islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty20%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty7%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty7%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty7%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty7%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty7%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty7%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty37%Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Empty
MesazhTitulli: Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm"   Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" EmptyMon 4 Mar 2019 - 12:35

Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" Prover10  Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm"
⦁ Vajza vjen me hapa të shpejtë në shtëpi. Pasi i drejtohet dhomës së saj pa përshëndetur askënd, pjesëtarët e familjes dëgjojnë kërcitjen e derës që përplaset me forcë. Pasi e shohin njëri-tjetrin me shikime kureshtare dhe të shqetësuar, e dërgojnë nënën në emër të të gjithëve për të mësuar se cili është problemi dhe për t’i dhënë vajzës ndihmën e nevojshme. Nëna troket në derë ndërkohë që nuk e di se çfarë mund të bëjë. Ndërsa përgjigjen që do ta dëgjojë e di që më parë: “Dua të rri vetëm.”
⦁ I zoti i shtëpisë vjen në shtëpi i mërzitur dhe pasi i përshëndet pjesëtarët e familjes me një zë të paqartë, kalon në qoshen më të qetë. Pastaj i ngul sytë në një vend sikur të jetë betuar se nuk do t’i largojë asnjëherë prej aty. Ndërsa përgjigjen që do t’i japë bashkëshortes, që i afrohet pranë e dëshpëruar dhe duke mos ditur si të sillet, e ka përgatitur që më parë: “Dua të rri vetëm.”
⦁ Zonja e shtëpisë vazhdon të hajë buzët ndërkohë që i lëviz vazhdimisht bebet e syve nga vendi ku është ulur, pa i kushtuar aspak rëndësi derës së shtëpisë që është e hapur. Ndërkohë që bashkëshorti i saj afrohet, ia vendos dorën lehtë në supe dhe mendon se si duhet të fillojë t’i flasë, zonja e shtëpisë reagon si gjithë të tjerët: “Dua të rri vetëm.”
Njeriu vendos duart në kokë dhe mendon me vete: “Sa shpesh e dëgjoj dhe e shqiptoj edhe vetë këtë fjali mjaft dëshpëruese!” Njeriu shpesh herë ka qenë vetë aktor apo dëshmitar i këtyre skenarëve, por akoma nuk e kupton dot se përse një njeri dëshiron të rrijë vetëm. Veçanërisht kur bëhet fjalë për bashkëshortin apo bashkëshorten e dashur, për nënën që e do më shumë se çdo gjë apo për shokun/shoqen më të ngushtë. Njeriu e ka gati justifikimin: “Më duhet të pushoj. Më duhet ta mbledh veten.”, kundrejt atyre që nuk i bind dot për ta lënë vetëm. Ndërkohë e keqja shtohet edhe më shumë kur njeriu rri vetëm. Barra e jetës që ndjehet mbi supe shtohet edhe më shumë. Në këtë mënyrë, jeta bëhet edhe më e vështirë. Sytë fillojnë të shikojnë vetëm gjërat negative, hallet dhe vështirësitë. Çdo gjë e bukur e humbet jehonën e saj në zemër. Pastaj gjuha fillon të këndojë: “Në fund gjithmonë ka vetmi. Vetmia zgjat për gjithë jetën.” Pastaj fillojnë ankesat prej vetmisë së kërkuar dhe të përgatitur që më parë. Për shkak të fjalës “dua të rri vetëm”, që i thuhet atij që vjen për ndihmë, pengohet edhe mundësia për t’u ndihmuar. Ndërkohë nevoja është tepër e qartë: Mosqëndrimi vetëm. Pastaj njeriu fillon t’i hedh një sy listës së emrave në telefon. Përpara syve i kalojnë me qindra njerëz dhe në mendje i vijnë me qindra fytyra, por prapë askënd nuk e ndjen afër për t’i telefonuar, në mënyrë që të bisedojë dhe t’i qajë hallet me të. Ai nuk gjen asnjë të besueshëm, të cilit mund t’i tregojë anën më të dobët dhe gjendjen më të dëshpëruar të tij. Tashmë dëshira për të qëndruar vetëm është realizuar, por më në fund e kupton se nuk është vetmia ajo që dëshiron.
Madje, vetmia është ajo që nuk e do dhe prej të cilës ikën vazhdimisht. Dhimbja i shtohet dhe i vjen një barrë më e rëndë se ajo që mund ta përballojë një zemër. Kur njeriu të arrijë në këtë gjendje, nevoja për të mos qëndruar vetëm bëhet emergjente. Për këtë arsye, njeriu e hedh veten nëpër rrugë. Ai dëshiron që të flasë me dikë pavarësisht nëse e njeh apo jo, mjafton që të shohë dikë të dëlirë, të besueshëm dhe të sinqertë. Në fakt, tashmë nuk e ka kusht që t’i flasë për hallet dhe t’i tregojë gjendjen e vështirë. Edhe nëse bisedojnë për parashikimin e motit, atij do t’i mjaftonte së tepërmi.
Mjafton që bashkëbiseduesi ta dëgjojë atë me shikime plot dashuri, me zemër dhe me vëmendje. Pastaj njeriu shëtit me orë të tëra, por ja që nuk e gjen dot atë që kërkonte. Pastaj mbështetet për muri i lodhur dhe i pikëlluar. Dhe në fund, bërtet me të gjithë fuqinë që i ka mbetur në trup, duke u shprehur qoftë edhe me një zë të dobët:
“NUK DUA TË RRI VETËM”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm" 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Shpesh e ndëgjojm fjalën: "Dua të ri vetëm"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: