islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme Islame] Provimi ka filluar EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty20%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty7%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty7%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty7%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty7%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty7%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty7%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty37%[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme Islame] Provimi ka filluar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme Islame] Provimi ka filluar Empty
MesazhTitulli: [Teme Islame] Provimi ka filluar   [Teme Islame] Provimi ka filluar EmptySat 4 Apr 2020 - 7:47

[Teme Islame] Provimi ka filluar Pikpye10Të nderuar, këtu jeni në jetën e dynjasë. Pra, në klasën e provimit tuaj. Pyetjet janë përgatitur prej urdhrave dhe ndalesave të fesë sonë. Përgjigjet e pyetjeve presin të gatshm në librin tonë. Koha e provimit do të mbarojë me exhelin (momentin e
vdekjes). Pikët që duhen për të kaluar klasën janë pesëdhjetë në njëqind. Kopja është e ndaluar. Niveli i suksesit, është një avantazh për ju. Koha juaj ka filluar.

Ju uroj suksese!..

Ne njerëzit

Ne njerëzit jemi qenie të çmuara, të cilat Allahu i ka krijuar duke u dhënë vlerë të lartë. Ne dëshirojmë

që afatin e caktuar kohor që na është dhënë për të jetuar, ta kalojmë në lumturi. Si mund ta realizojmë këtë?

Përveç Krijuesit tonë të Madhërishëm, a ka kush tjetër që mund të na e shpjegojë këtë? E kush mund ta bëjë këtë përveç Allahut të Madhëruar që na njeh më mirë si kushdo?

Atëherë, çështja më e rëndësishme është të komunikojmë me të.

Si do të ndodhë kjo?

Shumë thjesht; duke aprovuar me besim profecinë e të Dërguarit të Allahut (a.s.) dhe duke ndjekur gjurmët e tij. Pra,suksesi në arritjen e Zotit tonë të dashur, është ndjekja e Profetit tonë të dashur (a.s.). Kaq!

Ndërsa rruga e kësaj, është të lexosh sa më shumë libra, të punosh me ato që mëson dhe të krijosh miqësi me njerëz të mirë.

Kurani

Ashtu si për çdo adhurim, qetësia e zemrës është e rëndësishme edhe gjatë leximit të Kuranit. Për këtë arsye, është e domosdoshme të qëndrohet larg prej ambienteve që e prishin këtë qetësi dhe të mos harrojmë se ndodhemi para Allahut, po lexojmë Fjalën e Tij dhe Ai po na dëgjon. Nëse arrihet, padyshim se kjo do të ketë ndikim të madh në kuptimin e saktë të leximit. Mirëpo, ata që nuk e kanë këtë mundësi, mund të arrijnë mirësi të tjera të ngjashme duke lexuar përkthimet e Kuranit dhe komentimet e tij.

Respekti ndaj Kuranit, është kusht i domosdoshëm. Ai duhet mbajtur në vende të pastra dhe nuk i duhet dhënë atyre që mund ta përdhosin. Nëse ka dikush që përpiqet ta përdhosë, duhet ta këshillojmë e ta pengojmë nga ky veprim. Por, nëse nuk kemi fuqi ta bëjmë as këtë, atëherë duhet ta braktisim atë vend dhe të mos e frekuentojmë më.

Gjithashtu, duhet të tregojmë respekt edhe për libra, revistat, gazetat etj., që përmbajnë ajete dhe hadithe. Kuranët e vjetërsuar i vendosim në ndonjë kuti dhe i ngremë diku në një vend të pastër ku nuk shkelen prej askujt.

Padyshim se ofendimi i tij, sharja, armiqësia, tallja, urrejtja, pengimi prej leximit dhe përjetimit të tij, konsiderohen “kufr” njësojë sikur ta kesh mohuar atë. Mbajta qëndrim ndaj këtyreveprimeve mohuese, është domosdoshmëri e respektit ndaj Allahut.

Në Xhenet do të flasim për këto ditë...

Unë i lutem Allahut për këdo që i lexon këto shkrime me qëllim të mirë. U them direkt “Allahu qoftë i kënaqur me ju!”. Nesër në botë tjetër, do të takohemi edhe me vëllezërit tanë që nuk jemi takuar këtu
dhe do të bisedojmë për këto gjëra. Në Xhenet do të bëjmë biseda të gjata duke buzëqeshur të ulur ballë për ballë nëpër kolltukë dhe duke pirë prej pijeve të Xhenetit që na i ofrojnë hyritë e Xhenetit nën pemët e tij gjigande...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme Islame] Provimi ka filluar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: