islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) Empty
MesazhTitulli: Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame)   Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) EmptySun 3 Mar 2019 - 15:06

03.03.2019 E Diellë 15:19:14
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) Natyra-e-bukur-1-1024x640Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame)
Një ditë një njeri i cili nuk e donte Ebu Hanifen erdhi tek ai në xhami dhe duke dashur ta zë ngushtë si dhe ta vë në pozitë të pa lakmueshme filloi ta pyeste me ca pyetje të cilat në të vërtetë ishte vështirë tu përgjigjej njeriu aq më tepër në një kohë shumë të shkurtë.
Ky person filloi ta pyeste Ebu Hanifen në prezencë të njerëzve duke i thënë: “Çfarë thua për një njeri i cili nuk shpreson xhenetin e as nuk frikësohet nga zjarri.
Nuk i frikësohet Allahut, i ha ngordhësirat, falet pa rënë në ruku e as sejde, dëshmon për gjërat që nuk i ka parë, e urren të vërtetën, e do fitnen, ikë nga mëshira (rahmeti), ua pranon fjalën e çifutëve dhe të krishterëve.
Pasi e përfundoi pyetjen i tha: A di ti rreth kësaj pyetje diç me të cilën do të më përgjigjesh”?
Ebu Hanife me të dëgjuar pyetjen e pyeti këtë pyetës duke i thënë: “Ti çfarë mendon a e di përgjigjen e kësaj pyetje apo jo”? Njeriu i tha se përgjigjen nuk e di por jam munduar të bëjë një pyetje sa më të vështirë dhe më të koklavitur që ta kesh të vështirë t’i përgjigjesh.
Pastaj Ebu Hanife i pyeti shokët e tij të cilët ishin të pranishëm se çfarë mendonin për këtë lloj njeriu tek i cili gjendeshin këto veti.
Ata duke mos menduar aspak ju përgjigjen se ky lloj njeriu është prej njerëzve më të ligë dhe jobesimtarëve më të mëdhenj që mund të ekzistojë. Ebu Hanife kur i dëgjoi përgjigjet e të dy palëve buzëqeshi dhe tha: “Ky njeri vërtet është prej të dashurve të Allahut”, pastaj ju kthye personit i cili e kishte pyetur ku i tha: “Nëse unë të përgjigjem në pyetjen tënde ti a do të ndalesh nga ofendimi im”, njeriu ja ktheu me përgjigje pozitive.
Kështu duke mos u vonuar aspak filloi të përgjigjej ku tha: “Ai nuk shpreson në xhenet e as nuk frikësohet nga zjarri sepse shpreson në Zotin e xhenetit dhe frikësohet nga Zoti i zjarrit.
Nuk i frikësohet Allahut është për qëllim se nuk frikësohet nga Allahu se mund t’i bëjë padrejtësi, ngase Ai nuk i bënë padrejtësi askujt.
I ha ngordhësirat të cilat janë të lejuara pra peshkun dhe kafshët tjera të detit.
Falet pa rënë në ruku e as Razz, pra falë namazin e xhenazes.
Dëshmon për gjërat që nuk i sheh është për qëllim se Allahu është një që meriton adhurimin dhe se Muhamedi është rob dhe i dërguar i Tij edhe pse nuk i ka parë ata.
Urrejtja e të vërtetës ka kuptimin e urrejtjes së vdekjes (sepse me ardhjen e momentit të saj të gjitha të vërtetat të qartësohen duke i parë me sy) sepse dëshiron të mos vdesë që ta adhurojë sa më shumë Allahun.
E do fitnen, pra i do fëmijët dhe pasurinë e tij. Ik nga mëshira (rahmeti) ka kuptimin se ik nga shiu që të mos laget kur ai bie sepse shiu është mëshirë që zbret nga Zoti.
E pranon fjalën e çifutëve të cilët thonë se të krishterët janë të devijuar dhe e pranon fjalën e krishterëve se çifutët kanë devijuar” Personi që e kishte pyetur kur e dëgjoi këtë përgjigje aq të shpejtë, mahnitëse dhe të qëlluar u ngrit nga vendi i tij dhe shkoi e puthi Ebu Hanifen mu në ballë duke i thënë: Dëshmojë se ti je në rrugë të vërtetë.
Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pyetje të vështira drejtuar Ebu Hanifes (Tregime islame)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: