islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty20%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty7%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty7%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty7%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty7%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty7%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty7%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty37%Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
MesazhTitulli: Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit   Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 2 Jun 2010 - 13:03

Hazreti Ebu Bekri u lind me 573 në Meke. Ai ishte dy vjet më i ri se Profeti Muhammedi a.s.. Ai i përkiste një familje të respektuar, Beni Tamim me rrënjë tek fisi Kurejsh. Prejardhja familjare e tij lidhet me atë të Profetit a.s. gjashtë gjenerata më parë. Emri i tij iashte Abdullah. Ebu Bekir ishte kunija e tij me të çilin ai u bë shumë i famshëm kështu shumë njerëz nuk e dinin emrin e tij të vërtetë. Posa pranoi Islamin ai mori titullin "Es-Siddik" (i sinqertë). Emri i babait të tij ishte Osman i çili ishte i njohur me kunijën e tij Ebu Kahafa. Nëna e tij quhej Selma, edhe ajo gjithashtu njihej me emrin Umul Hair.


Jeta e tij para Islamit
Gjatë rinisë së tij, Ebu Bekri ishte një njeri i qetë dhe i sinqertë. Ai ishte shumë i ndershëm dhe i drejtë. Për karakterin e tij të mirë ai ishte shoku më i ngushtë i Profetit a.s., dhe kjo shoqëri zgjati gjatë gjithë jetës së tij. Ai ishte zemërmirë dhe i ndjeshëm ndaj vuajtjet dhe mjerimet e të tjerëve. Ai i ndihmonte të varfërit dhe nevojtarët, të mirët dhe të shtypurit. Edhe para se të pranonte Islamin ai nuk i pëlqente zakonet e xhahilijetit (injorançës) dhe kurrë nuk ka pirë alkool.
Profesioni i tij kryesorë ishte tregëtia. Ai gjithashtu shoqëronte Profetin a.s. në disa udhëtime tregtare. Për shkak të ndershmërisë së tij njerëzit e besonin atë dhe shpeshherë i'a linin paratë e tyre në besim të tij. Bujaria dhe sinqeriteti i tij shpejt e bënë një tregtaar të pasur. Shpejt këto cilësi të mira të tij i shërbyen Islamit.


Burri i parë që pranoi Islamin
Hazreti Ebu Bekr ishte shoku më i ngushtë i Profetit (a.s), dhe njifte më shumë se çdo njeri tjetër. Ndershmëria, fisnikëria, drejtësia dhe sinqeriteti i tij e kishin tërhequr Ebu Bekrin . Kur Profeti (a.s) i fliste Ebu Bekrit për Allahun (xh.sh), Ebu Bekri e besonte ate pa pasur dyshime. Për këtë ai ishte burri i parë që i besoi Profetit . Profeti (a.s) njeherë ka thënë për këtë gjë, "Kur i kam thirrur njerëzit në Allah, çdonjëri mendonte dhe hezitonte për një kohë, përveç Ebu Bekrit i cili nuk hezitoi por e pranoi thirrjen time në momentin që e fola atë." Kur ai e pranoi Islamin Profeti (a.s) u kënaq shumë për të.

Thirrja në Allah
Me pranimin e Islamit ai menjëherë filloi punën për Dave (thirrje në Allah), në fillim fshehurazi dhe më vonë haptazi kur ju leju nga Profeti (a.s). Në fillim ai shkoi tek Osmani, Talha, Zubejra dhe Seidi (r.a). Ata e pranuan Islamin me predikimin e tij. Ditën tjetër ai shkoi tek Osman bin Mazun, Abu Ubaidah, Abdur Rahman bin Auf dhe disa Kuraish të tjerë të shquar. Ata gjithashtu e pranuan Islamin me predikimin e tij. Në predikimin e parë të dhënë nga Ebu bekri e pranuan Islamin tetë figura të shquara. Nga këta ishte Hazreti Osman, kalifi i tretë i Islamit. Kështu ai ishte burri i parë që pranoi Islamin mbas Profetit (a.s), dhe që thirri njerëzit në Allah me një rrugë të frytshme.Shkaku kryesor i suksesit të tij ishte popullariteti që kishte tek Mekasit për sinqiritet,fisnikërinë e tij.

Vështirësitë e tij gjatë thirrjes në Islam
Megjithëse Ebu Bekri ishte shumë i respektuar ai akoma nuk ishte i lirë, dhe jobesimtarët e Mekas bënin çdo përpjekje për ta sulmuar atë. Kur numri i muslimanëve u rrit deri në 39, Ebu Bekri i kërkoi Ptofetit (a.s)që ti thërras njerëzit haptësisht. Me kërkesën e tij këmbngulëse Profeti (a.s) i dha miratimin e tij dhe të gjithë shkuan në Haram (Xhamia e shenjtë e Qabes) për Tablig (predikim). Hazreti Ebu Bekri dha një Hytbe(fjalim) e cila ishte Hytbja e parë në historinë e Islamit. Në këtë ditë Hazreti Hamza e pranoi Islamin. Kur jobesimtarët dhe idhujtarët e dëgjuan këtë, ata u hodhën mbi muslimanët. Ebu Bekri pavatsisht nga fakti se ai konsiderhohej më fisniku dhe më i respektuari nga të gjithë njerëzit e Mekës, u rrah në atë mënyrë saqë hunda dhe veshët e tij ishin gjymtuar keq dhe e gjithë fytyra e tij ishte e mbuluar me gjak. Ai ishte shqelmuar, rrahur dhe trajtur egërsisht. Ai kishte rënë pa ndjenja dhe gjysëm i vdekur. Kur i erdhi vetëdija dhe kur i hapi sytë në mbrëmje ai sëpari pyeti ,"Si është Profeti "Kjo ishte një gjë për të treguar dashurinë e tij ndaj Profetit (a.s). Dashuria dhe respekti i tij ndaj profetit (a.s) ishte e pakufishme.
Në një rast tjetër Profeti (a.s) ishte duke u falur në Qabe. Kur Ebu Xhehli erdhi dhe i vuri rreth qafës së tij, në mënyrë që të mbyste Profetin (a.s). Kur e pa këtë Ebu Bekri erdhi me nxitim dhe shtyu Ebu Xhehlin dhe largoi nga qafa e Profetit (a.s) atë pjesë . Pastaj ai tha Ebu Xhehlit "A doni të mbysni një njeri të urtë e që është i dërguari i Allahut dhe i cili e deklaron Allahun Shpresues dhe Mbështetës."Ebu Xhehli sëbashku me kundërshtarët e tjerë të Islamit e rrëzuan Ebu Bekrin dhe e rrafën atë.

Shërbimet e ndryshme për hir të Islamit në Mekë.
Hazretu Ebu Bekr i shërbeu Islamit në rrugë të ndryshme. Kurejshët persekutuan një numër të madh skllevërish të cilët kishin pranuar Islamin dhe jua bënin jetën edhe më të vështirë.Sllavët musliman vuanin shumë në duart e pronarëve jo musliman. Hazreti Bilal (zezak) një nga më të mirët e njohur nga shoqëria e Profetit (a.s) ishte një nga këta skllevër. Pronari i tij Umajjah bin Khalf e rrahte me kamxhik natën dhe e shrinte në rërë të oërvëluar gjatë ditës, për shkak të pranimit të Islamit. Hazreti Ebu Bekri e Bleu atë dhe kështu Bilali u bë musliman i lirë. Muslimanët e tjerë skllevër të cilë i bleu Hazreti Ebu Bekri dhe i liroi janë: Amin bin Fahairah, Nazirah, Nahdiah, Sariah, Beni Mamil dhe Bint Nadiah. Hazreti Ebu Bekri ka shpënzuar shumë para për konvertuesit e ri.
Në vitin e pestë të misionit, kur ai e pa vetën se po torturohet shumë nga jobesimtarët ai kërkoi leje nga Profeti që të emigroj në Abisinij së bashku me muslimanët e tjerë. Profeti atë e lejoji por gjatë rrugës ai takoi Ibn-ud-Daghna, prijësin e fisit tjetër.Me pyetjën e tij Ebu Bekri i tregoi për ndjekjën nga Kurejshit dhe për qëllimin e tij për të ikur në Abisini. Ibn-ud-Daghna nuk donte që ai ta linte Arabinë dhe u deklaroi njerëzve të Mekës se Ebu Bekri është nën mbrojtjën e tij., kështu që asnjëri nuk goxonte ta cenonte atë.


Ebu Bekri merr titullin "Es-Siddik"
Kur Profeti a.s. në vitin 10 të misionit të tij bëri miraxh (u ngrit në qiejt), ai mbasi u kthye nga ky udhëtim në mëngjez jua tregoi të tjerëve ngjarjen. Disa nga ata shkuan tek Ebu Bekri dhe i thanë "A ke dëgjuar për shokun tëndë (Profetin)? Ai është duke deklaruar se ai ka vizituar Jerusalemin dhe pushtetin e Lartë në qiej mbrëmë, dhe ka folur me Allahun e madhëruar. A e beson këtë?" Hazreti Ebu Bekri r.a. meniherë përgjigjet; "Në qoftëse ai ka thënë kështu, është apsolutisht e vërtetë." Ata pësëri i thanë "A e beson se ai oi ka vizituar të gjitha këto vende dhe është kthyer në një kohë të shkurtër të natës!" Ai përsëri u përgjigj"Sigurisht që e besoj këtë dhe unë besoj në gjërat që janë më të çuditshme se kjo siç është Xheneti dhe Xhehenemi." Për këtë Profeti a.s. e titulloi atë 'Es-Siddik" që do të thotë person i drejtë dhe i sinqertë në besim pa pasur asni dyshim të vogël. Sigurisht besimi i Ebu Bekrit ishte më i fortë se çdo gjë.


Njëri nga ata dy në shpellë
Kur Profeti a.s. vëndosi që të emigroj për në Medine, Ebu Bekri ishte i vetmi shoqërues i tij. Ai i mori të gjitha paratë e ti, rreth 5000 deri 6000 dirhem, dhe vazhduan rrugën natën së bashku me Profetin a.s. Ata qëndruan fshehurazi në shpellën Thevr tri netë. Kur'ani i shenjtë e përshkruan këtë ndodhi në këtë mënyrë
"... Kur ata që nuk besuan, e nxorën atë vetë të dytin; kur që të dy ishin në shpellë, kur po i thoshte shokut të vetë: "Mos u pikëllo (friko), Allahu është me ne!" E Allahu i zbriti qetësi në shpirtin e atij…" (9: 40)
Mbas tri netësh kur Kurejshët ndaluan kërkimin e tyre ata vazhduan rrugën për në Medine. Kështu nga të gjkithë shokët e Profetit a.s. Ebu Bekri ishte ai që e shoqëroi në ditët më të vështira të jetës së tij. Ai vërtetoi besueshmërinë e tij në të gjitha rastet.


Hazreti Ebu Bekri r.a. në Medine
Ai brrini në Kuba (vend afër Medinës) së bashku me Profetin a.s. dhe ndaluan aty. Medinasit pritnin Profetin a.s. me dëshirë të zjarrtë. Gjatë qëndrimit në Kuba Profeti u vëndos tek Beni Amr Bin Auf. Grumbuj njerëzish shkonin aty për të parë Profetin a.s. dhe shumica e tyre e gabonin Ebu Bekrin r.a. me Profetin a.s. Kur e pa këtë Hazreti Ebu Bekri u ngritë në këmbë dhe vëndosi një gjethe sipër kokës së Profetit për ta mbrojtur nga rrezet përvëluese të diellit. Pastaj Medinasit dinin se cili është profeti a.s. e cili Ebu Bekri r.a.. Gjatë rrugës për në Medine Ebu Bekri u sëmurë për shkak të ndryshimit të klimës dhe e zunë ethet. Profeti a.s. u lutë pët të dhe ai bësri më mirë. Në kohën kur Profeti bëri vëllazërimin midis një muhaxhiri (emigranti) nga Meka dhe një Ensari (vëndas) nga Medina, Hazreti Ebu Bekrin e bëri vëlla me Hazreti Harith bin Zubejrin një njeri të respektuar në mes të Medinasve.


Ndërtimi i xhamisë së Profetit a.s.
Ishte një nevojë urgjente për ndërtimin e një xhamije në Medine dhe një shtëpi për Profetin a.s. dhe familjën e tij. Toka e cila u zgjedh për këtë ishte toka e dy jetimëve. Kujdestarët e tuyre donin që ta jepnin tokën falas por Profeti a.s. nuk pranoi ofertën e tyre dhe i tha Hazreti Ebu Bekrit r.a. që ta paguante çmimin e tokës. Kështu Hazreti Ebu Bekri u bë muslimani i parë i cili shpënzoi shumicën e parave të tij për hir të Allahut. Ai mori pjesë në ndërtimin e xhamisë sikurse një punëtorë i zakonshëm se bashku me muslimanët e tjerë.


Pjesmarrja në luftrat e shenjta.
Ai luftoi pothuajse në të gjithë luftrat së bashku me Profetin a.s.. Në luftën e parë të Islamit, në Bedër ai ishte porsi një hije për Profetin a.s. (e mbronte atë). Djali i tij i cili nuk e kishte pranuar ende Islamin në atë kohë, ishte duke luftuar në anën e Kurejshëve. Pasi ai e pranoi Islamin ai i tha babait të tij (Ebu Bekrit r.a.) : "I dashur baba! Unë të kam pasur dy herë nën shpatën time gjatë luftës në bedër, por unë nuk mundesha ti ngrija duart e mija mbi ty për shkak të dashurisë sime ndaj teje". Ebu Bekri i thotë:"sikur ta kisha paasur unë rastin, do të kisha vrarë ty." Ishte sugjerimi i Ebu Bekrit që Profeti a.s. vëndosi ti lirojë robërit e luftës mbasi mori dëmëshpërblimin nga ta.
Në luftën e Uhudit kur disa muslimanë vrapuan për të ikur Ebu Bekri qëndroi, dhe kur Profetin e çuan në mal mbsi që u plagos, ai ishte me të. Hazreti Ebu Bekri ishte shoqëruesi i parë që pranoi planin e paqës të Profetit a.s. në Hudejbijë, pa asnjë hezitim kurë shumica e muslimanëve insistonin për luftë. Madje edhe muslimanët si puna e Omerit r.a. hezituan të pranojnë marrëveshjën me jobesimtarët e Mekësa. Por Hazreti Ebu Bekri r.a. terësishtë e përkrahu vëndimin e Profetit a.s.. Me rastin e ekspeditës në Tabuk Hazreti Ebu Bekri r.a. i mori të gjitha gfjërat që i kishte. Kur Profeti a.s. e pyeti atë: "Çfarë do ti lejsh familjes sate." Ebu Bekri r.a. u përgjgj. "Unë ju kam lënë atyre Allahun dhe Profetin e Tij." Madje Hazreti Omeri r.a. pranoi se ai nuk mundë kurrë që të ja kaloj Ebu Bekrit r.a. për sakrificë për hirë të Allahut dhe Islamit.


Emiri (prijësi) i El-Haxhul Ekber
Ishte viti 9 i hixhrës kur u bë Haxhi i parë. Profeti a.s. u kthye nga ekspedita e tabukut, ai ishte shumë i zënë sa që nuk mund të bënte haxhin. Ai dërgoi Hazreti Ebu Bekrin si zëvëndës të tij për të drejtuar karavanet e Haxhit për në Meke. Në mes të tjerëve në karavanin e Haxhit ishin edhe: Hazreti Saad Bin Ebi Vekas, Xhabiri dhe hazreti Ebu Hurejra r.a. Kur'ani i shenjtë e thërret këtë Haxh "Haxhul Ekber" (Haxhi i madhë) sepse ishte Haxhi i parë në historinë e Islamit dhe ishte fillimi i epokës së re rë periudhës dhe organizimit Islam. Hazreti Ebu Bekri r.a. ua mësoi njerëzve ritet dhe ritualet e Haxhit dhe mbajti një hutbe (predikim) historike në ditën e sakrificës para grumbullit të njerëzve. Hazreti Aliu r.a. e ndiqte atë dhe siguronte ndërprerjën etë gjitha lidhjeve me botën e idhujtarëve. U dha deklarat që idhujtarët nuk do ti afrohën Qabes, asnjë përson nuk do të kryej haxhin i pa mbuluar (siç ishte zakon para Islamit) dhe të gjitha marrëveshjet me idhujtarët do të ndalohën dhe do të mbikqyrën mbas katër muajsh. Kur'ani i shenjtë thotë për këtë:
"Dhe (ky është) një kumtim nga Allahu dhe i Dërguari i Tij, drejtuar të gjithë njerëzve në ditën e Haxhit të Madh, se Allahu është tërhequr prej (marrëveshjes së) idhujtarëve, e njëkohësishtë edhe i Dërguari i Tij. Po nëse pëndoheni, do të jetë më mirë për ju, e nëse ia ktheni shpinën (rrugës së drejtë), ta dini se nuk mundë t'i shpetoni (ndjekjes së) Allahut. E ti, përgëzoji ata që mohuan me një dënim të padurueshëm."(9:3)Imami i xhamisë së Profetit a.s.
Mbas ardhjes së tij në Medine Profeti a.s. i printe namazet në xhaminë e tij gjatë gjithë kohës. Kjo ishte me të vërteti një detyrë e lartë që nuk i ishte dhënë askujt në prezencën e Profetit a.s. Pak muaj mbas kthimit të tij nga Haxhi i Lamtumirës në vitin 10 të Hixhrës, Profeti a.s. u sëmurë. Ai nuk mundë të lëvizte dhe nuk mundë të shkonte në xhami për t'i prirur namazit. Ai duhej të caktonte një njeri për Imam të xhamisë dhe ky nder iu dha Ebu Bekr Es-Siddikut. Vajza e Ebu Bekrit Aisha r.a. që ishte një nga gratë më të dashura të Profetit a.s., e dinte se Ebu Bekri ishte një njeri më zemër të butë dhe do të ishte shumë e vështirë për të të zëvëndësonte profetin në namaz. Kështu ajo i kërkoi profetit a.s. ta shkarkojë nga kjo detyrë, por Profeti a.s. nuk e ndryshoi vëndimin e tij edhe pse ju kërkua tre herë.
Gjatë atyre ditëve, njëherë Ebu Bekri r.a. nuk ishte prezent në kohën e namazit. Dikush i tha Hazreti Omerit r.a. ta udhëheqi namazin. Profeti a.s. kur e ndigjoi zërin e Hazreti Omerit r.a. pyeti për imamin, dhe kur e pa se Ebu Bekri nuk po udhëheqte namazin ai u shqetësua dhe tha: "Asnjëri nuk do ta drejtoj namazin përveç Ibn Ebu Kahfës (Ebu Bekrit)." Pastaj Ebu Bekrin r.a. e thirrën por në atë kohë Hazreti Omeri r.a. e kishte mbaruar namazin. Namazi u përsëritë me urdhër të Profetit a.s. dhe atë e drejtoi Ebu Bekri r.a.
Profeti a.s., gjatë sëmundjes së tij, një ditë e ndjeu vetën më mirë, dhe shkoi për të falur namazin e drekës i mbështetur nga hazreti Alia dhe hazreti Abasi r.a. Fytyra e tij i rrezatoi me gëzim dhe kënaqësi kur e pa Ebu Bekrin duke prirur namazin. Kur e pa prezencën e Profetit a.s., Ebu Bekri deshti të bënte një hap mbrapa por Profeti a.s. e ndaloi atë dhe u ul në krahun e tij. Mbas namazit Profeti a.s. dha adresën e tij të fuindit duke thënë; "Allahu i paraqiti njërit nga shërbëtorëve të Tij zgjedhjen e jetës në këtë botë dhe jetës me Të. Por shërbëtori zgjodhi të fundit." Kur Ebu Bekri i dëgjoi këto fjalë atij i rrjedhën lotët nga sytë dhe u rrokullisën poshtë në mjekrrën e tij. Ai mëndoi për ndarjën e pashmangshme me Mësuesin e tij të dashur (Profetin a.s.) Shumica e njerëzve nuk i kuptuan fjalët e Profetit a.s. dhe ata u habitën me lotët e Ebu Bekrit r.a..
Heret në mëngjez, në ditën e fundit të jetës së tij, gjendja e Profetit a.s. befasisht u bë më e mirë për disa çaste. Meqë dhoma e tij ishte e ngjitur me xhaminë, ai e hapi perdën dhe vështroi muslimanët të zënë në namaz nën drejtimin e Hazreti Ebu Bekrit r.a.. E qëshura ia mbuloi fytyrën e zbehtë të Profetit a.s.. Duke parë përmirësimin e gjendjes së Profetit a.s. njerëzit e xhamisë e humbën kontrollin nga gëzimi i pamasë. Ata deshën të shpërndahën nga rreshtat e tyre, por profeti a.s. i tha Ebu Bekrit r.a. të vazhdojë namazin dhe ai hyri brenda dhe e la perdën të bjerë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
MesazhTitulli: Re: Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit   Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 2 Jun 2010 - 13:14

Kjo temë motër ka të baje me ashabët r.a dhe e zhvendosa tek rubrika as-habët r.a sepse me hadith nuk ka aspak të baje sepse është historia e As-habit Ebu-Bekr es-sidikut r.a

Allahu ju shperbleft per postimin.
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
MesazhTitulli: Re: Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit   Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit EmptyWed 2 Jun 2010 - 13:15

S.A faleminderit shume me ben hallall
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty
MesazhTitulli: Re: Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit   Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Emri dhe prejardhja e Ebu Bekrit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: