islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty96%Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty0%Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty0%Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty0%Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty1%Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty2%Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll Empty
17032019
MesazhLajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll

Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll 20190337 49 muslimanë, media britanike BBC nuk e përdori termin “sulm terrorist” ndërsa Daily Mirror për terroristin publikoi fotografi të fëmijërisë dhe e quajti “fëmijë engjëll”, transmeton Anadolu Agency (AA).
Disa nga mediat britanike në lidhje me sulmin terrorist që kishte në objektiv dy xhami në Zelandën e Re, preferuan të përdorin në lajmet e tyre një gjuhë ndryshe në krahasim me sulmet terroriste që ndodhën në Evropë.
Derisa institucionet kryesore mediatike të botës kanë përdorur titullin sulm terrorist në lidhje me ngjarjen, bëhet e ditur se BBC për ndjekësit e saj masakërn e ka transmetuar vetëm si “sulm i armatosur” ose “sulmi në xhaminë në Zelandën e Re”.
BBC e cila përdori shprehjen “terrorizëm” për sulmin më 22 mars 2017 në Londër ku u vranë 6 persona ndërsa për masakrën ku u vranë 49 muslimanë nuk ka bërë të njëjtin vlerësim.
– Reagim ndaj BBC-së
Ambasadori i Iranit në Londër, Hamid Baeidinejad në një deklaratë në rrjetin social tha se “Sulmi me thikë në Londër për drejtuesit e BBC-së konsiderohet sulm terrorist, ndërsa masakra në Zelandën e Re vetëm një sulm”.
Ndërsa ministrja e të Drejtave të Njeriut në Pakistan, Shireen Mazari në llogarinë e saj në Twiter ka shkruar: “Aktualisht po ndjek BBC-në dhe jam e shokuar që gazetari i BBC-së në Australi nuk përdor shprehjen ‘terrorizëm’ në lidhje me lajmin e sulmit terrorist në Zelandën e Re”.
Edhe ish redaktori i BBC-së, Rifat Jawaid ka reaguar duke thënë “Si një ish-redaktor i BBC, unë jam tepër i zhgënjyer me publikimet tuaja të njëanshme në mënyrë të verbuar. Derisa kryeministrat e Australisë dhe Zelandës së Re i cilësojnë sulmet si një sulm terrorist, ky për televizionin dhe redaktorët tuaj është vetëm një sulm në xhami! E turpshme”.
– Për terroristin tha “fëmijë engjëll”
Një tjetër institucion i shtypit britanik që ka tërhequr reagime është edhe gazeta Daily Mirror e cila në lajmin e saj ka përdorur titullin kryesor “masakër në xhami”, dhe duke dhënë në faqen e parë fotografinë e terroristit në krahët e babait të tij, ka përdorur për Brenton Tarrant shprehjen “fëmija engjëll që u shndërrua në masakrues djallëzor i ekstremit të djathtë”.
Në lajmin ku janë treguar si burim deklaratat e ish shokëve, është mbrojtur ideja se terroristi “është një trajner i dashur personal që jep programe sportive falas për fëmijët” por se “atë e ka ndryshuar diçka gjatë udhëtimeve që ka bërë në vitet e fundit”.
Pavarësisht se gazeta ka përdorur shprehjen “terrorizëm” për masakrën, është vlerësuar se ajo ka bërë përpjekje për të shtrembëruar çështjen nëpërmjet fotografive nga fëmijëria e terroristit.
Një përdorues i Twitter-it me emrin Matt Wain ka tërhequr vëmendjen me ndryshimin duke thënë se e njëjta gazetë e ka quajtur “maniak i DEASH-it” autorin e sulmit terrorist kundër një klubi të natës në SHBA. Po ashtu edhe Adam Walker një tjetër përdorues ka shkruar se gazeta është larg vlerës së etikës. Gjithashtu edhe James Mather ka tërhequr vëmendjen në ndryshimin dhe ka shkruar: “Një shembull i racizmit institucional i shtypit perëndimor. Në këtë shembull, Daily Mirror çuditërisht është në situatë edhe më të keqe sesa më i keqi i atyre”.
– Edhe shtypi në Francë nuk e përdori termin “terrorizëm”
Njëjtë edhe shtypi francez nuk ka theksuar termin “terrorizëm” ku gazetat më kryesore në vend kanë përdorur termin “terrorizëm” në lidhje me sulmet e kryera në Francë, por ato janë shmangur në përdorimin e kësaj shprehjeje në lajmet e tyre për Zelandën e Re.
Gazeta Le Figaro e cila e cilësoi si sulm terrorist sulmin që ndodhi në Paris më 13 nëntor 2015 ku humbën jetën 130 persona, nuk e ka parë si sulm terrorist masakrën e cila kishte në objektiv muslimanët në xhami.
Në të njëjtën mënyrë edhe gazeta Le Parisien në lajmet e saj të publikuara në lidhje me sulmin në Zelandën e Re nuk e ka përdorur shprehjen sulm terrorist. Gjithashtu ka tërhequr vëmendjen se edhe France Info nuk ka bërë të njëjtin vlerësim si ato që ka bërë për sulmet e ndodhura në vitet e mëparshme në vend duke i cilësuar si sulme terroriste.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll :: Komentet

No Comment.
 

Lajmet Ditore: BBC nuk e quajti terrorizëm, Daily Mirror e bëri terroristin fëmijë engjëll

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: