islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.



Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty96%KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty0%KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty0%KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty0%KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty1%KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty2%KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 KUR’ANI DHE ARSYEJA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

KUR’ANI DHE ARSYEJA Empty
MesazhTitulli: KUR’ANI DHE ARSYEJA   KUR’ANI DHE ARSYEJA EmptyFri 18 Jun 2010 - 16:54

KUR’ANI DHE ARSYEJA Lexo10All-llahu xh.sh. që kur krijoi njeriun e parë (duke e ditur prirjen që bartte me vete ai) ia mësoi atij të gjitha, ia tregoi dy rrugët: të mirën të keqen. E sprovoi atë duke e lënë të vendos me arsyen e tij se si te veprojë, jo se All-llahu nuk ia diti aftësinë dhe atë se sa do ta respektonte njeriu urdhërin e All-llahut si krijesë e Tij, por Ai këtë e bëri (dhe e bën edhe sot) për të bindur njeriun se ai është i dobët sadoqë të mendojë se është i ngritur. Ta bindë atë se vetëm Ai i Cili e krijoi është i aftë për t'i definuar fenomenet e jetës dhe se vetëm urdhëri i Tij meriton të ndiqet për të arritur fatëbardhësinë në të dy jetët.
[/size]
T'i vështrojmë ajetet që vijojnë:
"...E Ai ia mësoi Ademit të gjitha emrat..."
"Ne e udhëzuam atë në rrugë..."
"E ne i thamë: O Adem, ti dhe bashkëshortja jote banoni në xhenet dhe hani lirisht nga frutat e tij nga të doni, po mos iu afrohuni asaj peme..."

Kur All-llahu krijoi njeriun e bëri atë me shpirt, e bëri të shoh, të dëgjojë. Mirëpo a mbaroi vetëm me kaq?, pasiqë njeriu duhej të vinte mëkëmbës në Tokë. Jo, All-llahu në fund si mëshirë ndaj njeriut ia mësoi të gjitha emrat e sendeve-dukurive që kur të vihej mëkëmbës në Tokë mos të habitej kur të donte të shpreh me fjalë atë që ndjente në shpirt. Të mos frikësohej e të hutohej kur të shihte qieliin të vetëtoj por, t'i falënderohej All-llahut që e mbron prej frikës së saj e jo t'i përulej në ibadet si shenjë adhurimi, e prej këtu t'i lindte ndjenja për të besuar, siç de-klarojnë disa. I Lartëmadhërishmi më pas njeriun e vuri në sprovë. E vendosi në xhennet, i lejoi të hajë prej të gjithave përpos një peme për të cilën i tha: "Mos iu afro asaj!" Mirëpo, njeriu edhe pse me arsye - mend e theu urdhërin e Krijuesit. Pse? Do të thoni: "E mashtroi djalli". Mirë, po pastaj a u pendua njeriu kur pa pasojat e veprës së vet të cilën e bëri meqë ashtu pajtohej arsyeja e tij. Po, u pendua! Gjithçka në vend të vet. Njeriu i parë pati arsye dhe duke gjykuar me atë arsyen e tij e pa me vend t'i afrohej pemës së ndaluar edhe pse më vonë u pendua meqë pa se gaboi. Ç'ka e shtyu t'i afrohej pemës? Fjalët e djallit se, nëse e hante atë pemë, bëhej engjëll, i pavdekshëm... d.m.th. lakmia, dëshirat, prej nga shohim qartë se mendja e shëndoshë e njeriut nuk mund të gjykojë drejtë ngase është e pa aftë për të ditur të vërtetën e pastër sepse këndvështrimin e saj për t'i defi-nuar këto dukuri ia errësojnë epshet - lakmia. Me këtë shembull All-llahu na tregon njeriun e parë, Ademin a.s. babanë e njerëzimit, i cili gjithësesi se në kohën e tij, kur nuk kishte asnjë njeri, pandehte se është më i dijshëm, se posedonte arsye të shëndoshë. Ç'ndodhi pas shumë vjetësh me bijtë e tij kur ata tani më ishin ndarë në popuj?
"Njerëzit nuk ishin tjerë pos të një feje, e u përçanë..." (Kur'an)
E dini me siguri se si thotë populli: "Dardha bie nën dardhë". Kështu popujt i trashëguan vetitë e të atit, ashtu si i trashëgojmë edhe ne sot. Është ky ligj i natyrës i cili nuk ndryshon:
"...Ligj i All-llahut i cili është i hershëm edhe ndër të parët, në ligjin e All-llahut nuk do të gjeshë ndryshim..."
Nëpërmes këtij realiteti shohim se njeriu çdo herë mendon se në kohën që ai jeton, zhvillimi i vetëdijes njerëzore ka arritur kulminacionin në krahasim me shoqëritë e më hershme.
Mu për këtë ai edhe heq dorë nga rruga e Krijuesit duke menduar se është i aftë të gjykojë vet për veprat e tij, të planifikojë për jetën si di vet dhe pohon se nuk ka nevojë t'ia tregojë rrugën dikush tjetër, fuqia hyjnore më konkretisht. Sa i cektë është neriu, një mizë e cila nuk duket në kozrnos kundërshton Krijuesin. Shih si e tregon All-llahu këtë:
"E krijoi njeriun prej një pikë uji kur qe, ai kundërshtar i hapur" (En-Nahl, 4).
Këtë fanatizëm njerëzor e shohim edhe te arabët në periudhën e xhahilijetit, siç e quan Kur'ani. Tek ata thuaja se nuk ekzistonte ndjenja njerëzore. Foshnjat femra i varrosnin të gjalla, vrisnin njëri - tjetrin, trashëgonin gratë e prindërve dhe me to flenin në shtratin bashkëshortor. Torturonin të varfërit, merrnin nëpër këmbë pasurinë e jetimëve, manipulonin me robërit e i quanin vegla pune (pse jo kur këtë e "mësuan" nga Aristoteli). Bijat i martonin me ndërrime (ia jepte bijën e vet dikujt e të tijën e merte për vete). Mundonin të ngratët, borxhlinjëve ua rrisnin kamatën shumëfish, alkoolin e kishin në vend të ujit. Merreshin me bixhoz, mbretëronte një kaos i papërshkrueshëm! Këtë periudhë Kur'ani e quajti xhahilijet - injorancë. Prej kësaj që cekëm tani dikush mund të thotë se ne ngatërrohemi me fjalët tona pasiqë njëherë themi se arsyeja gabon në vendosje dhe bijmë shembullin e arabëve për të cilët themi se kanë qenë injorantë. Se a bijmë në kurthë me fjalët tona, padyshim se jo. Ndër të tjera cekëm edhe atë se çdo gjeneratë njerëzore në kohën kur jeton mendon dhe e quan veten si më të ngritur në vetëdijësimin njerëzor, në botëkuptime, kështuqe poqëse kthehemi disa shekuj mbrapa dhe bëhemi pjestarë në grupin ku një arab varros të gjailë një foshnje femër dhe i themi: "Pse e mbyt?", si do të na përgjigjej ai? Natyrisht se do të thoshte: "Femrat duhen të mbyten se e pakësojnë furnizimin (rizkun)!" Për të, kjo ishte arsye e shëndoshë (mendo sa përket me të vërtetën kjo arsye). Po ani se, le të kthehemi përsëri në kohën tonë. Ne themi se vetëdija e jonë ka arritur kulmin, mburremi me të arriturat njerëzore, njeriu i kohës sonë ka arritur të shkojë në hënë! Kohë e "kulturës-arsimit!" Nëse jemi kështu le t'më tregojë dikush se ç'kërkon në shoqërinë tonë kulçedra me shumë kokë: prostitucioni, dhuna, terori, narkomania e alkoolizmi? Kulçedër kjo, e cila është duke e përbi më ngadalë njeriun e këtij shekulli. Vallë, a nuk kemi parë të gjithë ne, apo së paku kemi dëgjuar se dikush pat parë një foshnje të mbytur në lumë apo të hedhur në mbeturinat e qytetit? A nuk janë këto akte të asaj periudhe të moçme qe ne dhe Kur'ani e quajtëm Xhahilijet - Injorancë?! Po, ne bile edhe e kemi tepruar, në ekrane televizive shohim se policët perëndimorë kanë arrestuar njerëz të cilët i dhunojnë fëmijët vajza dhe me to xhironin filme të ç'nderuar. A nuk e lejon perëndimi martesën mes palëve të të njëjtës gjini, vepër e cila rrënjët i ka në xhahilijetin më të hershëm të Lutit a.s. të cilën Kur'ani e quan mëkat më të madh dhe e lufton me të gjitha mjetet. Ja pra, a nuk jemi edhe ne injorantë pasi ndjekim veprat e injorantëve edhe pse rrahim gjoks se jemi në shkallën më të lartë të civilizirnit njerëzor? S'kemi faj, ne ndjekim arsyen tonë të "shëndoshë". Të mos kuptohemi keq meqë, nuk kemi për qëllim të nënçmojmë arsyen por edhe nëse duam nuk mundemi, sepse All-llahu i Lartëmadhërishëm atë e vendoi në vendin më të lartë. Nuk ka dyshim se mendja-arsyeja është ajo që njeriun e bëri të thirret njeri (mëkëmbës në tokë) mirëpo, nuk dyshohet edhe në atë se arsyeja është si nje kompjuter, kushtimisht thënë, që është i aftë të pranojë urdhërat-porositë e dhëna nga dikushi i cili është shkaku i tij e assesi të veprojë i pavarur ngase kjo është jashtë mundësive të tij. Kjo është arsyeja, ose ajo është dritë e cila ia ndriçon njeriut të gjitha skutat e jetës por, dikushi duhet ta ndezë atë dritë. Në rastin konkret ndezësi i asaj drite është vetë Krijuesi i saj, proces ky që arrihet përmes dërgatës, në momentin e dhënë përmes Kur'anit. Ky është Kur'ani i cili me thikën e fjalës së shenjtë shpërtheu traditën arabe dhe vërtetoi lajthitjet e bindjes së atëhershme. Ai ngriti zërin dhe i tha arabit:
"Ju mos i mbytni fëmijët tuaj nga frika e varfërisë" (Isra, 31).
Ai i dënoi ata të ciiët i mbytinin fëmijët e tyre dhe vërtetoi se ata janë mendjelehtë edhe pse pohonin se gjykojnë sipas premisave të arsyes. Kur'ani thotë:
"S'ka dyshim se dështuan keq ata që mbytën fëmijët e tyre nga mendjelehtësia..."
Arabët e shihnin të arsyeshme edhe pierjen e alkoolit, fallin, bixhozin, mirëpo Kur'ani ua flaku tej edhe këto bindje të gabuara:
"O ju që besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetës (për fall) janë vepra të ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre që të jeni të shpëtuar. "
Ky popull që deri më tani mendonte se pati ndjekur arsyen e shëndoshë u pendua dhe pa se kishte qenë në rrugë të gabuar (njëjtë si baba i tij Ademi a.s., siç cekëm në fillim). Ky popull arsyen e shëndoshë e gjeti në librin e shenjtë, Kur'anin Famëlartë andaj me tërë forcat u hodhë në aplikimin e urdhërave të cilët i vinin nga ky burim i të vërtetës duke i thirrë edhe popujt tjerë t'i kthehen kësaj arsye apsolute dhe ua bënte me dije se ajo që ata e quanin arsye të shëndoshë atë që edhe ky prej më parë e quajti të tillë, nuk është asgjë tjetër përpos se ëndërr e parë me sy çelë.
Çdo i zot i mendjes kur e merr përpara konstrukcionin njerëzor dhe e studjon, do të shoh se zëri i arsyes nuk mund të vijë në shprehje përderisa ajo nuk prihet e urdhërohet prej diçka më të lartë se ajo, a ajo diçkaje padyshim është fjala e All-llahut, kushtetutë e vetme mbarënjerëzore që meton të drejtën e përgjithshme pa dallim race e kombi, por, duke i trajtuar të gjithë si vëllezër, si një familje me dy prindër, Ademin a.s. dhe Havën. Kjo është ajo kushtetutë qiellore, vërtetim i asaj se njeriu është i paaftë të përcaktojë ligje në mënyrë të drejtë, porse e drejta apsolute përcaktohet nga Arsyeja Apsolute, e ky është All-llahu, i Gjithëfuqishmi, i Drejti. Sa mirë e vërteton Kur'ani këtë:
"Dhe ashtu ne e shpallëm atë (Kur'anin) kushtetutë në arabishte. E nëse ti, pasi të kanë ardhur argumente të qarta shkon pas dëshirave të tyre, ti nuk ke prej All-ilahut as ndihmë as mbrojtje" (Er-rad, 37).
Arsyeja e shëndoshë është vetë Kur'ani Famëlartë:
"Herët ose vonë ne do të duhet ta pranojmë Islamin sepse ai është i përshtatshëm për mendjen tonë" Gëte.
Botuar në Revistën IKRE (Revistë e Shoqatës së Nxënësve të Medresesë
ISA BEU - Shkup): nr. 11, dhjetor 1997 – Shkup. Autori ka qenë maturant.

Allahu ju shperbleft per postimin.
KUR’ANI DHE ARSYEJA 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
KUR’ANI DHE ARSYEJA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: