islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty96%Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty0%Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty0%Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty0%Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty1%Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty2%Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Empty
MesazhTitulli: Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi   Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi EmptySat 9 Mar 2019 - 22:03

Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi Diabet10Kur bëhet fjalë për diabetin, zgjedhjet tona ushqimore janë shumë të rëndësishme. Pavarësisht se disa ushqime janë më të mira se të tjerat,  kjo nuk do të thotë që duhet të ketë kufizime në larmishmërinë e ushqimeve që mund të konsumojmë. Ka ushqime që etiketohen si tepër të këqija, por kjo nuk nënkupton se ato duhen shmangur tërësisht. Nëse konsumohen në sasi të vogla, këto ushqime “të këqija” janë të padëmshme. Megjithatë kur vjen puna tek vlerat, ushqyesit dhe aftësitë për të ndihmuar në menaxhimin e diabetit, gjithmonë duhen zgjedhur ushqimet më të mira. Trupi ka nevojë për karbohidrate. Megjithatë zgjidhni me kujdes.
Drithërat
Zgjedhjet më të mira 
⦁ Drithërat e plotë si orizi kaf dhe tërshëra 
⦁ Patatja e ëmbël e pjekur
⦁ Ushqime të bëra me drithëra të plota dhe me pak ose
⦁ Më mirë aspak sheqer të shtuar
Zgjedhjet më të këqija 
⦁ Drithërat e përpunuara si orizi i bardhë apo mielli i bardhë Drithërat jo të plotë dhe me shumë sheqer
⦁ Buka e bardhë
⦁ Patatet e skuqura
⦁ Perimet Zgjedhjet më të mira
Perimet Zgjedhjet më të mira
⦁ Kura ose në zgarë Perimet e ngrira të gatuara me pak avull
⦁ Barishtet si spinaqi dhe rukola.
⦁ Perimet e konservuara por me pak ose me as-pak kripë 
Zgjidhni një menu shumëngjyrëshe me barishte të gjelbra, perime të kuqe, portokalli (karrota ose speca), të bardha (qepë) ose vjollcë (patëllxhanët). Duhet të konsumoni 2 filxhanë e gjysëm me perime në ditë.
Zgjedhjet më të këqija 
⦁ Perimet e konservuara me kripë
⦁ Perimet e gatuara me shumë gjalpë, djathë ose salcë 
⦁ Turshitë, vetëm në rastet kur duhet të kufizoni kripën, në të kundërt mund t’i konsumoni 
⦁ Lakra turshi, për të njëjtat arsye si më sipër. Nëse vuani edhe nga tensioni i lartë i gjakut duhet t’i shmangni
Frutat 
Plotësojnë nevojat për karbohidrate, vitamina, minerale dhe fibër. Shumica përmbajnë pak yndyrë por kanë më shumë karbohidrate se perimet.
Zgjedhjet më të mira
⦁ Frutat e freskëta
⦁ Frutat e ngrira ose të konservuara pa sheqer shtesë 
⦁ Reçeli ose konserva frutash pa sheqer shtesë
⦁ Puretë e frutave pa sheqer shtesë•
Zgjedhjet më të këqija
⦁ Frutat e konservuara me shurup dhe sheqer
⦁ Reçeli, konservat, kompostot e zakonshme (mund t’i konsumoni vetëm në sasi të vogla) 
⦁ Pijet ose lëngjet me koncentrat frutash.
Proteinat
Zgjedhjet në këtë rast janë të shumta dhe përfshijnë mishin e viçit, pulës, peshkut, , gjelit të detit, frutat e detit, fasulet, djathin, vezët dhe arrorët.
Zgjedhjet më të mira
⦁ Proteinat me bazë bimore si fasulet, arrorët dhe farat
⦁ Peshkun dhe frutat e detit
⦁ Pulën dhe shpendë të tjerë 
⦁ Vezët dhe produktet e bulmetit me pak yndyrë
Nëse hani mish mundohuni të zgjidhni pjesët pa dhjamë. Nëse hani mish shpendësh hiqni pjesën e lëkurës. Përfshini proteinat bimore nga fasulet, arrorët edhe nëse nuk jeni vegjetarianë ose veganë. Nëpërmjet tyre do të merrni ushqyes dhe fibër që nuk gjenden në produktet shtazore.
Zgjedhjet më të këqija 
⦁ Mishi i skuqur
⦁ Mishi me dhjamë
⦁ Djathi
⦁ Lëkura e shpendëve të gatuar
⦁ Peshku i skuqur
Produktet e bylmetit
Kujdes me yndyrnat dhe konsumoni sasi të vogla
Zgjedhjet më të mira
⦁ Qumësht i skremuar ose me 1% yndyrë
⦁ Kos me pak yndyrë
⦁ Gjizë me pak yndyrë
⦁ Kremërat e bulmetit me pak yndyrë
Zgjedhjet më të këqija
⦁ Qumështi i plotë
⦁ Kosi i zakonshëm
⦁ Gjiza e zakonshme
⦁ Kremërat dhe salcat
⦁ Akullorja e zakonshme
Yndyrnat vajrat dhe ëmbëlsirat 
Janë të pamundura t’u rezistosh por të këqija për diabetin.
Zgjedhjet më të mira
⦁ Burimet natyrale të yndyrnave nga perimet si arrorët, farat dhe avokadot. (kanë shumë kalori ndaj kujdes me racionet) 
⦁ Ushqimet e pasura me acidet yndyrore omega-3 si salmoni peshk ton 
⦁ Vajrat bimore
Zgjedhjet më të këqija
⦁ Yndyrnat e plota të cilat i bëjnë keq zemrës. Lexoni etiketat dhe nëse në të shkruhet  “pjesërisht i hidrogjenizuar” mos e konsumoni, pavarësisht pretendimit se ka zero gram yndyrna. 
⦁ Sasi të mëdha të yndyrnave të ngopura nga produkett shtazore apo vaji i arrës së kokosit ose palmës.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Diabeti:Zgjedhjen e gjeni tek ushqimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Shëndetësi-
Kërce tek: