islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nje hadith EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nje hadith EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nje hadith EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje hadith EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje hadith EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje hadith EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje hadith EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje hadith EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje hadith EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje hadith EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje hadith EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje hadith EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje hadith EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje hadith EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje hadith EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje hadith EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje hadith EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje hadith EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje hadith EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje hadith EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje hadith EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje hadith EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje hadith EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje hadith EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje hadith EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje hadith EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje hadith EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje hadith EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nje hadith Empty96%Nje hadith Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nje hadith Empty0%Nje hadith Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nje hadith Empty0%Nje hadith Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nje hadith Empty0%Nje hadith Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nje hadith Empty1%Nje hadith Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nje hadith Empty2%Nje hadith Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje hadith

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Nje hadith Empty
MesazhTitulli: Nje hadith   Nje hadith EmptyMon 21 Jun 2010 - 18:43

Transmetohet nga Abdurrahman Abdull-llah ibn Umer
ibn el-Hattabi r.a.: “E kam dëgjuar të Dërguarin e All-llahut
s.a.v.s. duke thënë: “Tre veta nga gjeneratat para jush u
nisën për rrugë, e një ditë i zuri nata para një shpelle, në të
cilën hynë dhe bujtën. Një shkëmb u rrokullis nga kodra dhe
plotësisht e mbylli hyrjen e shpe-llës. Ata thanë: “Shpëtimi
nga ky shkëmb është vetëm që ta lusim All-llahun e
”.Madhërishëm që ta largojë për hir të veprave tona të mira
Njëri prej tyre tha: “O Zoti im, unë i kam pasur prindërit
pleq të thinjur dhe asnjëherë para tyre nuk u kam dhënë të
hanë e as të pijnë fëmijëve të mi e as mallit tim
(shërbëtorëve). Një ditë më argëtoi kërkimi i kullosës më të
mirë për kopenë time, e nuk iu erdha me kohë dhe ata
kishin fjetur. Unë e mola qumështin në enë dhe ua solla, por
i gjeta duke fjetur. Më erdhi keq t’i trazoj, por edhe që t’i
ushqej familjen dhe shërbëtorët, andaj kam pritur me enë në
dorë dhe kam shikuar kur do të zgjohen, e kjo pritje ka zgja tur
deri në agim. Fëmijët e mi aty te këmbët e mia, klithnin
të uritur, por u kam dhënë qumësht pasi prindërit janë
zgjuar dhe kanë pirë qumështin që u kisha sjellë. O Zoti im!
Nëse këtë e kam bërë vetëm për Ty e për askë tjetër,
atëherë na e largo neve këtë shkëmb nga hyrja e kësaj
shpelle në të cilën gjendemi!” Shkëmbi lëvizi pak, por jo
!edhe aq sa të mund të dalin
Njeriu i dytë tha: “O Zoti im, e kam pasur një kushërirë
të afërme të cilën e kam dashuruar më tepër se tërë botën, -
sipas një transmetimi tjetër - e kam dashur aq fort siç i duan
burrat gratë, andaj kërkova prej saj (siç kërkojnë burrat prej
grave të tyre), por ajo nuk më lejoi. Një vit mbretëronte uria
e kushërira e dashur më erdhi dhe unë i dhashë 120 dinarë
(monedha ari) që të vetmohet me mua. Dhe kur ajo ashtu
veproi dhe unë u bëra pronar i saj, - sipas një transmetimi
tjetër - kur e përqafova ashtu siç e përqafon burri gruan e tij,
ajo (duke qarë) më tha: “Frikësoju All-llahut dhe mos ma
merr virgjinitetin pa të drejtë.” Atëherë u largova prej saj
duke e kursyer nga akti i turpshëm edhe pse e doja më
tepër se çdokë tjetër, e lëshova në liri duke ia dhuruar të
hollat e dhëna. O Zoti im, nëse unë këtë e kam bërë vetëm
për të fituar kënaqësinë Tënde, na e largo këtë në të cilën
jemi!” Shkëmbi përsëri lëvizi edhe pak nga hyrja e shpellës,
.por jo edhe aq sa të mund të dilet prej saj
Njeriu i tretë tha: “O Zoti im, unë kam pasur rrogtarë
dhe të gjithëve ua kam paguar menjëherë fitimin e merituar,
përveç një njeriu i cili u largua para se ta merrte mëditjen.
Unë mëditjen e tij pastaj e kam përdorur si duhet dhe
pasuria e tij u shumëzua. Pas një kohe rrogtari im më erdhi
e më tha: “O robi i Zotit, m’i jep të hollat për mëditjen time
të papaguar!” Unë i thashë: “Krejt çka sheh, pasuria, delet,
lopët, devetë dhe robërit janë prej mëditjes tënde që është
shtuar.” Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unë
atëherë i thashë: “Unë nuk po tallem me ty”, pastaj e mori
tërë mallin dhe shkoi, duke mos më lënë asgjë. O Zoti im,
nëse unë këtë e kam bërë vetëm për Ty, atëherë na e largo
këtë shkëmb nga hyrja e shpellës!” Shkëmbi u rrokullis,
”.kurse udhëtarët dolën dhe e vazhduan rrugën
(Muttefekun alejhi)

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nje hadith
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: