islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
nje pyetje hoxhes EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
nje pyetje hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
nje pyetje hoxhes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
nje pyetje hoxhes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
nje pyetje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
nje pyetje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
nje pyetje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
nje pyetje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
nje pyetje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
nje pyetje hoxhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
nje pyetje hoxhes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
nje pyetje hoxhes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
nje pyetje hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
nje pyetje hoxhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
nje pyetje hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
nje pyetje hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
nje pyetje hoxhes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
nje pyetje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
nje pyetje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
nje pyetje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
nje pyetje hoxhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
nje pyetje hoxhes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
nje pyetje hoxhes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
nje pyetje hoxhes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
nje pyetje hoxhes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
nje pyetje hoxhes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
nje pyetje hoxhes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
nje pyetje hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
nje pyetje hoxhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
nje pyetje hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
nje pyetje hoxhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
nje pyetje hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
nje pyetje hoxhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
nje pyetje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
nje pyetje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
nje pyetje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
nje pyetje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
nje pyetje hoxhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
nje pyetje hoxhes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
nje pyetje hoxhes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
nje pyetje hoxhes Empty96%nje pyetje hoxhes Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
nje pyetje hoxhes Empty0%nje pyetje hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
nje pyetje hoxhes Empty0%nje pyetje hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
nje pyetje hoxhes Empty0%nje pyetje hoxhes Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
nje pyetje hoxhes Empty1%nje pyetje hoxhes Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
nje pyetje hoxhes Empty2%nje pyetje hoxhes Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 nje pyetje hoxhes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valmir bllaca
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 150
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Mosha : 27
Nacionaliteti-Sheti : kosova

nje pyetje hoxhes Empty
MesazhTitulli: nje pyetje hoxhes   nje pyetje hoxhes EmptyWed 16 Jun 2010 - 21:09

selam alejkum.Si falent namazet kaza ma gjonsisht qe kishi mujt krejt si falen p.sh nese e len dreken pa fal
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

nje pyetje hoxhes Empty
MesazhTitulli: We alejkim Selam vella   nje pyetje hoxhes EmptyThu 17 Jun 2010 - 12:40

Pyetjes tuaj reth faljes se namazeve kaza do te mundohemi ishaAllah te pergjigjemi pak me gjeresisht:


Falja e namazit kaza:Motivet te cilat e lejojne prolongimin e namazit jane:gjumi dhe haresa.Ai i cili ka fjetur ne nje kohe te namazit apo e ka haruar ate derisa i ka kaluar koha e tij,ka per obligim qe menjihere pasi ti perkujtohet namazin ta e fal kaza.Ngjajshem me te eshte edhe ai i cili eshte i pakujdes-shem(gaflet)per hyrjen e kohes.

Namazi kaza duhet te falet plotesisht ngjajshem sikur namazi eda(ne kohen e vet).Nese personi ka qene ne udhetim sa qe i obligohet shkurtimi i namazeve(farze)kater reqatshe ne dy reqat,gjate ketij udhtimi i ka kaluar namazi pa e falur,edhe kazane duhet falur dy reqat,qofte nese e fal edhe pasi te behet mukim (vendali).

Nese personi eshte mukim dhe nuk e ka falur namazin ne kohen e vet,obligohet te ben kaza 4 reqat .Falja kaza e namazeve farz eshte obligim i menjihershem pa mare parasyshe se i ka kalu koha e namazit me arsyetim apo pa arsyetim.

Kaza falen te gjitha namazet farze kuptohet edhe salati vitri behet kaza.Kuse sunetet jo.

Namazet ne te cilat lexohet pa ze,kur do ti falish kaza njejte do te lexosh pa ze edhe nese i fale kaza gjate nates.Kurse sa i perket namazeve ne te cilat lexohet me ze,sic eshte namazi i sabahut,akshamit dhe jacise ,kur do ti falesh kaza keto namaze do te lexosh me ze edhe nese kazane e ketyre namazeve e ben diten.

Radhitja e namazeve kur behen kaza:Sipas mendimit te dijetareve te medh-hebit tone Hanefij,radhitja e namazeve kaza sipas koheve te tyre ehste obligim,qe nenkupton se nuk munde te falet dreka kaza para se te falet sabahu.Andaj duhet falur sabahun,dreken ,iqindine e keshtu me radhe.

Per kujdesin dhe rendesine e radhitjes se namazeve kaza,Pejngamberi a.s na e sqaroi ne menyre praktike me rastin e betejes se hendekut.Ne kete beteje Pejngamberi a.s ishte aq shume i preokupuar me problemin e mushrikeve sa qe i kishin ngelur 4 namaze pa i falur.Pasi kishte kaluar nji pjese e nates,Pejngamberi a.s e urdheroi Bilallin qe te kendon ezanin,pastaj ikametin dhe e fali kaza dreken,pastaj iqindine,pastaj akshamin,pastaj e fali jacine por ne te gjitha farzet e perseriti ikametin,pra per cdo namaz kaza duhet ikamet ne veti.Nese numri i namazeve kaza arin 6 pervec vitrit atehere ne kete rast nuk kerkohet kujdesi i radhitjes.

Falja e kazase kur nuk e din numrin e tyre:Personit te cilit i kan ngelur shume namaze pa i falur,ne kohen e vet dhe ai nuk e din numrin e tyre ,obligohet qe te fal kaza derisa te perfiton bindjen se i ka plotesuar.

Ne kete rast personi para vehte ka lternativen e zgjedhjes ose te ben nijet te fale dreken e pare qe i ka ngelur pa e falur ose te ben nijet te fale dreken e fundit qe i ka ngelur pa e falur.nga ky regull nenkuptohet lehtesim per falesin.

Kjo ishte pergjigjja e pyetjes suaj.Me respekt

Burim Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ nje pyetje hoxhes 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valmir bllaca
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 150
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Mosha : 27
Nacionaliteti-Sheti : kosova

nje pyetje hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: nje pyetje hoxhes   nje pyetje hoxhes EmptyThu 17 Jun 2010 - 15:14

po tashti nese e kom harru dreken pa fal qysh me ba kaza ne cilen ore qita po du une me dit edhe qysh mi fal sa rekate
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

nje pyetje hoxhes Empty
MesazhTitulli: pergjigje.   nje pyetje hoxhes EmptySat 19 Jun 2010 - 11:14

Selam.
Sa u takon namzave kaza se kur duhet te falen ato?
Namazet kaza mund te falen ne cdo kohe kur lejohet falja e namazve tjera, pervec se ne 3 kohe eshte e ndaluar qe te falen si namazet eda poashtu edhe ato kaza e ato kohe jane.
1).Duke lindur dielli
2).Kur dielli eshte ne kup te qiellit.
3)Gjat perendimit te diellit.
Njeriut ne keto 3 kohe i eshte ndaluar qe te fal namaz si ato eda poashtu edhe ato kaz.
Jashta kesaj kohe kur te duash mund te falish namazin kaza, si psh. ke falur namazin e akshamit ke abdesin mund te falish namaze kaza.
Me respekt

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
nje pyetje hoxhes Empty
MesazhTitulli: Re: nje pyetje hoxhes   nje pyetje hoxhes Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
nje pyetje hoxhes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: