islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes Empty
MesazhTitulli: Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes   Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes EmptyFri 25 Jun 2010 - 17:15

Margaritarë
të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes kundër jomuslimanëve
Erdhën
njëherë jomuslimanët për të polemizuar me dijetarët muslimanë në lidhje
me Allahun e Madhërishëm. Dijetarët e zgjodhën dijetarin e shquar të
asaj kohe, shejh Hamadanin, mësuesin e Ebu Hanifës, Allahu qoftë i
kënaqur me të dy. Derisa njerëzit prisnin dijeta...rin,
Ebu Hanife u paraqit papritur, u dëshiroi mirëseardhje atyre që ishin
prezent dhe tha: "Mësuesi ynë (Hamadani) nuk kishte kohë për polemikë
dhe më dërgoi mua si nxënësin e tij më të ri, Numan ibn Thabit që t'u
përgjigjet në pyetjet tua." Pastaj u ul në vendin e caktuar, ndërsa
delegatët jomuslimanë filluan me pyetje.Jomuslimani: "Cilin vit ka
lindur Zoti juaj?"Ebu Hanife: "Allahu ekziston para datës, kohës dhe
viteve (ekzistenca e Tij është e pakufizuar)!"Jomuslimani: "Ne
dëshirojmë të na sjellësh argumente nga realiteti ynë."Ebu Hanife: "Cili
numër është para katërshit?"Jomuslimani: "Tre."Ebu Hanife: "Cili numër
është para treshit?"Jomuslimani: "Dy."Ebu Hanife: "Para
dyshit?"Jomuslimani: "Një."Ebu Hanife: "Para njëshit?"Jomuslimani:
"Asgjë."Ebu Hanife: "Nëse para numrit (statistikor) një, nuk ka asgjë,
atëherë çfarë ndodh me Allahun Një të Vërtetë. Ai gjithmonë ekziston i
pakufizuar."Jomuslimani: "Në cilën anë është Zoti yt?"Ebu Hanife: "Nëse
sjell llambën në një vend të errët, në cilën anë përhapet
drita?"Jomuslimani: "Në të gjitha anët."Ebu Hanife: "Kur ky është rast
me dritën natyrale, çfarë është me Dritën e qiejve dhe
Tokës.Jomuslimani: "Na thuaj diç për esencën e Zotit tënd, a është i
fortë si çeliku, i lëngët si uji, apo i gazët sikurse tymi dhe
avulli?"Ebu Hanife: "A ke qëndruar para një personi në pragun e
vdekjes?"Jomuslimani: "Po."Ebu Hanife: "A ka folur ndonjëherë me ty ai
pasi ka vdekur?"Jomuslimani: "Me siguri jo."Ebu Hanife: "Para vdekjes së
tij ai ka folur, ka lëvizur, e pas vdekjes nuk ka lëvizur, është
gurëzuar, kush e ndryshoi gjendjen e tij?"Jomuslimani: "Kjo është për
arsye se shpirti i tij e ka lëshuar trupin."Ebu Hanife: "Na përshkruaj
shpirtin e tij, a ka qenë i fortë si çeliku, i lëngët si uji apo i gazët
sikurse tymi dhe avulli?"Jomuslimani: "Ne për këtë nuk dimë asgjë."Ebu
Hanife: "Nëse shpirti që është i krijuar nuk mund të përshkruhet,
atëherë si kërkon ti ta përshkruaj Qenien e Zotit?"Jomuslimani: "Në
cilin vend gjendet Zoti yt?"Ebu Hanife: "Nëse e sjell enën me qumësht të
freskët, a përmban ai yndyrë?"Jomuslimani: "Po."Ebu Hanife: "Në cilin
vend është yndyra në qumësht?"Jomuslimani: "Nuk ka vend të kufizuar, por
është e përhapur në tërë qumështin."Ebu Hanife: "Nëse yndyra e formuar
në qumësht nuk ka vend të caktuar, si dëshiron ti ta kufizosh Zotin në
një vend?"Jomuslimani: "Nëse gjërat janë të përcaktuara para krijimit të
Universit, cili është roli i Zotit tënd?"Ebu Hanife: "Ai përcakton
gjërat. Ai disa njerëz i ngrit e disa i përul."Jomuslimani: "Nëse hyrja
në Xhennet nuk ka fillim, poashtu nuk ka mbarim, si janë banorët e tij
të përhershëm?"Ebu Hanife: "Numrat statistik nuk kanë as fillim as
mbarim."Jomuslimani:"Si në Xhennet ushqehen, nuk urinojnë dhe nuk e
kryejnë nevojën e madhe?"Ebu Hanife: "Ti dhe secila krijesë kemi
qëndruar në barkun e nënave tona nëntë muaj. Jemi ushqyer me gjakun e
nënave tona, e nuk e kemi kryer as nevojën e vogël e as të
madhen."Jomuslimani: "Si është e mundur që begatitë e Xhennetit rriten
duke ngrënë dhe nuk harxhohen frytet e tij dhe nuk kanë fund?"Ebu
Hanife: "Sa më shumë arrihet dituria ajo rritet edhe më shumë." Përktheu
dhe përshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Margaritarë të urtësisë - Argumentet e Ebu Hanifes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: