islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty20%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty7%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty7%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty7%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty7%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty7%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty7%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty37%Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agim Tanushi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Agim Tanushi

Numri i postimeve : 7
Data e regjistrimit : 12/09/2014
Nacionaliteti-Sheti : Elbasan/Shqipëri

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43


Ebu Bekri r.a ➡ Ai ishte nga sahabët e zgjedhur nga Profeti s.a.v.s për hixhretin (emigrimin në Medine).Ishte gjithashtu halifeja i parë.Vajza e tij Aisheja r.anha ishte bashkëshortja e Profetit s.a.v.s.
Umer ibn El-Hattabi r.a ➡ Ai ishte kalifi i dytë.Gjatë udhëheqjes së tij Iraku,Siria,Palestina dhe Egjipti u bënë pjesë e halifatit islam.
Uthman ibn Affan r.a ➡ Qe kalifi i tretë.Ai ishte konsideruar si më modesti i sahabëve saqë edhe engjëjt do të turpëroheshin përreth tij.
Ali ibn Ebi Talib r.a ➡ Ai ishte kalifi i katërt i drejtë.U rrit në shtëpinë e Profetit s.a.v.s dhe e pranoi Islamin në moshën 10 vjeçare.
Zejd ibn Harithe r.a ➡ Ai zgjodhi të jetonte me Profetin s.a.v.s mbi babain e tij.Ai qe dërguar si komandant në shumë ekspedita të Profetit s.a.v.s.
Hatixhe bint Huvejlid r.anha ➡ Ajo qe bashkëshortja e parë e Profetit s.a.v.s dhe besimtarja e parë.
Fatime bint Asad r.a ➡ Ajo ishte bashkëshortja e Ebu Talibit dhe e rriti Profetin s.a.v.s pasi gjyshi i tij vdiq.
Safijjeh bint Abdulmuttalib r.anha ➡ Ajo ishte halla e Profetit s.a.v.s dhe e ëma e Zubejr ibn el-Avvam.Ajo e rriti atë si një burrë trim që kurrë nuk ju nënshtrua asnjë krijese të Allahut.
Ebu Ubejde ibn el-Xherrah r.a ➡ Ai ishte i njohur si më të besueshmit e këtij ymmeti dhe qe zgjedhur për t'ju prirë ushtrive islame nga Umer Ibn Hattab r.a.

Ebu Dherr el-Giffari r.a ➡ Ai ishte prej Mekës por shkoi ne Mekë ne kërkim të Profetit s.a.v.s duke u bërë kështu ndër muslimanët e parë.
Zubejr Ibn el-Avvam r.a ➡ Ai ishte personi i parë që e përdori shpatën e tij në mbrojtje të islamit.
Bilal Ibn Rebeah r.a ➡ Ai ishte një skllav afrikan që qe liruar nga Ebu Bekri r.a dhe u bë muezini i parë.
Talha bin Ubejdullah r.a ➡ Qe njohur si shehidi i gjallë për shkak të numrit të plagëve që pati marrë në betejën e Uhudit.
Sad Ibn Ebi Vekas r.a ➡ Ai qe njohur si person që i pranohej duaja(lutja) nga Allahu xh.sh.
Fatime bint el-Hattab r.anha ➡ Ajo ishte motra e Umer ibn Hattabit r.a që e kishte pranuar islamin përpara tij.
Sumejje bint Hajjat r.anha ➡ Ajo qe dëshmorja e parë e Islamit.U vra nga Ebu Xhehli.
Jasir ibn Amir r.a ➡ Ai ishte bashkëshorti i Sumejjes.Ai qe dëshmori(shehidi) i parë mashkull qe dha jetën për Islamin.Edhe ky gjithashtu qe vrarë nga Ebu Xhehli.
Ammar ibn Jasir r.a ➡ Besimi depërtoi në zemrën e tij teksa dëgjoi një pjesë të Kur'anit dhe filloi t'ju flasë prindërve të tij rreth Islamit.
Mus'ab Ibn Umejr r.a ➡ Profeti s.a.v.s e zgjodhi Mus'abin si "ambasador" të tij në Medine të mësonte një grup besimtarësh të cilët kishin ardhur të pranonin Islamin dhe të përgatiteshin në Medine për Hixhretin e Madh.
Ebu Hudhejfeh ibn Utbeh r.a ➡ Ai ishte nga të konvertuarit e parë në Islam që ra shehid në betejën e Jemames.
Hamza ibn Mutal-lib r.a ➡ Ai ishte xhaxhai i Profetit s.a.v.s. Ra shehid në betejën e Uhudit. Qe i njohur si "Luani i Allahut".
Sad ibni Muadh r.a ➡ Arshi u trondit me vdekjen e Sad ibn Muadhit r.a sepse Allahu qe i kënaqur prej tij.
Abdullah ibn Revaha r.a ➡ Ai ishte poeti i cili mbrojti Islamin nëpërmjet fjalëve të tij.Ra shehid në betejën e Mutasë.
Ummu Sulejm r.anha ➡ Ajo e donte aq shumë Profetin s.a.v.s saqë i dhuroi djalin e saj 10 vjeçar,Enesin që ti shërbente atij (s.a.v.s).
Enes ibn Malik r.a ➡ Djali i Ummu Sulejm r.anha,ai i shërbeu Profetit s.a.v.s për 10 vite dhe kurrë nuk hasi në ndonjë fjalë të keqe[qortim] prej tij (s.a.v.s).
El-Berra ibn Malik r.a ➡ Djali tjetër i Ummu Sulejmit r.anha,ai ishte një luftëtar trim përgjegjës për fitoren e Betejës së Jemames.
Abdullah Ibn Selam r.a ➡ Ai ishte një rabin çifut i cili pranoi Islamin.
Selman el-Farisi r.a ➡ Ai ishte një persian i cili udhëtoi në kërkim të së vërtetës.Udhëtimi i tij e solli atë në Medine dhe në Islam.
Ebu Derda r.a ➡ Qe i njohur për aketizmin e tij ndaj kësaj bote dhe dashurinë ndaj namazit të natës.
Ebu Duxhane r.a ➡ Ishte një luftëtar trim të cilit i qe dhënë shpata e Profetit s.a.v.s.
Halid Ibn Velid r.a ➡ Qe i njohur si "Shpata e Allahut" dhe i pamposhtur në beteja.
Amër ibn el-As r.a ➡ Ai ishte nje diplomat i gojës (elokuent) dhe ishte përgjegjës për çlirimin e Egjiptit.
Ebu Sufjan r.a ➡ Ai luftoi kundër Islamit në pjesën më të madhe të jetës së tij.Gjithësesi ai përfundimisht pranoi islamin,dhe prej stërnipave të tij u krijua dinastia e parë islame.
Abdullah ibn Umer r.a ➡ Qe i njohur për famën e tij në transmetimin e haditheve,dhe nga juristët e hershëm të islamit.
Vahshi r.a ➡ Ai ishte skllav i lirë i cili qe përgjegjës për vrasjen e Hamzait r.a,përpara se të bëhej musliman.Gjithësesi, ai gjithashtu vrau edhe profetin e rremë Musejlemenë pasi kishte pranuar islamin.
Uthman ibn Talha r.a ➡ Ai ishte përgjegjës i mbajtjes së çelsave të Qabesë,përgjegjësi e cila ka mbetur te pasardhësit e tij deri sot.
Ikrimah Ibn ebi Hakem r.a ➡ Ai ishte djali i Ebu Xhehlit dhe ra shehid në Betejën e Jermukut.
Safuan Ibn Umejje r.a ➡ Ishte djali i Umejjeh ibn Halef i cili u bë i njohur për torturat ndaj skllavit të tij Bilalit r.a për Islamin e tij.Safuan hyri në islam pas Betejës së Hunejnit.
Suheil ibn Amir r.a ➡ Ai ishte një orator energjik,dhe fillimisht një armik i palëkundur i Islamit.Ai shfaqi një pendesë të madhe duke e pranuar Islamin më vonë,duke e mbrojtur atë në xhihad.
Ebu Hurejre r.a ➡ Ai e pranoi islamin 3 vjet para se Profeti s.a.v.s të ndërronte jetë,por pavarësisht kësaj ka transmetuar më shumë hadithe se sahabët e tjerë.
Muavije Ibn Ebi Sufjan r.a ➡ Ai është mbreti i parë mysliman,dhe themelues i dinastisë Umejade.
Abbas ibn AbdulMutalib r.a ➡ Ai ishte xhaxhai i Profetit s.a.v.s i cili mori përsipër që fisi i ensarëve do ta mbronin Profetin s.a.v.s në Medine,përpara se ai (Abbasi) të bëhej musliman.
Aishe bint Ebi Bekër r.anha ➡ Ajo ishte bashkëshortja më e dashur e Profetit s.a.v.s.Ajo ka transmetuar më shumë hadithe se çdo femër tjetër dhe ishte një dijetare e madhe e Islamit.
Seude bint Zem'ah r.anha ➡ Ajo ishte gruaja e dytë me të cilën Profeti s.a.v.s u martua dhe që e ndihmoi në rritjen e vajzave të tij.
Hafsa bint Umer r.anha ➡ Ajo ishte e bija e Umer ibn el-Hattabit r.a dhe një memorizuese e Kur'anit.
Zejneb bint Xhahsh r.anha ➡ Ajo ishte kushërira e Profetit s.a.v.s dhe u martua me të për shkak të zbritjes së Sures El-Ahzab. Ishte e njohur për bujarinë e saj.
Safijeh bint Hujej r.anha ➡ Ishte e bija e një prijësi çifut dhe një prej pasardhësve të Profetit Harun a.s.
Xhuvejrijjeh bint el-Harith r.a ➡ Qe e njohur per shpenzimin më të madh të kohës së saj me namaz dhe dhikër .
Ummu Habibe bint Ebi Sufjan r.anha ➡ Ajo ishte një prej atyre të cilët emigruan ne Abisini dhe më vonë në Medine.Ishte një ndër bashkëshortet e Profetit s.a.v.s.
Ummu Seleme r.anha ➡ Kur burri i saj vdiq për shkak të plagëve të marra në betejën e Uhudit ajo u pikëllua së tepëmi.Profeti s.a.v.s u martua me të.Ajo ishte e njohur për urtësinë dhe diturinë e saj. Ka transmetuar shumë hadithe të rëndësishme.
Fatime bint Muhammed r.anha ➡ Ajo u kujdes për babanë e saj si një nënë. Ajo do të jetë prijëse e grave në xhennet.
Zejneb r.anha ➡ Ajo ishte vajza e madhe e Profetit s.a.v.s dhe ndërroi jetë gjatë jetës së tij.
Rukijje r.anha ➡ Ajo qe martuar me Uthman bin Affanin r.a dhe ndërroi jetë afërsisht në të njëjtën kohë me Betejën e Bedrit.
Ummu Kulthum r.anha ➡ U martua me Uthman ibn Affanin r.a ,pasi motra e saj ndërroi jetë.
Hasan ibn Ali r.a ➡ Ai ishte nipi më i dashur i Profetit s.a.v.s. Qe përgjegjës për përfundimin e luftës së parë civile dhe unifikimin e ymmetit.
Husejn ibn Ali r.a ➡ Gjithashtu ishte ndër nipërit e dashur te Profetit s.av.s U bë i njohur me kurajon e tij duke i qëndruar deri në fund asaj që besonte. Ra shehid ne Kerbela.
Abdullah ibn Abbas r.a ➡ Ai ishte kushëriri i Profetit s.a.v.s. Kishte një dije të madhe rreth tefsirit(komentimit) të Kur'anit.
Xhaferr ibn Ebi Talib r.a ➡ Ishte kushëriri i Profetit s.a.v.s dhe përfaqësoi emigrantët myslimanë në Abisini në gjyqin e mbretit të Abisinisë.
Usame Ibn Zejd r.a ➡ Ishte i biri i Zejd ibn Harithe dhe Profeti s.a.v.s e caktoi atë si prijës të ushtrisë ndërkohë që ai ishte shumë i ri.
Zejd ibn el-Hattab r.a ➡ Ai ishte vëllai i madh i Umer ibn Hattabit r.a, e pranoi islamin përpara tij dhe ra shehid në betejën e Jemames.
Abdurrahman ibn Auf r.a ➡ Ai ishte ndër muslimanët më të pasur dhe tepër bujar.
Habbab ibn el-Eret r.a ➡ Ai ishte nga muslimanët e parë që i rezistoi torturave më të tmerrshme për hir të Islamit.
Seid ibn Zejd r.a ➡ Ai ishte një ndër ata të cilët ju premtua xhenneti nga Profeti s.a.v.s. Ishte bashkëshort i Fatime bint El-Hattab.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:03

Allahu ju shperbleft vlla i nderuar per keto minibiografi te Sahabve radiallahu anhum (Zoti qofte i kenaqur me te gjitea) Dhe na bashkoft me ta ne xhennet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:03

Allahu ju shperbleft vlla i nderuar per keto minibiografi te Sahabve radiallahu anhum (Zoti qofte i kenaqur me te gjitea) Dhe na bashkoft me ta ne xhennet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Agim Tanushi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Agim Tanushi

Numri i postimeve : 7
Data e regjistrimit : 12/09/2014
Nacionaliteti-Sheti : Elbasan/Shqipëri

Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. EmptySun 3 May 2020 - 8:54

Admin shkruajti:
Allahu ju shperbleft vlla i nderuar per keto minibiografi te Sahabve radiallahu anhum (Zoti qofte i kenaqur me te gjitea) Dhe na bashkoft me ta ne xhennet.
Amin,të gjithëve bashkarisht inshaAllah vëlla i nderuar! Zoti na bëftë të dobishëm për veten dhe të tjerët përreth nesh! 🤲
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty
MesazhTitulli: Re: Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.   Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: