islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
FËMIJA I MENÇUR EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
FËMIJA I MENÇUR EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
FËMIJA I MENÇUR EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
FËMIJA I MENÇUR EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FËMIJA I MENÇUR EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FËMIJA I MENÇUR EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
FËMIJA I MENÇUR EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
FËMIJA I MENÇUR EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FËMIJA I MENÇUR EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
FËMIJA I MENÇUR EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
FËMIJA I MENÇUR EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
FËMIJA I MENÇUR EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
FËMIJA I MENÇUR EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
FËMIJA I MENÇUR EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
FËMIJA I MENÇUR EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
FËMIJA I MENÇUR EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FËMIJA I MENÇUR

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

FËMIJA I MENÇUR Empty
MesazhTitulli: FËMIJA I MENÇUR   FËMIJA I MENÇUR EmptyTue 8 Jun 2010 - 20:38

Një njeri jobesimtar i kishte thënë udhëheqësit të besimtarëve se do t'i nxë ngushtë të gjithë muslimanët me tri pyetje:
Çfarë kishte para All-llahut? Në cilin drejtim është All-llahu? Çfarë bën All-llahu në këtë moment? A do të kishit ditur të përgjigjeni ju?
Në atë vend ishin tubuar të gjithë dijetarët për t’u përgjigjur. Në mes te këtyre dijetarëve e studentëve qëndronte një njeri me djalin e tij të vogël. “O babai im i dashur! Unë dua t’i përgjigjem dhe do ja mbyll gojën” tha djaloshi. Por babai i tha: “Ngadalë, shih sa hoxhallarë ka aty”. Djaloshi u ngrit që të marrë leje dhe të përgjigjet në pyetjet e parashtruara. Kërkesa e tij u pranua.
Jobesimtari iu drejtua djaloshit musliman dhe e përsëriti pyetjen e parë, “Çfarë kishte para All-llahut? “Djaloshi pyeti: “A di të numërosh?”. “Po”, tha njeriu. “Atëherë numëro prej dhjetë e më poshtë!” “Dhjetë, nëntë, tetë...” deri sa arriti në “një” dhe nuk numëroi më”. “Po çfarë ndodhet para numrit ‘një’?” - pyeti djaloshi..
“S'ka më asgjë para njëshit - kjo është kaq” - tha njeriu. “Pra, nëse nuk qëndron asgjë para ‘njëshit’, atëherë si pritni që të këtë diç para ‘Një të vetmit All-llah xh.sh.”
I befasuar nga përgjigjja, njeriu nuk mund të debatonte më shumë. Prandaj pyeti: ”Më thuaj, në cilin drejtim është kthyer All-llahu?”
“Më sjell një qiri dhe ndize. Pastaj, më thuaj në cilin drejtim është drejtuar flaka”. “Por, flaka është vetëm një dritë që shpërndahet në katër anët: Veri, Jug, Lindje dhe Perëndim. Nuk është drejtuar vetëm në një anë”, tha njeriu me habi.
Djaloshi tha: “Nëse një flakë fizikisht shpërndahet në katër anët ashtu që të mos mund të më tregosh se në cilën anë është e drejtuar, atëherë çfarë pritni nga Nur-us-Samavati vel-erd: All-llahu Ndriçuesi i Qiejve dhe Tokës? Dritë mbi Dritë, All-llahu është i drejtuar nga të gjitha anët në të gjitha kohët”.
Njeriu ishte marrë dhe qëndronte i shtangur para një vocërraku, i cili i përgjigjej pyetjeve të tij në atë mënyrë saqë nuk mund të argumentonte kundër provave te tij dhe si i krisur dëshironte të provonte pyetjen finale.
Por, djaloshi tha: “Prit! Ju jeni ai që bëni pyetje dhe unë jam Ai që u përgjigjem të gjitha pyetjeve tua. Do të jetë e drejtë sikur ju të zbritni poshtë në vendin ku qëndroj unë kështu që unë të jem aty ku jeni ju tash, kështu që përgjigjet të ndihen mirë ashtu si ishin ndier pyetjet e tua.
Kjo iu duk e arsyeshme atij, kështu që ai zbriti nga lart dhe djaloshi u ngjit në podium. Njeriu përsëriti pyetjen e tij finale. “Më thuaj, çfarë bën All-llahu në këtë moment?”
Djaloshi me krenari u përgjigj: “Në këtë moment, kur All-llahu e pa në këtë podium të lartë një gënjeshtar dhe përqeshës te Islamit, Ai e bëri të zbresë nga lartë poshtë. Dhe atë qe beson në njëshmërinë e All-llahut, Ai e ngriti lartë dhe e vërtetoi të Vërtetën.
Jobesimtari nuk pati çfarë të thotë përveç të largohet dhe të kthehet ne vendin e tij, i mundur. Në ndërkohë, ky vocërrak u rrit dhe u bë njëri ndër dijetarët me të famshëm në Islam.

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
FËMIJA I MENÇUR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: