islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
disa peme te Xhennetit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
disa peme te Xhennetit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
disa peme te Xhennetit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
disa peme te Xhennetit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
disa peme te Xhennetit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
disa peme te Xhennetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
disa peme te Xhennetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
disa peme te Xhennetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
disa peme te Xhennetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
disa peme te Xhennetit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
disa peme te Xhennetit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
disa peme te Xhennetit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
disa peme te Xhennetit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
disa peme te Xhennetit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
disa peme te Xhennetit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
disa peme te Xhennetit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
disa peme te Xhennetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
disa peme te Xhennetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
disa peme te Xhennetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
disa peme te Xhennetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
disa peme te Xhennetit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
disa peme te Xhennetit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
disa peme te Xhennetit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
disa peme te Xhennetit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
disa peme te Xhennetit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
disa peme te Xhennetit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
disa peme te Xhennetit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
disa peme te Xhennetit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
disa peme te Xhennetit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
disa peme te Xhennetit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
disa peme te Xhennetit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
disa peme te Xhennetit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
disa peme te Xhennetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
disa peme te Xhennetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
disa peme te Xhennetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
disa peme te Xhennetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
disa peme te Xhennetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
disa peme te Xhennetit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
disa peme te Xhennetit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
disa peme te Xhennetit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 disa peme te Xhennetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

disa peme te Xhennetit Empty
MesazhTitulli: disa peme te Xhennetit   disa peme te Xhennetit EmptySat 5 Jun 2010 - 1:57

Muhamedi(sal-l
Allahu alejhi ve sel-lem) na foli cudira per disa peme te Xhennetit ,te
cilat te njoftojne per krijesa shume te medha qe nuk mund te
imagjinohen.Ne do t`i paraqesim vetem disa nga theniet e tij.

1-Pema ne hijen e se ciles udheton kaloresi njeqind vjet:Ajo eshte nje peme e madhe te ciles nuk i`a di madhesine askush tjeter...
pervec Atij qe e krijoi.Muhamedi(sal-l Allahu alejhi ve sel-lem)
shprehu madhesine e asaj peme duke thene se kaloresi i cili vrapon me
kale te pergatitur per garim dhe shpejtesi me te madhe qe ka mundesi,e
kalon ate per njeqind vjet.

Percjell Buhariu dhe Muslimi nga Ebu
Seidi(radi Allahu anhu) se Muhamedi(sal-l Allahu alejhi ve sel-lem)
tha:”Ne Xhennet eshte nje peme nen te cilen udheton kaloresi i kalit te
zhvilluar e te shpejte njeqind vjet dhe nuk e kalon ate

2-Pema e
quajtur Sidrettul-Munteha:Kete peme Allahu e permendi ne Kur`an dhe Ai
na lajmeroi se i Derguari yne (sal-l Allahu alejhi ve sel-lem) e pa
Xhibrilin tek ajo peme ne formen e krijimit te tij qe e krijoi Allahu
dhe se te kjo peme eshte Xhenneti,dhe se ate e mbuluan gjera qe vetem
Allahu e di se c’ka ishin ato.

Ate (Xhibrilin) e ka pare dhe
heren tjeter.(E ka pare) Te Sidretuk-Munteha-ja.Qe prane saj eshte
Xhennetul-Me`va (Xhenneti strehues).Atehere kur Sidren e mbuloi c’ka e
mbuloi.Shikimi (i Muhamedit) as nuk lakoi e as nuk e tejkaloi” (En
Nexhm:14-17)

I Derguari (sal-l Allahu alejhi ve sel-lem) na
lajmeroi per disa gjera qe i pa tek ajo peme dhe tha:”….pastaj mu
paraqit mua Sidretul-Munteha-ja,frytet e tij i ngjanin koshave te
Hexhrit,dhe gjethet e saj ishin si veshte e
elefantit.Tha(Xhibrili):”Kjo eshte Sidretul-Munteha-ja”.Aty pashe kater
lumenj:dy lumenj te fshehte dhe dy te qart.Thashe”C`eshte kjo o
Xhibril?’Tha:Dy te fshehtet jane lumenj te Xhennetit,kurse dy te qartit
jane Nili dhe Eufrati”.

3-Pema e quajtur Tuba:Ajo eshte nje peme
e madhe nga e cila qepen rrobat e banoreve te Xhennetit.Percillet nga
Imam Ahmedi,Ibni Xheiriri ne tefsirin e tij,dhe Ibni Hibbani nga Ebu
Seid El-Huderijju (radi Allahu anhu).Se Muhamedi (sal-l Allahu alejhi
ve sel-lem) tha:”Tuba eshte nje peme ne Xhennet qe udhetimi nen te
zgjat njeqind vjet dhe rrobat e Xhennetit nxirren prej kupes se
saj”.4-Zonjusha e luleve te Xhennetit.Allahu i Lartesuar na lajmeron se
ne Xhennet ka lule:“E nese ai (i vdekuri) eshte prej te aferme (te
Zotit) ai ka kenaqesi,lule dhe Xhennet te begatshem” (El-Vakia:88-89)

IDerguari
(sal-l Allahu alejhi ve sel-lem) na lajmeroi se zonjusha e luleve te
Xhennetit eshte kana.Percjell Taberani me sened(zinxhir) te vertete nga
Abdullah Ibn Amri(radi Allahu anhu),se Muhamedi (sal-l Allahu alejhi ve
sel-lem) tha:”Zonjusha e luleve te Xhennetit eshte kana”.5-Trungu i
pemeve te Xhennetit eshte prej ari.Prej ceshtjeve te cuditshme per te
cilat na lajmeroi i Derguari (sal-l Allahu alejhi ve sel-lem) eshte
se,trungu i pemeve te Xhennetit eshte prej ari.Percjell Tirmidhiu,Ibn
Hibbani dhe Bejhekiu nga Ebu Hurejre (radi Allahu anhu) se Muhamedi
(sal-l Allahu alejhi ve sel-lem) tha:” Nuk ka asnje peme ne Xhennet
pervec se trungu i saj eshte prej ari

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
disa peme te Xhennetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: