islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty96%Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty0%Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty0%Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty0%Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty1%Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty2%Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje Drejtuare Hoxhese

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
MesazhTitulli: Pyetje Drejtuare Hoxhese   Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySat 5 Jun 2010 - 17:55

Wes-Selamu Alejkum we Rahmetullahi we Berekatuhu

A lejohet qe ta falei Namazi i nates duke pare ne Kur'anin e hapur sepse une nuk di edhe shume sure permendesh por deshiroj qe gjate namazit te nates te perfundoj leximin e te gjithe Kur'anit

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Drejtuare Hoxhese   Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 6 Jun 2010 - 0:09

Selam!Moter per pytjen qe bere te jap edhe nji pergjigje kerkoje ndjese per pergjigjjen jo te plote qe e dhash me heret.

Kjo eshte pergjigja e pyetjes suaj se a munde te lexosh kur-an gjate faljes se namazit te nates.

- Mundet te lexosh vetem ne namazin e nates,pasi preferohet leximi i gjate;kurse ne namazet sunete,vaxhibe dhe farze nuk mund te lexosh me kur-an hapur.

kjo eshte ne baze te medh-hebit tone Hanefij,kurse te medh-hebet tjera ata e lejojne edhe ne namazin e teravise bile edhe ne namazet sunete bile bile edhe ne namazet vaxhibe.

Kjo ishte nga une Allahu e din me mire!

Burim sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pyetje Drejtuare Hoxhese 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Drejtuare Hoxhese   Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 6 Jun 2010 - 9:45

Hoxhë-Burim-Sherifi shkruajti:
Selam!Moter per pytjen qe bere te jap edhe nji pergjigje kerkoje ndjese per pergjigjjen jo te plote qe e dhash me heret.

Kjo eshte pergjigja e pyetjes suaj se a munde te lexosh kur-an gjate faljes se namazit te nates.

- Mundet te lexosh vetem ne namazin e nates,pasi preferohet leximi i gjate;kurse ne namazet sunete,vaxhibe dhe farze nuk mund te lexosh me kur-an hapur.

kjo eshte ne baze te medh-hebit tone Hanefij,kurse te medh-hebet tjera ata e lejojne edhe ne namazin e teravise bile edhe ne namazet sunete bile bile edhe ne namazet vaxhibe.

Kjo ishte nga une Allahu e din me mire!

Burim sherifi
All-llahu te shperblefte Xhennet Faleminderite shume per Pergjigjjen.

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
MesazhTitulli: Pergjigje   Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 6 Jun 2010 - 11:50

Selam.
Së pari ju uroj për këtë vepër madhështore që po bëni, sepse cdonjëri nuk mundohet të fal farzin e lere nafilet.
Sa i takon pyetjes suaj do të mundohem të përgjigjem sa më shkurt.
Namazi nafile është një namaz vullnetar, dhe leximi që bëhet sa më gjat të jet aq më mirë.Por për shkak se ju nuk dini shum sure përmendësh sipas disa dijetarve lejohet, por Kurani të jet në një nivel të lart, që kur ti shfletoni faqet mos te bëhet rukuja.
E poqese mësoni permendësh atëher është më e preferuar që at namaz të bëni pa Kuran.
Me qen se jeni me arsye mendoj se mundet,sepse disa medhhebe edhe në namazet farze e lejojne leximin e Kuranit hapur.
Ju vetem vazhdoni inshaaallh Allahu xh.sh. ua pranon te gjitha ibadetet që jeni duke i bërë.
Me respekt


Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Drejtuare Hoxhese   Pyetje Drejtuare Hoxhese EmptySun 6 Jun 2010 - 16:58

Mr.Uzeir-Ibrahimi shkruajti:
Selam.
Së pari ju uroj për këtë vepër madhështore që po bëni, sepse cdonjëri nuk mundohet të fal farzin e lere nafilet.
Sa i takon pyetjes suaj do të mundohem të përgjigjem sa më shkurt.
Namazi nafile është një namaz vullnetar, dhe leximi që bëhet sa më gjat të jet aq më mirë.Por për shkak se ju nuk dini shum sure përmendësh sipas disa dijetarve lejohet, por Kurani të jet në një nivel të lart, që kur ti shfletoni faqet mos te bëhet rukuja.
E poqese mësoni permendësh atëher është më e preferuar që at namaz të bëni pa Kuran.
Me qen se jeni me arsye mendoj se mundet,sepse disa medhhebe edhe në namazet farze e lejojne leximin e Kuranit hapur.
Ju vetem vazhdoni inshaaallh Allahu xh.sh. ua pranon te gjitha ibadetet që jeni duke i bërë.
Me respekt
.
We Alejkume Selam All-llahu ju shperblefte per pergjigjjen qe ma dhate Amiine InshAlla Allahu ua pranofte t'gjithe Besimtarve Islame Ibadetin. Amiin

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Drejtuare Hoxhese   Pyetje Drejtuare Hoxhese Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje Drejtuare Hoxhese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: