islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty96%Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty0%Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty0%Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty0%Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty1%Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty2%Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Besimtarët janë si një trup i vetëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Besimtarët janë si një trup i vetëm Empty
MesazhTitulli: Besimtarët janë si një trup i vetëm   Besimtarët janë si një trup i vetëm EmptySun 24 Mar 2019 - 20:52

Besimtarët janë si një trup i vetëm 20190102
Allahu Teala thotë në suren Huxhurat: “Në të vërtetë, besimtarët janë vëllezër, andaj pajtojini vëllezërit tuaj midis tyre dhe kijeni frikë Allahun, në mënyrë që të mëshiroheni.” (Huxhurat, 10)

Me të vërtetë besimtarët janë të lidhur me një rrënjë dhe një baze. Kjo rrënjë dhe bazë është besimi që vërteton jetën e përhershme. Për këtë arsye, vëllazërinë tonë në fe le ta mbajmë duke e pasur frikë Allahun për sa i përket çështjes së mbrojtjes së të drejtave dhe interesave të besimtarëve.

Në një vend ku ka vëllazëri, ka edhe butësi e mëshirë. Nëse një rob nuk dëshiron edhe për vëllezërit e tij besimtarë atë që dëshiron për vete, nuk konsiderohet se ka arritur përsosmërinë në besim.

I Dërguari i Allahut, (a.s.), është shprehur në një hadith fisnik: “Nuk ka besuar ai që nuk dëshiron edhe për vëllezërit e tij besimtarë atë që dëshiron për vete.” Ndërsa në një hadith tjetër fisnik ka thënë:

“Dashuria për hir të Allahut dhe urrejtja për hir të Allahut burojnë nga besimi.”

Nisur nga këto që thamë më sipër, dhembshuria ndaj njëri-tjetrit, dashuria ndaj njëri-tjetrit, ndihma ndaj njëri-tjetrit, mbrojtja e të drejtave të Islamit dhe
lartësimi i fesë së Muhamedit (a.s.), në piedestalin e duhur në një formë të përshtatshme me sheriatin është detyrë për të gjithë myslimanët.

Nisur nga ky aspekt, të gjithë besimtarët janë si një njeri apo trup i vetëm.

Sa bukur që e ka shprehur i Dërguari i Allahut, (a.s.), këtë çështje në këto hadithe fisnike:

“Do të shohësh se besimtarët janë si një trup në dhembshurinë ndaj njëri-tjetrit, në dashurinë ndaj njëri-tjetrit dhe në butësinë ndaj njëri-tjetrit!.. Kur një gjymtyrë e këtij trupi të ndjejë dhimbje, edhe gjymtyrët e tjera nuk flenë dhe përpëliten me dhim bjen që ndjen ajo.”

“Besimtarët janë si një ndërtesë (e ngritur me pjesë) të lidhura fort me njëra-tjetrën.”

“Besimtari do dhe duhet (për hir të Allahut)
Prej një njeriu që nuk do dhe nuk duhet, nuk ka mirësi.”

“Betohem në Allahun, i Cili ka në dorë jetën time, se nuk do të hyni në Xhenet përderisa të besoni.

Përderisa të mos e doni njëri-tjetrin, nuk mund të jeni besimtarë (të përsosur). Do t’ju them diçka që nëse e bëni, do të duheni me njëri-tjetrin: Përhapeni selamin ndërmjet jush!”

I Dërguari i Allahut (a.s.), nga ana tjetër na përgëzon me këtë hadith kudsij ngaAllahu Teala: “Ata që e duan njëri-tjetrin për Mua, ata që e vizitojnë njëri-tjetrin për Mua, ata që e nderojnë njëri-tjetrin për Mua dhe ata që i besojnë njëri-tjetrit dhe bëhen miq për Mua, do t’i përfshijë mëshira Ime.”

Padyshim se lidhja fetare është më e fuqishme se lidhjet familjare dhe farefisnore.

Shërbimi ndaj fesë realizohet vetëm nëse myslimanët në të gjithë botën bashkohen rreth një qëllimi të njëjtë duke e mbrojtur umetin islam dhe sheriatin me të njëjtat ndjenja nga çdo lloj rreziku dhe duke e ngritur umetin drejt fitores. Umeri (r.a.), thotë:

“Një njeri që falet natën, agjëron ditën, e jep pasurinë e tij në rrugë të Zotit dhe lufton me heroizëm nëpër luftëra, nuk do të ketë asnjë dobi prej këtyre që bën nëse nuk e do për hir të Allahut atë që e do dhe nëse nuk e urren për hir të Allahut atë që
e urren.”

Nëse myslimanët nuk do të bashkohen me njëritjetrin në formën që urdhëron Allahu Teala dhe nëse do të ndjekin një rrugë tjetër përveç asaj që na ka treguar Allahu (xh.sh.), Zoti na ruajt, do të thotë se do të rrokullisen në humnerën e poshtërimit.

Kur të bien në një gjendje të tillë, do të jenë të detyruar t’u binden armiqve, do të bien në kthetrat e tyre dhe detyrimisht do të jetojnë nën despotizmin e atyre.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Besimtarët janë si një trup i vetëm 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Besimtarët janë si një trup i vetëm
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: