islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty20%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty7%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty7%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty7%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty7%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty7%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty7%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty37%Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Empty
MesazhTitulli: Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku   Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku EmptyMon 4 Mar 2019 - 14:24

Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku Sahabi10Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku
Auf ibn Maliku (r.anh) ishte një fatlum që u takua me të Dërguarin e Allahut, (a.s.), në vitin e gjashtë të hixhretit!.. Ai ishte sahab që mbajti flamurin e fisit “Eshxha” në çlirimin e Mekës dhe një hero që ka marrë pjesë në luftën për çlirimin e Stambollit!.. Ishte një ushtar i besimit që i dashuronte shakatë e gazmoret, por dhe një i dashuruar pas dijes, që përpiqej vazhdimisht të mësonte gjëra të reja nga i Dërguari i Allahut, (a.s.)!.. Ai thirrej me llagape të ndryshme si Ebu Abdullah, Ebu Muhamed, Ebu Amr dhe Ebu Hammad. 
Emri i tij i vërtetë ishtë Ebu Abdurrahman Auf ibni Malik ibni Ebi Aufel-Eshxhai. Në literaturë nuk gjenden shumë informacione në lidhje me datën e lindjes dhe vitet e rinisë së Auf ibn Malikut (r.a.), por transmetohet se ai është bërë mysliman në vitin e gjashtë të hixhretit (627). Auf ibn Maliku (r.a.) ka marrë pjesë në luftërat e Hajberit, Mutesë dhe Tebukut, ndërsa në çlirimin e Mekës ka mbartur flamurin e fisit Eshxha. 
Gjithashtu ka marrë pjesë edhe në luftën për çlirimin e Stambollit në periudhën e Emevitëve. Transmetohet se i Dërguari i Allahut, (a.s.), ka pas formuar një lidhje vëllazërore ndërmjet tij dhe Ebu’d-Derdasë (r.a.). Auf ibn Maliku (r.a.), ka kryer shërbime të rëndësishme në Luftën e Zatu’s-Selasilit. Komandanti Amr ibn Asi (r.a.) e dërgoi atë si lajmëtar për të njoftuar të Dërguarin e Allahut, (a.s.), në lidhje me rezultatin e luftës.
 Për sa u përket shakave, tregohet se ai ishte një sahab mjaft gazmor. Si shembull për këtë transmetohet një ngjarje e tillë: Ai pati marrë pjesë në Luftën e Tebukut, e cila cilësohet si “Xhejshu’lUsra” dhe që përmendet si një luftë e vështirë në historinë islame. Tebuku ishte një qytet shumë larg Medines. Përveç të tjerash, nisja për në këtë luftë filloi në muajin më të nxehtë të stinës së verës, pra në muajin korrik. Kur ushtria ndalohej në ndonjë vend për të pushuar, menjëherë ngrihej një çadër e vogël ose ndonjë vend me hije për të Dërguarin e Allahut, (a.s.). 
Në njërin prej këtyre pushimeve Auf ibn Maliku (r.a.) deshi të hynte në çadrën e vogël të të Dërguarit të Allahut, (a.s.). U ul dhe filloi të priste para çadrës. Kur iu dha leje për të hyrë brenda, e hodhi hapin, zgjati kokën drejt çadrës dhe pyeti duke buzëqeshur: “O i Dërguari i Allahut! A të hyj me të gjithë trupin?..” Edhe i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të, buzëqeshi ndaj kësaj sjelljeje gazmore dhe pyetjes së tij dhe iu përgjigj: “Hyr me të gjithë trupin!..” Atij i tregoi për disa ngjarje që do të ndodhnin kur të afrohej Kiameti. (Shik. EbuDavud, “Edeb”, 84; IbnMaxhe, “Fiten”, 25; veçanërisht shik. Buhari, “Xhizje”, 15.) Auf ibn Maliku (r.a.), aq sa ishte sahab gazmor, aq ishte edhe i dashuruar pas dijes dhe përpiqej që çdo ditë të mësonte gjëra të reja nga i Dërguari i Allahut, (a.s.). Prej tij na kanë ardhur rreth gjashtëdhjetë transmetime të haditheve. Një pjesë e tyre gjenden në Kutubu’sSitte, ndërsa rreth tridhjetë e shtatë hadithet e tjera gjenden në “Musnedin” e Ahmed ibn Hanbelit. (VI, 22-29.) Disa prej këtyre haditheve janë: Ebu Abdurrahman Auf ibn Malikel-Eshxhai (r.a.) ka thënë: Një grup prej nëntë, tetë apo shtatë vetash, po qëndronim ulur pranë të Dërguarit të Allahut, (a.s.). Ai na tha: “A nuk po ia jepni besën të Dërguarit të Allahut?” Ndërkohë ne sapo ia patëm dhënë besën. Për këtë arsye, i thamë: “O i Dërguari i Allahut! Ne ta kemi dhënë besën!” 
Ai përsëri na tha: “A nuk po ia jepni besën të Dërguarit të Allahut?” Këtë herë i zgjatëm duart për t’i dhënë besën dhe i thamë: “O i Dërguari i Allahut! Ne ta kemi dhënë besën. Tani për çfarë të ta japim besën?” I Dërguari i Allahut, (a.s.), na tha duke ulur zërin: “Do të më jepni besën për ta adhuruar Allahun dhe për të mos i bërë shirk asnjëherë, për të falur pesë kohët e namazit, për t’u bindur dhe për të mos kërkuar asgjë prej askujt!” Auf ibn Maliku (r.a.) thotë: ‘Betohem se kam parë disa njerëz prej këtij grupi, që nuk kërkonin asgjë prej askujt. Edhe kur u binte në tokë shkopi, nuk kërkonin që t’ua jepte kush, edhe pse ishin mbi kafshë.’ (Muslim, Zekat, 108. Veçanërisht shik. EbuDavud, Zekat, 27; Nesai, Salat, 5; Biat, 18; IbnMaxhe, Xhihad, 41.) 
Në shpjegimin e këtij hadithi fisnik duhet të nxjerrim në pah këto karakteristika të rëndësishme: I Dërguari i Allahut, (a.s.), tri temave themelore si besimit, ibadetit dhe bindjes u ka shtuar edhe “moskërkimin e asgjëje nga askush”. Ai ua ka tërhequr vëmendjen myslimanëve për rëndësinë e kësaj karakteristike. Ndërkohë e ka ndaluar lypjen dhe shtrirjen e dorës ndaj të tjerëve, sepse një mysliman i mirë është një njeri që di ta fitojë vetë riskun e tij dhe që nuk pret asnjë gjë prej askujt. Sipas shpjegimit që jep Auf ibn Maliku (r.a.), disa prej atyre personave, që morën pjesë në këtë besatim, e kanë vlerësuar në kuptimin e përgjithshëm “moskërkimin e ndonjë gjëje prej askujt”. 
Për këtë arsye, edhe nëse u binte në tokë shkopi kur ishin në kurrizin e kafshës, nuk kërkonin prej askujt që t’ua jepte. Sahabët e nderuar kanë qenë jashtëzakonisht të përpiktë në këtë çështje. Në këtë mënyrë, është treguar qartë se ndërmjet çështjeve që mundësojnë nderin dhe krenarinë e jetës së myslimanit, siç është besimi, ibadeti dhe bindja, rëndësi të jashtëzakonshme ka edhe moskërkimi i asgjëje prej të tjerëve. Në një transmetim të një hadithi tjetër, Auf ibn Maliku (r.a.) thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin auf ibn Maliku (r.a.), aq sa ishte sahab gazmor, aq ishte edhe i dashuruar pas dijes dhe përpiqej që çdo ditë të mësonte gjëra të reja nga i dërguari i allahut, (a.s.). prej tij na kanë ardhur rreth gjashtëdhjetë transmetime të haditheve.
e Allahut, (a.s.), duke thënë: “Udhëheqësit më të mirë të shtetit janë ata që ju duan dhe që i doni, që luten për ju dhe që marrin lutjet tuaja. Ndërsa udhëheqësit më të këqij të shtetit janë ata që ju urrejnë dhe që janë bërë objekt i urrejtjes suaj, që ju mallkojnë dhe që marrin mallkimet tuaja.” Nisur nga këto fjalë, e pyetën: “O i Dërguari i Allahut! A të luftojmë kundër tyre?” Ai na dha këtë përgjigje: “Jo, përderisa të falin namaz ndërmjet jush. Jo, përderisa të falin namaz ndërmjet jush.” (Muslim, Imare, 65-66.) 
I Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të, në këto hadithe tregon se ata që udhëheqin dhe ata që udhëhiqen duhet të jetojnë në harmoni dhe paqe të plotë, sepse njerëzit kanë nevojë për paqe dhe qetësi, në mënyrë që të kryejnë detyrat fetare dhe detyrat e kësaj bote. Pra nëse udhëheqësit si kryetari i shtetit dhe administruesit si prefekti, etj., janë të drejtë në jetën e tyre personale e në qëndrimet administrative dhe veprojnë me drejtësi e mëshirë kundrejt popullit, edhe populli i do ata, lutet për ta dhe i bindet atyre. Ky qëndrim i popullit e kënaq udhëheqësin. Për këtë arsye, edhe ai e do popullin dhe i lutet Allahut Teala që t’i çojë mirësi. Dashuria dhe mirëkuptimi i ndërsjellë mundësojnë zhvillimin dhe forcimin e shtetit, të jetuarit në paqe dhe i motivon të dy palët që të jenë më produktivë. 
Udhëheqësit që nuk bëjnë jetë të ndershme, që nuk veprojnë me drejtësi kundrejt popullit dhe që nuk sillen me mëshirë kundrejt shtetasve të tyre, gjithmonë shkaktojnë pakënaqësi. Populli nuk i do ata dhe për këtë arsye nuk u bindet dhe lutet që të rrëzohen e në vend të tyre të vijnë të tjerë. Këta udhëheqës , duke parë pakënaqësinë e popullit dhe kundërshtimin e tij, bëhen edhe më të ashpër në qëndrimet e tyre. E gjithë kjo situatë largon mundësinë e të jetuarit në paqe, si për popullin, ashtu edhe për udhëheqësit. Auf ibn Maliku (r.a.) rrëfen se i kanë thënë Pejgamberit tonë të nderuar: “O i Dërguari i Allahut! Kur të gjendemi në këtë situatë, a të luftojmë kundër këtyre udhëheqësve të këqij për t’i rrëzuar dhe hequr qafe?” 
Në një transmetim në Sahihun e Muslimit është përdorur shprehja: “A t’i nxjerrim shpatat dhe të luftojmë kundër tyre?” Ngaqë veprimet, si kryengritja kundër udhëheqësve dhe luftimi i tyre, mund t’i shkaktojnë shtetit dëme të mëdha dhe mund ta zhdukin paqen e qetësinë, i Dërguari i Allahut, (a.s.), ka sqaruar: “Jo, mos luftoni kundër tyre përderisa të falin namaz ndërmjet jush!” Ky hadith fisnik tregon se namazi me të vërtetë është shtyllë e fesë dhe se është një faktor që i bashkon njerëzit me njëri-tjetrin dhe që e mban shtetin në këmbë. 
Ndërsa në pjesën e fundit të këtij hadithi, që nuk e dhamë deri tani në këtë material, thuhet: “Nëse dikush e shikon personin që udhëheq shtetin duke bërë një mëkat të madh, le ta urrejë atë mëkat, por të mos bëjë kryengritje kundër udhëheqësit të tij!” Një kryetar i mirë shteti duhet ta dojë popullin dhe duhet të përpiqet për mirëqenien e tij. Ndërsa një popull i mirë duhet ta vlerësojë administruesin e mirë, duhet ta dojë dhe duhet ta ndihmojë që të arrijë suksesin. Për sa kohë që personat që udhëheqin shtetin, falin namazin dhe nuk e kundërshtojnë haptazi Allahun, nuk mund të bëhet kryengritje kundër tyre. Transmetohet se Ebu Abdurrahman Auf ibn Maliku (r.a.) ka thënë: I Dërguari i Allahut, (a.s.), fali një namaz xhenazeje. Atë e dëgjova duke u lutur dhe menjëherë e mësova përmendsh lutjen e tij: “O Allah! Fale, mëshiroje dhe mbroje nga ndëshkimi e vështirësitë atë! Falja mangësitë! Dhuroji pjesë prej Xhenetit dhe zgjeroja vendin ku do të hyjë (varrin)! Pastroje atë me ujë, dëborë dhe akull! Pastroje atë nga mëkatet siç pastrohet rroba e bardhë nga papastërtia! Jepi një shtëpi më të mirë se shtëpinë e tij, jepi një familje më të mirë se familjen e tij dhe jepi një bashkëshorte më të mirë se bashkëshorten e tij! Fute në Xhenet dhe mbroje nga dënimi i varrit dhe Xhehenemit!” Auf ibn Maliku thotë: “Kur e dëgjova këtë lutje të bukur, me vete thashë: ‘Ah sikur të isha unë në vend të këtij të vdekuri!’ (Muslim, Xhenaiz, 85. Veçanërisht shik. Tirmidhi, Xhenaiz, 38; IbnMaxhe, Xhenaiz, 23.) 
Auf ibn Maliku (r.a.) u largua nga Medina në periudhën e kalifatit të Ebu Bekrit (r.a.) dhe shkoi në Humus. Deri në vitet e para të periudhës së Abdulmelik ibn Mervanit jetoi në Humus dhe aty ndërroi jetë. Prej tij kanë transmetuar hadithe sahabët si Ebu Hurejra (r.a.), Ebu Ejjub el-Ensariu (r.a.), Mikdam ibn Ma’dikerib dhe tabiinët si Ebu Muslimel-Havlani, Ebu IdriselHavlani dhe Shabi. Allahu qoftë i kënaqur prej tij! Allahu na bëftë të gjithëve të dashuruar pas besimit dhe dijes si Auf ibn Maliku (r.a.)! Amin!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Sahabiu i dhënë pas shakas dhe dijes Auf ibn maliku
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: