islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË Empty
MesazhTitulli: TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË   TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË EmptyWed 6 Mar 2019 - 23:14

TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË Nenadjali.jpg?zoom=1Ky tregim, nëpër rrjetet sociale, shumë njerëz i ka bërë me vajë, veçanërisht atyre që u ka ‎vdekur nëna, dhe ju ka mbetur merak dhe ju vjen keq që dikur e kanë lënduar, ose nuk kanë ‎qenë të kujdesshëm ndaj saj.
Nuk dihet nëse tregimi është i sajuar, apo me të vërtetë ka ‎ndodhur, por dihet se shumë njerëz i ka prekur drejtë në zemër. Nëse edhe juve ju prek, qani ‎lirisht, por sapo t’i fshini lotët, përqafone nënën tuaj, telefononi nëse është larg, thoni se e doni ‎dhe se i jeni mirënjohës, për të gjitha ato që ka bërë për ju. Madje, edhe nëse mendoni se ajo ‎ka shkuar përgjithmonë, tregoni asaj se sa e doni. Nënat janë engjëjt tanë kujdestarë, kudo që ‎janë.
‎”Një djalë i ri u kthye nga shkollimi jashtë vendit, dhe në aeroport e priti nëna e tij me lot gëzimi ‎në sytë e saj. Ajo e përqafoi me forcë dhe qau, sepse e donte shumë. Djali u përvodh dhe i tha: ‎‎”Nënë, unë e di që ti më don shumë, por ti po më turpëron, kur po më përqafon ashtu para të ‎gjithëve, si të isha ende fëmijë i vogël!” Nëna i fshiu sytë e saj dhe u tërhoq më larg. Fjalët e ‎djalit e goditën si thikë në zemër, por ajo heshti. ‎
Disa vjet më vonë, djali përsëri shkoi jashtë vendit dhe nëna e tij e përcolli. Këtë herë, ajo nuk e ‎përqafoi, por ia ktheu shpinën dhe i tha duke qarë: “Kujdesu për veten, biri im.”
Kur djali u kthye në shtëpi herën tjetër, nëna e tij nuk ishte në aeroport. Në vend të përqafimit ‎të saj dhe lotëve të gëzimit, ai e mori një letër të mbyllur me emrin e saj. E lexoi letrën, u shemb ‎në karrige dhe dënesi si fëmijë.‎
Në letër shkruante: Biri im, kur para disa vitesh të përqafova në aeroport kur ktheheshe ti në ‎shtëpi, unë qava nga gëzimi, por për fat të keq, tani unë nuk munda të vijë, sepse kam kaluar ‎në një vend, ndoshta, më të bukur. Kur shkove për herë të dytë jashtë vendit, e dija se po të ‎shihja për herë të fundit. E dija që nuk do të jem në këtë botë edhe për shumë kohë, dhe mos ‎ma shih për të madhe që e fsheha këtë prej teje.
Lumturia ime më e madhe është lumturia jote. ‎Unë jam e lumtur që ti ke arritur sukses, që ke rrugën tënde, dhe shko gjithmonë pas lumturisë ‎tënde. ‎
Më vjen keq:‎
‎- që nuk do të mund ta bëj tortën tënde të preferuar të mollës, kur të kthehesh në shtëpi! ‎
‎- që nuk do të mund ta shpaketoj valixhen tënde, për t’i larë dhe hekurosur rrobat tua; ‎
‎- që nuk do të mund të të shikojë derisa ti flen;‎
‎- që nuk do ta bëj kafen e mëngjesit, e di se je përmalluar për këtë kafenë tonë, atje nuk ka;‎
Mos qaj, jeta ime. Vdekja nuk ekziston për ata që e duan njëri-tjetrin. Unë të dua shumë, dhe e ‎di se edhe ti mua më do shumë, ji i lumtur! ‎
Zoti të ruajtë. Unë jam mirë, kur ti të jesh mirë. Të don dhe të përqafon, nëna jote!‎
Përkthim: Miftar Ajdini

Allahu ju shperbleft per postimin.
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
TREGIMI PËR DJALIN DHE NËNËN, ‎ QË SHUMË VETA I KA BËRË ME VAJË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: