islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Udhëtimi pa kthim! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Udhëtimi pa kthim! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Udhëtimi pa kthim! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Udhëtimi pa kthim! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Udhëtimi pa kthim! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Udhëtimi pa kthim! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Udhëtimi pa kthim! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Udhëtimi pa kthim! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Udhëtimi pa kthim! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Udhëtimi pa kthim! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Udhëtimi pa kthim! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Udhëtimi pa kthim! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Udhëtimi pa kthim! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Udhëtimi pa kthim! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Udhëtimi pa kthim! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Udhëtimi pa kthim! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Udhëtimi pa kthim! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Udhëtimi pa kthim! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Udhëtimi pa kthim! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Udhëtimi pa kthim! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Udhëtimi pa kthim! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Udhëtimi pa kthim! Empty96%Udhëtimi pa kthim! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Udhëtimi pa kthim! Empty0%Udhëtimi pa kthim! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Udhëtimi pa kthim! Empty0%Udhëtimi pa kthim! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Udhëtimi pa kthim! Empty0%Udhëtimi pa kthim! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Udhëtimi pa kthim! Empty1%Udhëtimi pa kthim! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Udhëtimi pa kthim! Empty2%Udhëtimi pa kthim! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Udhëtimi pa kthim!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Udhëtimi pa kthim! Empty
MesazhTitulli: Udhëtimi pa kthim!   Udhëtimi pa kthim! EmptyWed 16 Jun 2010 - 22:22

Udhëtimi pa kthim! 20100616222024101_ijsxvhzcmm

Udhëtimi pa kthim!

Papritmas ... vjen lajmi se… ka vdekur Abdullahu!Sejid Huderiju, Allahu i qoftë i kënaqur me të, kumton se Pejgamberi
salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Kur ta vendosin kufomën e ta bartin
burrat mbi kraharor, nëse është e mirë thotë “ngutuni”. E, nëse është e
keqe, i thotë familjarëve të vet “o mjerë për mua! ku po më dërgoni?” E
dëgjon zërin e saj çdo krijesë, pos njeriut. E sikur ta dëgjojë njeriu,
do të alivanoset.”Çfarë do të mbetet?Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Kufomën e pasojnë tri
gjëra: familja, pasuria dhe veprat e tij. Dy kthehen mbrapa e mbetet
një: kthehet familja dhe pasuria e mbesin veprat e tij.”Këshillë!Transmetohet nga ibn Mesudi, Allahu qoftë i kënaqur me të, se ka thënë:
“Pejgamberi salallahu alejhi ue selem vizatoi një katror me një vijë në
mes, me gjatësi jashtë kufijve të katrorit, pastaj vizatoi disa vija
anësore në vijën që gjendet në mes të katrorit dhe tha: “Ky është njeriu
e ky është exheli i tij që e ka rrethuar, e kjo vijë me gjatësi jashtë
katrorit aludon shpresat e tij dhe këto viza të vogla anësore brenda
katrorit janë sprovat dhe fatkeqësitë. Nëse shpëton nga njëra e kafshon
tjetra, e nëse shpëton nga njëra e kafshon tjetra.”Allahu i Madhëruar thotë: “Secili njeri do të shijojë vdekjen, e
shpërblimet tuaja u plotësohen Ditën e Kiametit. E, kush i shmanget
zjarrit e futet në xhenet, ai ka arritur shpëtim e jeta e kësaj bote nuk
është tjetër pos një përjetim mashtrues."E çfarë pastaj?Përfundoi çdo gjë ... familja qan ca ditë e të harron... largohen nga
varri yt e ti dëgjon zhurmën e këpucëve të tyre. Do të mbetesh vetëm...
Sikur ti të kesh mundësi të ringjallesh, çfarë do të shpresoje, një
cigare, një gotë alkool, një këngë, një çoroditje apo që t’i kthehesh
rrugës së Allahut? Imagjino veten tënde në këtë moment! Në varr do të
pyetesh për veprat e tua, çfarë do të përgjigjesh? 200 filma nga
Hollivudi, 100 mbrëmje argëtuese apo namazet që të ndërmjetësojnë për
ty, vepra që do të bëjnë dobi?! Mjafton vdekja për këshillë. Furnizohu
për udhëtimin tënd dhe furnizimi më i mirë është devotshmëria.Allahu i Madhëruar thotë: “Dhe ruajuni një ditë kur në të ktheheni tek
Allahu dhe secilit njeri i plotësohet ajo që e ka fituar dhe atyre nuk u
bëhet e padrejtë.” (El-Bekare: 281)

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Udhëtimi pa kthim!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: