islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kushtet e Hixhabit-Mbuleses

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Kushtet e Hixhabit-Mbuleses Empty
MesazhTitulli: Kushtet e Hixhabit-Mbuleses   Kushtet e Hixhabit-Mbuleses EmptyWed 16 Jun 2010 - 15:40

1.
Mbulimi i tërë trupit2. Të mos jetë zbukurues që tërheq vëmendjen3. Të
mos jetë i parfumosur
4. Të mos jetë i ngushtë, që të dallohet forma
e ndonjë pjese të trupit5. Të mos jetë i tejdukshëm6. Të mos i përngjaj
veshjes së burrave (dëshiroj të ceki pantallonat të cilat i veshin disa
motra muslimane duke m...enduar se janë të lejuara, por (nuk i lejohet
muslimanes të dalë në rrugë me pantallona)7. Të mos i përngjajnë në
veshje jomuslimanëve. Ka thënë Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve
sel-lem]: "Kush i përngjan një popullit ai është nga ato". (transmeton
EbuDavudi, sheikh Albani e ka bërë të vërtetë).
Këto pra janë
kushtet e mbulesës Islame, që i cekëm në mënyrën më të shkurtër, pa hyrë
në detaje.
Motër ! dije se mbulesa është rrespektim i urdhërit të
All-llahut të madhëruar dhe që të pranohet gjithsesi duhet të përputhtet
me kushtet e lartëpërmendura, sepse ne në ditët e sodit po vërejmë
luftë kundër hixhabit me hixhab, po vërejmë se disa shtëpi të modës po i
paraqesin motrave tona një llojë hixhabi, por dije se ajo nuk është
mbulesë, por ajo është thirje në xhveshjen e mbulesës së vërtetë dhe
shëndrimit të vajzës muslimane në vajzë të zbuluar me mbules.
Prandaj
motër vendose hixhabin, të cilin All-llahu me të vërtetë ta ka kërkuar
dhe me të cilin hixhab do ta kënaqësh krijuesin tënd.
Hajde motër e
nderuar muslimane, që je duke jetuar në kohën kur besimtarët duken si të
huaj... hape një fletë të re në jetën tënde dhe kujto fjalën e
All-llahut të madhëruar ku thotë: "A nuk është koha që zemrat e atyre që
besuan të zbuten me këshillat e All-llahut dhe me atë të vërtetën që
zbriti (me Kur’an)..." [El-Hadid, 16]
Po pasha All-llahun është
afruar koha që ti kthehesh All-llahut me pendim të sinqert, duke thënë:
"...e unë u nguta te ti, o Zoti im, që të jeshë i kënaqur ndaj meje!”
[Ta-ha, 84]
Dhe kurrsesi mos u dëshpro nga mëshira e All-llahut,
sepse mëshira e Tij ka kapluar çdo send. Thotë All-llahu i madhëruar:
"Thuaj: “O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar me shumë gabime veten
tuaj, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, pse vërtetë
All-llahu i falë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është
mëshirues!" [Ez-Zumer, 53]
Dhe për fund muslimane, kjo ishte një
fletushkë e shkurtë nga një vëlla i joti, i cili mundohet që t'ja bëjë
të qartë pozitën e femrës muslimane në shoqëri dhe dëshiron t'i mbrojë
nga zjarri i Xhehennemit, vëlla, i cili ditën dhe natën i bën dua Zotit
që të ruaj nga zjarri dhe të bashkojë me gratë e Pejgamberit
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] në Xhennet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kushtet e Hixhabit-Mbuleses
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: