islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty20%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty7%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty7%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty7%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty7%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty7%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty7%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty37%[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme Islam] Smira celes i se keqes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme Islam] Smira celes i se keqes Empty
MesazhTitulli: [Teme Islam] Smira celes i se keqes   [Teme Islam] Smira celes i se keqes EmptyMon 6 Apr 2020 - 5:46

 [Teme Islam] Smira celes i se keqes 20200413I Dërguari i Allahut (a.s.), ka thënë: “Kini kujdes prej smirës, sepse smira bëhet shkak për shkatërrimin e sevapeve siç i djeg dhe i shkatërron zjarri drutë.” (Xhamiu’s-Sagir)
“Smira e prish besimin e besimtarit siç e prish uthulla mjaltin.” (Menavi)
Ebu Hurejre (r.a.), transmeton se Resulullahu (a.s.), ka thënë: “Mos e urreni, mos e kini smirë dhe mos e xhelozoni njëri-tjetrin... Bëhuni robër të Allahut si vëllezër.”
Ibn Vefa (k.s.), thotë: “Bëj kujdes dhe mos ki smirë kundrejt dikujt që Allahu i ka dhënë mirësi dhe e ka bërë më të lartë se ty, sepse për shkak të smirës mund të tërheqësh zemërimin e Allahut Teala. Kështu që mund të kesh pasoja të rënda. Edhe 
Iblisi u mallkua ngaqë nuk i bëri sexhxhde Ademit, (a.s.), duke e pasur smirë dhe duke u mburrur. O bir i Ademit! Përderisa të kesh cilësi të mira, nuk largohesh nga origjina jote. Nëse cilësitë e mira ua 
lënë vendin cilësive të këqija, natyra njerëzore që posedon shndërrohet në natyre djallëzore.”
Sipas një transmetimi, Musai, (a.s.), kishte parë një burrë që qëndronte ulur në hijen e Arshit. Atij i pëlqeu gjendje e këtij burri dhe tha: “Ky burrë duhet të jetë një njeri i mirë te Allahu.” Pastaj e pyeti Zotin: “O Zot! Kush është ky burrë? Si e ka emrin?” Allahu Teala nuk ia tregoi emrin, por vetëm i tha: “Po të njoftoj se ai e ka arritur këtë gradë me tri vepra.” - dhe e njoftoi për këto tri vepra të 
cilat janë:
1. Nuk pati smirë kundrejt askujt.
2. Nuk i kundërshtoi prindërit.
3. Nuk u mor me thashetheme.
Zekerija, (a.s.), na njofton se Allahu Teala ka thënë: “Ai që ka smirë është armik ndaj mirësisë Sime, është i zemëruar ndaj caktimit Tim dhe nuk e pranon ndarjen e rrëskut që kam bërë ndërmjet robërve.”
Hasan Basriu (k.s.), ka thënë: “O njeri! Përse nuk e duron dot vëllain tënd? Çfarë të drejte ke që t’i nxehesh (ta kesh zili) atë që Allahu Teala e ka nderuar, nëse ajo që i është dhënë është e drejtë e tij? Nëse nuk është e drejtë e tij, atëherë çfarë i ke zili një njeriu që do të hyjë në xhehenem?”
-Sheh Reslan ed-Dimeshki (k.s.), ka thënë: “Smira është çelësi i çdo lloj të keqeje.
Zemërimi bëhet shkak që njeriu tëkërkojë ndjesë dhe t’i rrëshqasin këmbët.”
-Në shtresën e Harun Rrashidit gjendej e shkruar kjo shprehje: “Rrësku është ndarë në pafillimësi. 
Ai që ka smirë gjithmonë është dëshpëruar, i shqetësuar dhe i brengosur.” (Rijadu’n-Nasihin, Tefsiri Mugni) 
Smira është njëra prej sëmundjeve më të rrezikshme që nuk kanë shërim. Njeriu që ka smirë mërzitet për begatitë dhe mirësitë që i posedon dikush tjetër. 
Madje, dëshiron që ky i fundit t’i humbasë ato. 
Këtij njeriu vazhdimisht i shtohet mërzitja kur të tjerët të mos i humbasin mirësitë.
Të urtët kanë thënë: “Smira është një shqetësim i brendshëm që asnjë mjek nuk mund t’i gjejë zgjidhje. Ajo shërohet vetëm me ndihmën hyjnore.”
Një burrë shkoi te Hasan Basriu (k.s.) dhe e pyeti:
“A ka smirë besimtari?” Ai iu përgjigj: “A i harrove bijtë e Jakubit, (a.s.)? Sigurisht që besimtari mund të ketë smirë. Vetëm se nuk dëmtohet aq shumë pasi të mos e shprehë dhe të mos veprojë sipas saj.”
Smira është prej moralit të ulët të nefsit. Andaj, besimtari e ka të nevojshme që ta zhdukë atë duke bërë vazhdimisht dhikër. Të zgjuarit duke bërë kujdes ndajshenjave e paralajmërimeve të Allahut Teala dhe përpjekja për të shpëtuar nga kjo sëmundje janë detyrë për besimtarin.
Këtë duhet ta dimë se ndryshimi që kanë njerëzit në dije, moral, cilësi, pozita dhe grada është mëshirë. Ndryshimi që 
njerëzit kanë në këto gjëra realizohet sipas caktimit që Allahu (xh.xh.), e ka bërë në pafillimësi.
Allahu Teala të gjithëve u ka dhënë sipas asaj që u ka caktuar. Nëse diçka është caktuar për dikë, ajo nuk mund të shkojë te askush përveç atij. Zoti na faltë, mos vallë nuk po e pranojmë caktimin e Zotit?

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme Islam] Smira celes i se keqes 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme Islam] Smira celes i se keqes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: