islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty96%Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty0%Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty0%Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty0%Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty1%Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty2%Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Empty
16032019
MesazhAnalizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?!

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! Downlo10Nga merzia e madhe për rastin e djeshëm u deshtë me ju kthyer Kuranit Famelartë ati ku gjen prehje dhe qetësi shpirti i besimtarit si dhe në hadithet e Pejgamberit s.a.w.s I cili eshte shembelltyra jonë, ndjeva një qetësi në shpirtë kur u mundova ta analizojë një ajet dhe një hadith të Pejgamberit a.s.w.s, kuptova se këtu ka një urtësi që vetëm Allahu xh.sh e di.
Ajeti I Kur'anit: "Ata duan ta shuajne dritën e Allahut me gojat e tyre, po Allahu e plotëson (e perhap) dritën e vet, edhe pse e urrejnë jobesimtarët." (Es-safat,8)
Hadith I Pejgamberit s.a.w.s: "Me të vërtetë Allahu do ta ndihmojë fenë (Islamin) edhe me një njeri mëkatarë (gjunahqarë)". [El Mexhmeul Kebir Tabarani]
Si dhe fjala e teroristit kur është pyetur se a i urren muslimanet? Është pergjigjur:
"Burrat dhe gratë myslimane q jetojnë në vendet e veta të lindjes? Jo. Muslimanët që zgjedhin për të bërë invadim në vendin tonë dhe për të zëvendësuar njerëzit tane po. Ata nuk i dua."
"Të vetmit myslimanë që vërtetë i urrej janë të konvertuarit, ata nga populli ynë që ia kan kthyer shpinën popullit të vet, kulturës së vet, traditës së vet dhe që u bënë tradhëtarë t gjakut e t racës së vet. Ata I urrej është përgjigjur si.!!
Duke lidhur ajetin e kur'anit dhe hadithin e Pejgamberit s.a.w.s kuptojmë se; edhe pse pabesimtaret mundohen me ofendime, shpifje,malltretime,dezinformata,etiketime,me vrasje, e lloj lloj mënyra, ta zhdukin islamin nuk do të mundin, ngaqë atë e ka garantuar Allahu xh.sh, ndërsa Allahu xh.sh do të dergoje njerëz qofshin ata edhe gjunahqarë të shkatërruar, me ndonjë fjalë që hedhë siq bëri ai i karikaturave, me ndonje montazhë siq bënë ata të 11 shtatorit (kullave binjake) apo me një terror siq bëri teroristi dje. Allahu dëshiron diçka siq mund të konkludohet:

  1. Zgjimin e myslimanëve dhe bashkimin e tyre ngaqë, vetem kur ndodhë diqka ne bëhemi bashk nga perçarjet e mëdhaja, dhe vetëm kur vdes dikush na kujtohet se kemi me vdekë e mos hapemi sysh shumë me këtë botë.
  2. Allahu dëshiron që nëpërmes këti rasti të del në shesh e vërteta se kush në të vërtetë është terrorist, edhe pse nuk e pranojnë! Por, ja që pikërisht me inçizim direkt, gjë e cila më parë nuk ka ndodhur. Edhe pse jan munduar sa me parë ta fshinë por më kotë! Miliona e miliarda sy e kanë parë dhe nga sot mendojnë ndryshe!
  3. Fjala e terroristit nxjerrë në pah çdo gjë kush e kupton?! Ai dhe të gjithë që sulmojn islamin kanë një dhimbje se mos po e pranojnë të gjithë islamin, dhe bëjnë lloj lloj montime e etiketime. Një gjë të vogël e stermadhojnë kur bëhet fjalë për një musliman! Një mizë me e shkel, flitet nga një javë apo 10 ditë ndersa, kur vriten muslimanët nga "terrorista krishter" aspak nuk tregohet ose vec pak,dhe menjëherë mundohen ta zhdukin mos bjere ne sy por Allahu do ta rrealizon qëllimin e Tij.

Nësë për një rast të montum siq ishte 11 shtatori ku shumë analist e kanë vërtetuar gënjeshtrën dhe montimin, e pranuan islamin me mijra njerez?! Çka do të ndodhë me rastin e djeshit ku miljona sy e kanë parë direkt duke sulmu ne xhami pa asnjë lloj montimi?!
All-llahu e dinë çdo msheftësi dhe çdo urtësi...Shehidat janë në xhennetet e Tij. 
Ata kanë qenë roberit e Tij. Kur I mer nuk pyet njeri.
E ne per ta shpreh merzine ate qe Allahu na ka mesuar e themi:
"Te Allahut jemi dhe tek Ai do te kthehemi"
Shkruajti: Ilaz Salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?! :: Komentet

No Comment.
 

Analizë:Ajo qe ndodhi dje ishte tragjedi,por ne cdo gje ka nje urtesi?!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: