islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty96%Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty0%Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty0%Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty0%Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty1%Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty2%Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë Empty
22032019
MesazhLajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë 20190375


Ballina  Lajmet  Rajon dhe Botë

OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

March 22, 2019

    Organizata e Bashkëpunimit Islamik (OBI) ka dërguar një kërkesë në adresë të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe organizatave tjera rajonale dhe ndërkombëtare, që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare e solidaritetit dhe luftës kundër Islamofobisë, raporton Anadolu Agency (AA).
Në Stamboll të Turqisë u mbajt takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të OBI-të, takim i thirrur me rastin e sulmeve terroriste në Zelandë të Re të premten e kaluar.
Pas takimit u publikua një deklaratë e përbashkët në të cilën thuhet se terrorizi nuk ka fe, ndërkohë është theksuar se akte të tilla terroriste, pavarësisht se ku dhe kur ndodhin dhe pavarësisht asaj se kush është ekzekutuesi i tyre, në asnjë mënyrë nuk mund të justifikohen.
Takimi ka përshëndetur edhe vizitën e zyrtarëve të lartë turq në Zelandë të Re, ku ishin të pranishëm zv/presidenti Fuat Oktay dhe ministri i Jashtëm, Mevlüt Çavuşoğlu, të cilët me urdhër të presidentit Recep Tayyip Erdogan vizituan atë vend menjëherë pas sulmit terrorist.
Kjo siç u tha, ishte një mesazh i qartë i solidaritetit me familjarët e viktimave dhe me popullin e Zelandës së Re.
OBI përshëndet qëndrimin e qeverisë së Zelandës së Re, të kryesuar nga kryeministrja Jacinto Ardern, e cila dënoi ashpër sulmin terrorist, mbështeti bashkësinë muslimane në atë vend dhe u solidarizua me familjet e viktimave.
Siç u theksua në deklaratë, solidariteti i treguar nga i gjithë opinioni i Zelandës së Re meriton lëvdatat më të larta.
“Bordi Ekzekutiv i OBI-t mbështet plotësisht vendosmërinë e Zelandës së Re për të hetuar në një mënyrë gjithëpërfshirëse dhe transparente sulmet terroriste të cilët u zbatuan bashkë me manifestet e sëmura të mbështetura nga qarqe të ndryshme djallëzore”, thuhet në deklaratën e përbashkët.
OBI shpreson që ndëshkimi i terroristëve do të ngushëlloj familjet e viktimave.
“Këto sulme terroriste ndaj xhamive dhe qendrave shoqërore, si dhe vrasja e muslimanëve edhe njëherë nxjerri në dritë pasojat çnjerëzore dhe të tmerrshme të islamofobisë”, thekson OBI.
Sipas deklaratës së përbashkët, nevojitet që aktorët ndërkombëtarë në të gjitha nivelet të kërkojnë masa gjithëpërfshirëse dhe sistematike.
“Të gjitha vendet që kanë komunitete dhe pakica muslimane dhe emigrantë, thirren të përmbahen nga politikat dhe praktikat të cilat e lidhin Islamin me terrorizmin, ekstremizmin dhe kërcënimet ndaj shoqërisë. Vendet apelohen të mos kufizojnë të drejtat dhe liritë themelore të muslimanëve, duke përfshirë respekt për lirinë fetare”, thuhet mes tjerash.
OBI u dërgon apel shteteve të ndalojnë çdo lloj të diskursit, përpjekjeve apo aktiviteteve të cilat promovojnë, inkurajojnë ose shkaktojnë armiqësi ndaj muslimanëve apo poshtërimin e Islamit dhe të muslimanëve.
Në mënyrë që secili individ apo grup të mbrohet nga urrejtja dhe dhuna që për bazë ka fenë, si dhe për të mbrojtur të gjitha objektet fetare, u bë thirrje që në përputhje me ligjin, normat dhe standardet ndërkombëtare të miratohen ligje ose të bëhet mbindërtim i kornizave ligjore.
Bordi Ekzekutiv i OBI-t i bëri thirrje Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut dhe Komisionerit për të Drejtat e Njeriut të Këshillit të Evropës të themelojnë observatorë për monitorimin dhe raportimin e urrejtjes, armiqësisë dhe dhunës fetare.
OKB-së, organizatave tjera ndërkombëtare dhe rajonale i’u bë thirrje që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare e solidaritetit kundër islamofobisë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë :: Komentet

No Comment.
 

Lajmet Ditore: OBI apelon që 15 marsi të shpallet ditë ndërkombëtare kundër islamofobisë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: