islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty20%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty7%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty7%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty7%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty7%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty7%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty7%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty37%Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Temë Islame: Mundohu të ndihmosh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Temë Islame: Mundohu të ndihmosh Empty
MesazhTitulli: Temë Islame: Mundohu të ndihmosh   Temë Islame: Mundohu të ndihmosh EmptyThu 15 Nov 2018 - 4:53

Temë Islame: Mundohu të ndihmosh 9k=Falënderojmë Allahun e Madhëruar, i Cili është i Vetmi që meriton madhërim, përkushtim, përulje. E meriton këtë, ngase është Krijues dhe Sundues i gjithësisë, është Zoti i qiejve dhe çka ka në to, dhe i tokës dhe çka ka në to. Pastaj biem salavat dhe selam mbi atë, i cili më së miri diti ta madhërojë e falënderojë Zotin e gjithësisë. Ishte robi më falënderues në tokë të Allahut, me çka edhe i mësoi shokët e tij e më pas edhe mbarë muslimanët që të jenë falënderues.
Mirësitë e Allahut mbi robërit e Tij janë të shumta. Ku më e madhje e tyre pas mirësisë së besimit dhe sigurisë është mirësia e shëndetit në trup. Profeti sal-lAllahu alejhi ue sel-lem thotë: “Kush nga ju gdhihet i sigurtë në familjen e tij, i shëndetshëm në trup e tij dhe që posedon furnizim të mjaftueshëm për atë ditë është njësoj sikur t’i jetë dhënë e gjithë dynjaja.”
 Përpiqu të ndihmosh
Në këtë univers çdo gjë është krijuar në mënyrën më të përsosur, çdo gjë funksionon në mënyrë të sistemuar. Pra, All-llahu çdo gjëje ia ka caktuar vendin dhe rolin në këtë botë. Njëjtë ashtu edhe njeriu si pjesë e kësaj gjithësie punon dhe vepron brenda mundësive që ia ka dhënë Fuqiploti.
Por, edhe pse krijesa  njeri dallon nga gjitha të tjerat edhe ai në disa raste është i dobët dhe ka nevojë për ndihmën e tjerëve e mos të diskutojmë për ndihmën e Fuqiplotit pa të cilën edhe një hap nuk mund ta bën.
Pejgamberi a.s. në një hadith thotë: ,, All-llahu është në ndihmë të robit të vet, derisa ai i ndihmon vëllait të vet". Në këtë hadith shohim se besimtarët duhet të ndihmohen njëri me tjetrin, vëllai duhet t'i ndihmon vëllait, motra duhet t'i ndihmojë motrës, nëse dëshirojmë që All-llahu të mos heq dorë së ndihmuari neve, sepse përndryshe nëse ne nuk ndihmojmë të tjerët edhe Ai nuk na ndihmon neve.
 Një hadith i cili na motivon që ta shtrijmë dorën e ndihmës. E si mund të jetë kjo ndihmë? Kuptohet e llojllojshme, varësisht nga gjendja e vëllait, nga nevoja e tij ashtu edhe ndihma duhet të jetë. Por, mos të harrojmë se nëse nuk ke mundësi më tepër të ndihmosh së paku thuaje një fjalë të mirë, një fjalë që buron nga zemra e të depërton në zemër, se edhe pse duket se nuk është asgjë , nuk i dihet se ajo fjala jote mund të jetë shkak që të qetëson vëllanë apo motrën tënde, që ndoshta me ditë të tëra ka qenë i /e mërzitur.
E tjetra ndihmë çfarë mund të jetë ? A nuk mund të konsiderohet ndihmë edhe buzëqeshja jote? Pa, më thuaj nëse ti ia fal një buzëqeshje një jetimi apo një të varfëri, a nuk do ta gëzonte kjo atë?
Sigurisht se po, do ta bënte të ndjehet se edhe ai është pjesë e kësaj bote, do ta shihte se nuk e keni harruar dhe se atij po i kushtoni rëndësi.
Rrugët e ndihmesës janë të shumta, mjafton ti të jesh një njeri zemërgjerë, me shpirt ndihmëtari,me ndërgjegje të pastër dhe çdoherë tek ti të mbizotërojë ndjenja për të ndihmuar të tjerët.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Temë Islame: Mundohu të ndihmosh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: