islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty20%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty7%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty7%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty7%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty7%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty7%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty7%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty37%*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* Empty
MesazhTitulli: *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*   *Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij* EmptyTue 7 May 2019 - 20:01

[Only admins are allowed to see this image]
Falënderimi i takon Allahut, Zotit të botëve, Krijuesit të gjithësisë, të Gjithmëshirshmit Mëshirëplotit.
Paqja dhe lavdërimi i Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamedin, familjen, shokët e tij, dhe të gjithë ata që pasojnë rrugën e tij, deri në ditën e fundit.

Dije, o musliman, se Allahu i Lartësuar prej urtësisë së Tij, ka dalluar në vlerë disa krijesa ndaj të tjerave; disa vende nga vendet e tjera; disa ditë nga të tjerat; disa muaj nga të tjerët. E prej tyre, ka dalluar muajin e bekuar Ramazan nga muajt e tjerë.

Andaj, duke qenë se jemi në prag të këtij muaji të bekuar, është e udhës të flitet rreth disa vlerave të këtij muaji dhe agjërimit të tij, duke u bazuar në tekstet kuranore dhe thëniet profetike.
Prej këtyre vlerave:

1) Ramazani është muaji në të cilin ka zbritur Kurani i Madhërishëm, fjala e të Madhit Zot, libër i bekuar, udhëzues për njerëzimin.
Allahu i Lartësuar thotë:

*"Muaji Ramazan është që në të zbriti Kurani, që është udhërrëfyes për njerëz dhe sqaruesi i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë".* (El Bekare: 185)

Pra, ky muaj është muaji i Kuranit, është e pëlqyer leximi i Kuranit në të sa më shumë, sepse kjo ishte edhe tradita e Xhibrilit alejhi selam, ku zbritte nga qielli çdo natë në Ramazan dhe ia lexonte Kuranin të Dërguarit tonë Muhamedit (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të!).

2) Në këtë muaj është një natë e cila vlen më shumë se një mijë (1000) muaj, e ajo është nata e Kadrit.
Allahu i Lartësuar thotë:

*"Nata e kadrit është më e mirë se një mijë muaj.*
*Me lejen e Zotit të tyre në (atë natë) zbresin engjëj dhe shpirti (Xhibrili) për secilën çështje.*
*Ajo (natë) është paqe deri në agim të mëngjesit."* (El Kadr: 3 - 5)
Atij që falet në këtë natë me besim e shpresë tek Allahu, do t'i falen gjynahet e kaluara.

I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë:
*"Atij që falet në Ramazan (namaz nate apo teravi) me besim e shpresë, do t'i falen gjynahet e kaluara"*.

3) Në këtë muaj hapen dyert e Xhenetit, mbyllen dyert e Xhehenemit.
I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të!) ka thënë:

*"Kur të vjen Ramazani, hapën dyert e Xhenetit dhe mbyllën dyert e Xhehenemit dhe lidhen (prangosen) shejtanët".*

4) Në Ramazan Allahu i Lartësuar liron nga zjarri i Xhehenemit çdo natë një grup njerëzish mëkatarë.
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Allahu liron nga zjarri grup njerëzish, dhe atë çdo natë (të Ramazanit)".*

5) Agjërimi i muajit Ramazan me sinqeritet, është shkak për faljen e gjynaheve të kaluara.
Pejgamberi ynë Muhamedi (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Atij që e agjëron Ramazanin me besim dhe me shpresë, do t'i falen gjynahet e kaluara".*

Me *besim* d.m.th: duke besuar Allahun dhe pejgamberin e Tij, dhe duke vërtetuar obligueshmërinë e agjerimit.
Me *shpresë* d.m.th: duke kërkuar shpërblim me këtë agjërim.

6) Era e gojës së agjëruesit është më e mirë tek Allahu se aroma e miskut (parfumit).
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Pasha Atë që në dorën e Tij është shpirti im, era e gojës së agjëruesit është më e mirë tek Allahu se sa aroma e miskut; Allahu thotë: ka lënë ushqimin, pijen e epshin e vet për shkak Timin"*.

7) Shpërblimi i agjërimit shumëfishohet pa kufi, Allahu i Lartësuar e ka veçuar atë nga veprat tjera.
I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Çdo vepër e bijve të Ademit shumëfishohet, një e mirë sa dhjetë sosh, deri në shtatëqind sosh, Allahu i Madhëruar tha: Përveç agjërimit, ai është për Mua, dhe Unë shpërblej për të"*.

8) Agjërimi është mburojë dhe pengesë ndaj gjynaheve dhe zjarrit të Xhehenemit.
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Agjërimi është mburojë, andaj agjëruesi nuk shan, as nuk fyen, e nëse dikush e sulmon apo e fyen atë, le t'i thotë dy herë: Unë jam agjërueshëm!"*.

Kuptimi: është *mburojë* nga gjynahet e mëkatet e mundshme, e po ashtu mburojë nga zjarri i Xhehenemit, sepse ai që u largohet mëkateve në realitet i është larguar dënimit, gjegjësisht zjarrit të Xhehenemit.

9) Agjëruesi, me agjërimin e tij përfiton dy gëzime: njërin kur të bëjë iftar, dhe tjetrin kur të takojë Allahun. I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Për agjëruesin janë dy gëzime, kur të bëjë iftar gëzohet me të, dhe kur të takojë Allahun gëzohet me agjërimin e tij"*.

Në një transmetim tjetër:
*"Kur të takojë Allahun dhe i jep shpërblimin e agjërimit, gëzohet me të"*.

10) Në Xhenet gjendet një derë e quajtur "Rejan", e cila është e dedikuar vetëm për agjëruesit.
I Dërguari (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Vërtet, në Xhenet është një derë e quajtur Rejan, në të futen agjëruesit Ditën e Gjykimit, nuk futet në të përveç se ata, u thuhet: Ku janë agjëruesit? Dhe futen në të, e kur të hyjë i fundit prej tyre mbyllet dhe nuk futet në të askush tjetër"*.

11) Falja e namazit (qoftë teravi apo namaz nate) gjatë Ramazanit i fal gjynahet e kaluara.
I Dërguari i Allahut (paqja dhe lavdërimi i Allahut qofshin mbi të) ka thënë:

*"Atij që falet gjatë Ramazanit (namaz nate apo teravi) me besim e shpresë, do t'i falen gjynahet e kaluara"*.

Këto hadithe (thënie profetike) janë të sakta dhe tregojnë vlerën e madhe që ka muaji i bekuar Ramazan dhe agjërimi i tij, andaj përgezohu o besimtar me ardhjen e këtij muaji dhe mundohu të jesh prej atyre që garojnë në vepra të mira gjatë këtij muaji, si: agjërim, namaz, lexim Kurani, dhikër - përmendje të Allahut, sadakë, lutje, pendim, etj.

Lus Allahun e Madhërishëm të na mundësojë agjërim të lehtë, të na pranojë atë dhe të gjitha veprat e mira që i bëjmë gjatë këtij muaji, të na i fal gjynahet dhe të na bëjë prej të pranuarve, amin!

(E huazuar)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
*Vlera e muajit Ramazan dhe agjërimit të tij*
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: