islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ruajtja e Kuranit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ruajtja e Kuranit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ruajtja e Kuranit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ruajtja e Kuranit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ruajtja e Kuranit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ruajtja e Kuranit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ruajtja e Kuranit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ruajtja e Kuranit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ruajtja e Kuranit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ruajtja e Kuranit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ruajtja e Kuranit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ruajtja e Kuranit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ruajtja e Kuranit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ruajtja e Kuranit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ruajtja e Kuranit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ruajtja e Kuranit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ruajtja e Kuranit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ruajtja e Kuranit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ruajtja e Kuranit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ruajtja e Kuranit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ruajtja e Kuranit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ruajtja e Kuranit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ruajtja e Kuranit Empty96%Ruajtja e Kuranit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ruajtja e Kuranit Empty0%Ruajtja e Kuranit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ruajtja e Kuranit Empty0%Ruajtja e Kuranit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ruajtja e Kuranit Empty0%Ruajtja e Kuranit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ruajtja e Kuranit Empty1%Ruajtja e Kuranit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ruajtja e Kuranit Empty2%Ruajtja e Kuranit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ruajtja e Kuranit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ruajtja e Kuranit Empty
MesazhTitulli: Ruajtja e Kuranit   Ruajtja e Kuranit EmptyFri 25 Jun 2010 - 1:13

Kopja zyrtare e Uthmanit

Kurani u shpall fillimisht në dialektin kurejshit të gjuhës arabe.
Por për t'ua lehtësuar të kuptuarit e tij njerëzve që flisnin dialekte
të tjera, , Allahu e shpalli Kuranin në shtatë dialekte të arabishtes.
Gjatë periudhës së kalifit Uthman (pasuesi i dytë i profetit),
ndryshimet në leximin e Kuranit mes fiseve të ndryshme u bënë të
dukshme, për shkak të leximeve të ndryshme sipas dialekteve. Filluan të
shfaqeshin grindje mes tyre, ku çdo fis e quante leximin e vet të saktë.
Kjo alarmoi Uthmanin, i cili bëri një kopje zyrtare në dialektin
kurejshit, dialekti në të cilin Kurani iu shpall profetit dhe u mësua
përmendësh nga shokët e tij. Ky përpilim i bërë nga Komiteti i Uthmanit
nuk është një version tjetër i Kuranit (si versionet biblike), por e
njëjta shpallje që iu dha profetit nga Zoti.

Enes bin Maliku tregon se Hudhejfe bin El-Jemen shkoi tek Uthmani në
kohën kur populli i Shamit (Sirisë) dhe populli i Irakut po zhvillonin
një luftë për të pushtuar Armeninë dhe Azerbajxhanin. Hudhejfe u
frikësohej ndryshimeve në leximin e Kuranit, prandaj i tha Uthmanit: "O i
pari i besimtarëve! Shpëtoje këtë komb para se ata të grinden për
Librin (Kuranin), ashti si hebrenjtë me të krishterët. Kështu Uthmani i
dërgoi një mesazh Hafsas, ku shkruante: "Na i dërgo dorëshkrimet e
Kuranit që t'i përpilojmë materialet kuranore në kopje të përsosura dhe
pastaj do të t'i kthejmë". Hafsa ia dërgoi dorëshkrimet. Umthani
urdhëroi Zaib bin Thabit, Abdullah bin ez-Zubeir, Seid bin El-As dhe
Abdur Rahman bin Harith bin Hisham të rishkruanin dorëshkrimet në kopje
të përsosura. Uthmani u tha tre burrave kurejshitë: "Nëse nuk pajtoheni
me Zeid bin Thabit për ndonjë pikë të Kuranit, atëherë shkruajeni në
gjuhën kurejshite". Ata vepruan kështu dhe pasi kishin shkruar shumë
kopje, Uthmani dërgoi në çdo provincë myslimane nga një kopje dhe
urdhëroi që të gjitha materialet e tjera të shkruara, të plota apo të
pjesshme, të digjeshin...29

Sërish, u vendosën kritere shumë të rrepta nga komiteti për të
parandaluar ndonjë ndryshim të shpalljes.

1. Kopja origjinale e përgatitur nga Ebu Bekri do të shërbente si
baza kryesore.30

2. Ndonjë dyshim që mund të krijohej, si për shembull për shprehjen e
një pjese të caktuar në tekstin e shkruar, do të largohej duke mbledhur
personat që e kishin mësuar pjesën në fjalë nga profeti.31

3. Vetë Uthmani duhej ta mbikëqyrte punën e këshillit.32

Kur u përfundua recensioni i plotë, Uthmani dërgoi një kopje të tij
në Mekë, Damask, Kufa, Basra dhe Medina.

Veprimi i Uthmanit për të djegur kopjet e tjera, përveç recensionit
të fundit, megjithëse në dukje drastik, bëhej për përmirësimin e
harmonisë të gjithë komunitetit dhe u miratua njëzëri nga shokët e
profetit.

Tregohet se Zeid bin Thabit ka thënë: "Shokët e profetit Muhamed
thoshin "Për Zotin, Uthmani ka vepruar mirë, Uthmani ka vepruar mirë".33

Një shok tjetër i vlerësuar Musab ibn Said ibn Abi Vekas ka thënë:
"Pashë njerëzit që zbatonin urdhrin e Uthmanit, duke djegur kopjet e
mëparshme, dhe ata të gjithë ishin të kënaqur me këtë veprim; asnjeri
nuk foli kundër tij".34

Ali ibn Abu Talib, kushëriri i profetit dhe pasuesi i katërt i
profetit komentoi: "Nëse do të kisha qenë në vendin e Uthmanit, do kisha
bërë të njëjtën gjë".35

Nga të gjitha kopjet e bëra nga Uthmani sot ekzistojnë vetë dy. Njëra
është në Tashkent (Uzbekistan) dhe tjetra në Stamboll (Turqi). Më
poshtë vijon një histori e shkurtër e këtyre dy kopjeve:

1. Kopja që Uthmani e dërgoi në Medine u mor nga autoritetet turke në
Stamboll, dhe gjatë Luftës së I Botërore u dërgua në Berlin. Traktati i
Versajës, që i dha fund Luftës së Parë Botërore, përmban pikën e
mëposhtme:

Neni 256

Brenda gjashtë muajsh nga hyrja në fuqi e traktatit aktual, Gjermania
do t'ia kthejë madhërisë së tij, Mbretit të Hedjazit, Kuranin origjinal
të kalifit Uthman, i cili u mor nga Medina nga autoritetet turke dhe
thuhet se i është dorëzuar ish perandorit William II".36

Pastaj ky dorëshkrim arriti në Stamboll, por jo në Medine.37

2. Kopja e dytë mbahet në Tashkent të Uzbekistanit. "Mund të jetë
dorëshkrimi kryesor ose një prej kopjeve të bëra në kohën e Uthmanit".38

Ajo u dërgua në Samarkandë në vitin 890 të hixhretit (1485) dhe u la
atje deri në vitin 1868. Pastaj u dërgua në Shen Pitersburg nga rusët,
në vitin 1869. Qëndroi atje deri në vitin 1917. Një orientalist rus bëri
një përshkrim të detajuar të tij, duke thënë se shumë faqe ishin
dëmtuar dhe disa mungonin. Nga kjo kopje u bënë 50 të tjera nga
S.Pisareff në vitin 1905. Një kopje iu dërgua sulltanit otoman Abdul
Hamid, Shahut të Iranit, Amirit të Bukharasë, në Afganistan, në Fas dhe
disa personaliteteve myslimane. Një kopje është tani në bibliotekën e
Universitetit të Columbia-së (SHBA).39

Më vonë dorëshkrimi u kthye në vendin e tij dhe arriti në Tashkent në
vitin 1924, ku ka qëndruar që atëherë.40Përfundim

Dy prej kopjeve të Kuranit që fillimisht u përgatitën në kohën e
kalifit Uthman, ekzistojnë edhe sot dhe teksti dhe sistemimi i tij mund
të krahasohen sot nga kushdo me çdo kopje tjetër të Kuranit, qoftë i
printuar, qoftë i shkruar me dorë, nga çdo vend apo periudhë kohore. Ato
do të jenë identike.41

Tani mund të themi nga faktet e dhëna më sipër me bindje dhe siguri
të plotë se profeti e kishte mësuar përmendësh gjithë Kuranin, urdhëroi
ta shkruanin para tij, shumë prej shokëve të tij e mësuan përmendësh
gjithë shpalljen dhe zotëronin të gjitha kopjet e tyre personale. Ky
proces i ruajtjes së dyfishtë më shkrim dhe në kujtesë u vazhdua në çdo
brez pasues deri në kohën tonë, pa ndryshime, ndërshtënie apo heqje
pjesësh nga ky libër hyjnor.

Williams Muir deklaron: "Pra ekziston siguria e brendshme dhe e
jashtme, se ne zotërojmë tekstin që vetë Muhamedi e ka dhënë dhe e ka
përdorur".42

Ai vazhdon: "Ndoshta nuk ekziston ndonjë libër tjetër në botë që ka
mbetur i pandryshuar për 12 (tani 14) shekuj".43

Kjo mbrojtje hyjnore që i është dhënë Kuranit, udhëzimit të fundit të
shpallur për njerëzimin deklarohet nga Zoti në Kuran:

"Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi
mbrojtës të tij". (Kuran 15:9)

Krahasojeni këtë ruajtje hyjnore dhe historike të Kuranit me çdo lloj
literature, qoftë ajo fetare apo laike dhe bëhet e qartë se asnjëra nuk
e ka të njëjtën mbrojtje të mrekullueshme. Dhe siç u tha më lart, një
besim është po aq autentik sa autenticiteti i shkrimit të tij të
shenjtë. Dhe nëse shkrimi i shenjtë nuk ruhet, si mund të jemi të sigurt
se besimi që ngrihet nga ky shkrim është hyjnor apo i bërë nga njeriu,
dhe nëse nuk jemi të sigurt për vetë besimin, atëherë shpëtimi ynë në
botën tjetër vihet në rrezik.

Prandaj këto fakte për mbrojtjen e Kuranit nga shkatërrimi janë një e
dhënë e fortë për origjinën e tij hyjnore. U kërkojmë të gjithë
personave të sinqertë ta lexojnë, ta kuptojnë dhe ta jetojnë Kuranin
"udhëzimin për njerëzimin".

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ruajtja e Kuranit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ruajtja e Kuranit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: