islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty20%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty7%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty7%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty7%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty7%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty7%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty7%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty37%[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh Empty
MesazhTitulli: [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh   [Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh EmptyTue 15 Oct 2019 - 0:50

[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh 20191017 Për njeriun janë fitorja dhe humbja.
Njeriu, ose ecën andej nga Zoti e drejton dhe fiton xhenetin, vendin e lumturisë së përjetshme, ose devijon dhe e humbet atë.
Ardhja e njeriut në këtë botë për t’u provuar, realizohet vetëm një herë në jetë.
Ndaj, duke u treguar të zgjuar, duhet të përpiqemi me gjithë fuqinë që kemi të shtojmë veprat e mira në këtë botë.
Ç’të mbjellësh në këtë botë, atë do të korrësh në botën tjetër.
Miqtë e Allahut e kanë vlerësuar këtë botë, si vendin e mbjelljeve dhe botën tjetër si vendin e korrjeve.
Në tefsirin “Ruhulbejan”, është tregimi i një skllavi, që bëhet shkak të zgjohet dhe të shpëtojë i zoti i tij.
Është shumë e vështirë të kthesh në rrugë të drejtë një njeri që jeton në kryengritje dhe shkujdesje.
Por, të përpiqesh të udhëzosh një njeri, që të hyjë në rrugë të vërtetë, është një vepër shumë e vyer dhe me shumë shpërblime.
Le ta përmendim këtë tregim që jep mësime shumë domethënëse dhe shton vullnetin për kumtesë në fe:
Tregohet se në Belh, një njeri i tha shërbëtorit që të mbillte grurë.
Ai mbolli elb.
Kur erdhi koha e të korrave, i zoti pa që ishte mbjellë elb, pyeti menjëherë shërbëtorin për arsyen.
Shërbëtori, duke bërë sikur nuk po e kuptonte se përse kishte ndodhur ashtu, dha një përgjigje prej naivi:
-Zotëri, mbolla elb me qëllim që të dalë grurë.
Zotëria, duke menduar se shërbëtori po tallej me të, i tha i nxehur:
-O budalla! Ke parë ti ndonjëherë që të mbillet elb dhe të korret grurë?
Shërbëtori, i cili kurrë nuk ia kishte bërë fjalën dysh të zotit dhe që kish treguar gjithnjë kujdes dhe kishte punuar shumë për të, po përpiqej me çdo kusht të shpëtonte dhe të thoshte të vërtetën.
Kur mendoi se ishte koha e duhur, dha një përgjigje të tillë, që aty e tutje ndryshoi gjithçka:
-Atëherë, o zotëri! Si shpreson se do të meritosh mëshirën e Zotit, ndërkohë që i kundërvihesh gjithnjë Atij?
Pas kësaj përgjigjeje, i zoti u shtang i tëri.
Kjo ishte një fjalë e vërtetë, qortuese dhe që ndikon thellë në brendësinë e njeriut.
Shërbëtori ishte i vetëdijshëm dhe i sinqertë me sjelljet e tij.
Duke ndikuar që zotëria i tij të zgjohej, dëshironte me gjithë zemër që ai të shmangej nga kundërvënia ndaj Allahut.
I zoti u ndikua shumë nga kjo përgjigje, e ndjeu veten fajtor dhe nisi të pendohej.
Iu mbështet Allahut dhe i bëri istigfar Atij, duke u penduar për kryengritjet që i kishte bërë Atij prej vitesh.
Pastaj, i dha lirinë skllavit të vet, që kishte dhënë këtë përgjigje kaq domethënëse, që u bë shkak të zgjohej dhe të shpëtonte.
Adhe ai edhe i zoti arritën shpëtimin.
Ja pra, përpjekja që tregohet për të shpëtuar një njeri!
Ja pra, kujdesi që tregohet për kumtin islam!
Ja pra, mençuria dhe zgjuarsia!
Mbi të gjitha, qëllimi i pastër!
Pastaj, sinqeriteti, zgjuarsia dhe përpjekja!
Dhe pastaj, me këtë metodë, të përgatisësh zemrën që të ta pranojë Zoti!
Çfarëdo që të ketë mbjellë njeriu në këtë botë, atë do të korrë në tjetrën.
Bota është ara e ahiretit.
Në arë duhet të mbjellësh gjëra të mira.
Duhet të krijosh miqësi për hir të Allahut dhe duhet nisur rrugëtimi drejt Tij.
Në “Ruhulbejan”, lidhur me veprat e mira dhe sjelljet e bukura, në et-Tevilatun-Nexhmijje, thuhen këto:
“Për njerëzit e imanit dhe të veprave të mira do të ketë një shpërblim të përshtatshëm me sinqeritetin dhe bukurinë e veprave.
Me disa nga veprat e mira arrihet në xhenet dhe në qoshqet e tij.
Këto janë ibadete fizike, që bëhen me qëllim të mirë.
Me disa nga veprat e sinqerta arrihet tek Allahu.
Ato janë ibadete shpirtërore.
Të kërkosh sinqeritetin dhe të vërtetën.
Sinqeritetin në tevhid.
Të heqësh nga zemra dashurinë për këtë botë.
Të heqësh dorë nga gjithçka tjetër përveç Allahut.
Të drejtohesh nga Allahu, me tërë qenien tënde.
Të dorëzosh tek një murshid vullnetin tënd, i cili të shpie tek e përsosura, tek sinqeriteti dhe tek e vërteta,
Ta përqafosh fort atë dhe të mos mashtrohesh nga dëshirat e kota.
Sepse ai që mbjell elb, kurrë nuk do të korrë grurë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tema islame] Çtë mbjellësh, do të korrësh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: