    Nje pyetje per hoxhen EmptySat 26 Jun 2010 - 19:37

we alejkum selam vella!


Prgjigjja e pyetjes suaj eshte keshtu:


Namazi i nates eshte nji namaz i cili bën pjesë në radhët e namazeve nafile ndër më të zgjedhurat.Sepse përmban në vete komponenta(gjëra),të cilat nuk i kanë nafilet tjera.

Edhe Allahu xh.sh thotë në nji ajet të Kur-anit:"Dhe një pjesë të natës kaloje në nafile..."(Isra,79).

Salatul- lejli apo namazi i natë falet ne agun e dritës,kur është më vështirë për tu zgjuar.

Ky namaz përbehet prej 2 rekateve ose më tepër po më mirë është 2 rekat.

Dhe gjatë qëndrimit në këmbë duhet lexuar Kur-an sa më shumë.

Pasi të përfundohet me selam ky namaz,lutjet t'ia drejtojmë Allahut me të cilën do ta madhërojmë,të tregojmë përultesinë dhe takvallëkun tonë dhe ta falenderojmë.


Lus Allahun e madhëruar që të jetë i kënaqur me ju dhe me ibadetin tuaj.


Me Respekt:

Burim Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Nje pyetje per hoxhen 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
hava
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
hava

Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 29/06/2010
Mosha : 29

Nje pyetje per hoxhen Empty
MesazhTitulli: Re: Nje pyetje per hoxhen    Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 29 Jun 2010 - 19:11

Selam alejkum..nje pyetje per hoxhen...deshta te pyes a eshte mekat..nese gjat namazit te kujtohet diqka e dhimbshme edhe ate e mendon me u lut para All-llahut gjat perfundimit te namazit..edhe smundesh me permbajt veten..edhe qan gjate namazit pa ze...

shpresoj se do te me kuptoni qka deshta te pyes...

alejkum selam...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Nje pyetje per hoxhen Empty
MesazhTitulli: Selam   Nje pyetje per hoxhen EmptyTue 29 Jun 2010 - 21:30

Selam.
Së pari ju falemenderoj per Interesimintuaj,per ceshtjet fetare.
Me sa kuptova behet fjale per largimin e koncetrimit te namazit.Kjo eshte mese normale sepse kemi shembullin,kur Muhammedi a.s u thot shokve kush da e fal nji namaz pa mos e cu mendjen dikund tjetr,dhurat e ka xhuben time,zotohet Hz aliu, dhe pasi e fal namazin Muhammedi a.s. e pyet a te iku mendja dikund, i thot ne rekatin e pare jo e ndersa ne te ditin mendova se a do majapesh te vjetren apo te rejen.
Pra dicka e pamundur,por ne te mundohemi mos ta largohemi aq shum nga namazi saqe ti harojm rekatet apo se cfar keni lexuar.
Sa i takon te qajturit ne namaz poqese behet si me ze si psh eee, ah etj e prish namazin,por nese dalin vetem lotet,namazi nuk prishet.
Ndersa lutjet gjat namazit ne i kemi lutjet qe behen ne uljen e fubdit te cdo namazi si psh.Allahumme Rabbena atinadhe Rebbengfrli.
por lutjet qe behen personale un ju kisha mendoj se nuk lejohet gjat namazit sepse personin e vendojme perpara vleres se namazit.
E pas namazit mund te behen cfado lloj lutje,bile eshte me e preferuar sepse jemi me abdes dhe sapo kemi falur namazin e ndoshta Allahu xh.sh. per nder te vleres se namazit dhe abdesit i pranon lutjet tona.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Nje pyetje per hoxhen Empty
MesazhTitulli: Re: Nje pyetje per hoxhen    Nje pyetje per hoxhen Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nje pyetje per hoxhen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: