islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nga shehidi nënës së tij ... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nga shehidi nënës së tij ... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nga shehidi nënës së tij ... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nga shehidi nënës së tij ... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nga shehidi nënës së tij ... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nga shehidi nënës së tij ... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nga shehidi nënës së tij ... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nga shehidi nënës së tij ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Nga shehidi nënës së tij ... Empty
MesazhTitulli: Nga shehidi nënës së tij ...   Nga shehidi nënës së tij ... EmptySat 19 Jun 2010 - 22:13

Nga
shehidi nënës së tij ...

E dashura nënë!
...
E
di se je e mërzitur. E di se edhe sot kur ta dëgjosh ndonjë grua tek
thërret birin e vet, sytë e tu mbushen me lot. Sot kur i sheh fëmijët
tek kridhen në përqafim të baballarëve të tyre ndërsa ti sheh fëmijët e
mi të strukur, të mërzitur, mërzitesh shumë. Të gjitha këto i di ...Por, nëna ime, ty nënë që aq shumë të desha, të lutem mos u
mërzit për mua. A të kujtohen ditët kur unë fillova të rekrutohem në
grupin e Allahut, në grupin e shpëtuar, në grupin e atyre që luftuan e
luftojnë për ta zhdukur të kotën dhe padrejtësinë? Ta përmendja
shpërblimin e njerëzve të tillë ndërsa ti, sa e dëshiroje ketë
shpërblim, po kaq, në mos më shumë, mërziteshe për mua. Nuk dua të të
akuzojë për këtë, ngase ke patur shumë të drejtë të mërziteshe për mua;
sa mundin e sa mërzinë e pate; ishim të varfër, të anashkaluar nga të
pasurit, punonim për kafshatë goje, ishim më pak të shkolluar, ishim e
ishim, po çka nuk ishim?!

Megjithatë, nëna ime, nënë e dashur,
sot kur po të shkruaj nga Xhenneti, dua ta largoj dhimbjen njëherë e
përgjithmonë. Ndonëse ende nuk të ka arritur lajmi për mua, paraprakisht
po të informoj: Unë kam rënë dëshmor ne rrugën e Allahut. Nënë, kam
vdekur për hire të fesë së Allahut, dhe Allahu, siç ka premtuar, më ka
shpërblyer shumë. Rrobat e vjetra e të përlyera me gjak me dhanë epitet
dhe më bën të famshëm në qiell. Këtu nuk po u vlerësuaka njeriu në bazë
të pasurisë, jo, këtu i mirë qenka ai që paska qenë i devotshëm.

Do
ta rrëfej tregimin tim në tërësi. Me të rënë përtokë si dëshmor, pashë
melekë të shumtë të cilët erdhën ta merrnin shpirtin tim. Ishin të
zbukuruar, ta kishte ëndja vetëm t’i shihje. Pastruan shpirtin tim dhe
menjëherë, pa asnjë pushim, u nisa lart në qiell. Depërtova atje ku
asnjëherë më parë as teknika më e zhvilluar astronomike nuk ka arritur.
Fluturova dhe veten e ndieja sikur të isha një melek. M’i hapen dyert e
qiellit dhe nënë, nga gëzimi, mikpritja dhe dashuria që gjeta atje,
harrova dynjanë. Po të mos lëndoja, nënë do të thosha, se edhe ty të
harrova. Për Zotin, sikur tërë dynjanë të ma jepnin, kurrë nuk do të
harroja por në këtë botë puna qenka ndryshe. Shkova tek Allahu dhe nën
Arshin Madhështor bëra një Razz. Ah! Çfarë Razz. Arrita kënaqësinë e
Allahut dhe më pas u ktheva prapë në varr.Tregimi ende
nuk ka përfunduar…Shpirti im tani vetëm filloi
kapitullin e ri të jetës. U priveligjova. Më ftuan të shkoj në Xhennet.
Fluturoja si shpend i bukur. Ah moj nëna ime, atë varfërinë e dunjasë ma
kompensuan me këtë pasuri, që për Zotin vetëm një pjesë e vogël e saj
qenka shumë herë më me vlerë se sa tërë dynjaja.

Me të hyrë në
Xhennet, shkëlqimi i tij më magjepsi. Asnjëherë me parë nuk kisha
imagjinuar një bukuri të tillë. Dyert e tij ishin shumë të gjëra. Në
mes dy qepenave të Xhennetit ishte distanca sikurse në mes Mekkes dhe
Hexherit ose sikur ne mes Mekkes dhe Busras"(

Toka dhe dheu i tij
ishin prej miskut dhe safranit. Kulmi i tij ishte Froni i më të
Mëshirshmit. Gurët e tij ishin margaritarë dhe xhevahire. Ndërtesat e
tij qenkan një tullë nga ari e tullë nga argjendi, llaçi i tij (i cili
vihet ndërmjet tullave, që ta mbajnë njëra tjetrën) është misk (parfum),
rëra e saj është rubin dhe margaritarë (gurë i çmuar), dheu i tij qenka
vers (bimë e verdhë me erë të bukur, me të cilën ngjyroset) dhe shafran
… (

Pemët e tij trungun e kishin nga ari dhe argjendi. Frutat e
tij ishin më të buta se sa tëlyeni dhe më të ëmbla se sa mjalti. Gjethet
e tij ishin më të buta se rrobat më të buta.

Lumenjtë e tij
ishin prej qumështit, shija e të cilit nuk ndryshon, dhe mish të çdo
zogu që ata e dëshirojnë. Pija ishte Tasnim, Xhenxhefil dhe Kafur. Gotat
e pijes ishin shumë të pastra dhe të bëra prej arit dhe argjendit.
Hija ishte aq e gjatë 100 vjet kalërim të një kalorësi të shpejtë(

[1]).
Xhenneti i paska 100 shkallë (grada, pozita, kate); (distanca) në mes
të çdo dy shkallëve (kateve) të tij qenka sikurse (distanca) në mes
qiellit dhe tokës"([2]). [3]). [4]).


Gjerësia e tij ishte e
tillë saqë njerëzit e shkallës më të ultë në mbretërinë e tyre do të
kenë mure dhe pallate, dhe kopshte prej një distance që duhet të
udhëtohet për 1000 vjet. Qenkan katër lumenj madhështor(

Këtu te
shëmtuar në fytyrë nuk paska dhe të gjithë qenkan të rinj 33 vjeçar me
figurë të Ademit, babait të njerëzimit. Nuset dhe gratë e Xhennetit
qenkan të reja dhe shumë të bukura. Po të paraqitej vetëm një në botën
tuaj, ajo do ta mbushte çka ka ndërmjet qiellit dhe tokës me një erë të
bukur, dhe gojët e krijesave do ta lavdëronin atë. Çdo njeri në botën
tuaj do të besonte në Allahun, Krijuesin që aq shumë e mohojnë e aq
shumë mëkate i bëjnë.

Ky është vetëm fillimi, ndryshe nënë, në
Ditën që shpresoj të takohemi këtu bashkë me ju, Allahu na ka garantuar
edhe shpërblimin me të madh: Shikimin në Allahun, shpërblim që më çmend
sa herë që e kujtoj.

Me zemër plot dashuri për ty dhe me lutje që
të mos mërzitesh për mua, të përshëndes shumë nga thellësitë e
Xhennetit dhe të uroj bashkim sa më të shpejtë me mua!Sinqerisht,

Biri
yt dëshmor

Data: Amshim…

Vendi: Xhenneti Firdeus

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nga shehidi nënës së tij ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: