islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty96%SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty0%SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty0%SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty0%SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty1%SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty2%SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) Empty
MesazhTitulli: SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES)   SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) EmptySun 13 Jun 2010 - 17:39

"Dhe nje pjese te nates kaloje ne nafile...(Isra,79).

Ky lloj i namazeve nafile gjithqysh ben pjese ne radhet e nafileve me te zgjedhura,sepse permban ne vehte komponentat,te cilat nuk i kan nafilet e tjera.
Salatul-lejli falet ne agun e drites,kur eshte me veshtire per t'u zgjuar.
Salatul-lejli falet vetem ne emer te Allahut xh.sh.,sepse aty nuk ka vend per dyftyresi,per shkak se falet atehere kur askush,per vec Allahut nuk te sheh.

Salatul-lejli falet plotesisht ne menyre vullnetare nga devotshmeria dhe takvalleku,duke mos shprehur deshira te vecanta qe nuk eshte rast i njejte tek namazi i istihares,duhas,tevbes...

Muhamedi per kete namaz ka thene:

"Dy rekat qe i fal besimtari ne mbarimin e te tretes se nates jane me te mire se sa e gjithe dunjaja,dhe e gjithe ajo qe ka ne te ,e sikur te mos frokohesha per umetin tim do t'i obligoja me farz ne te.Ne mbarimin e te tretes se nates Allahu xh.sh na e drejton thirjen qe vijon:"Kush me drejtohet me lutje,Une t'i pergjigjem,kush lyp dicka prej Meje,Une do t'ia jap,kush kerkon falje,Une do t'ia fali.

Muhamedi a.s vete shume e ka praktikuar kete lloj namazi nafile.H.Ajsheja transmeton thenien ne lidhje me kete dhe thote:

Pejngamberi a.s. pjesen e pare te nates flente,kurse ne pjesen e dyte cohej ,pastaj falej dhe perseri kthehej dhe vazhdonte te fleje...

Transmetohet se Muhamedi a.s ndonjehere e ka fele kete namaz menjihere pas mesnate,e ndonjehere edhe para mesnates.As-habeve te vet ai ua ka preferuar shume kete namaz,duke i ditur miresite dhe fadiletet e tij.

Transmetohet se ibni Omeri shpeshehere ka pare ne ender se si dy veta e kthejne nga xheneti dhe se si i takon meleku i cili thote:"Mos u frikso","Leshojeni".Hafsa kur ja refeu Muhamedit a.s kete ender ai tha:Abdullahu eshte njeri i mrekullueshem,po sikur edhe naten te falte namaz nafile.

Atyre qe e praktikojne kete namaz Allahu xh.sh u ka garantuar Xhenetin dhe faljen:

Nijeti i Salatul-lejlit behet keshtu:

Nevejtu en usalije lilahi teala Salatul-lejli.merzi.

Falen dy ose me teper rekate .Gjate qendrimit ne kembe duhet lexuar kur'an sa me shume .Pasi te jepet selam ,lutjen t'ja drejtojme Allahut me te cilen do ta madherojme,do t'i tregojme perultesine dhe takvallekun tone dhe do ta falenderojme.

Allahu na e mundesofte qe kete namaz t'a e bejme praktike ne jeten tone te kesaj bote.amin


Burim Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES) 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SALATUL_LEJLI(NAMAZI I NATES)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: