islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty20%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty7%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty7%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty7%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty7%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty7%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty7%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty37%Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij Empty
MesazhTitulli: Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij    Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij EmptyTue 8 Sep 2015 - 11:16

Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij 
Imam Ebu Hanife, Allahu e mëshiroftë, e donte së tepërmi nxënësin e tij Ebu Jusufin, ngase tek ai kishte vërejtur një zgjuarsi te rrallë.
Një ditë Ebu Jusufi, Allahu e mëshiroftë sëmuret. Shkon Ebu Hanifja ta vizitoj, dhe kur e pa se ishte në shtrat të vdekjes, u mërzit shumë, dhe tha: shpresoja dhe gëzohesha që ti do vazhdosh rrugën time pas meje, por ja që Allahu nuk paska dashur që të ndodhë një gjë e tillë.
Ditët kaluan dhe dëshira e Allahut ishte që Ebu Jusufi edhe përkundër sëmundjes së rëndë të mos vdes, por t'i kthehet prapë jetës normale.
Një njeri shkoi te Ebu Jusufi dhe i tha: ti ske më nëvojë të mësosh te imami yt Ebu Hanife, a nuk dëgjove çka tha për ty, sa ishe i sëmurë?
Ndërsa Ebu Jusufi si i ri që ishte, i mbushur me entuaizëm, por edhe eufori, iu mbush mendja që s'ka më nëvojë të vazhdoj mësimet te imami i tij. Kështu që vendosi të mbaj ligjërata në të njëjtën xhami ku mbante edhe Ebu Hanife, madje vendi nga ku ai ligjëronte ishte shumë afër vendit ku ligjëronte, imami i tij Ebu Hanife.
Kur pa Ebu Hanife, se çka kishte bërë Ebu Jusufi, e porositi njërin nga nxënësit e vet të shkoj te Ebu Jusufi dhe t'i parashtroj këto pyetje:
1.Një njeri ka quar pallton (xhyben) te rrobaqepësi për ta shkurtuar, mirëpo kur shkon ta kërkoj atë, rrobaqepësi e mohon ta ketë pranuar palltën e tij. Pas këmbënguljes nga pronari i palltos, rrobaqepësi e gjen pallton, që e kishte shkurtuar. Pyetja është kjo: rrobaqepësi a meriton të paguhet për punën që ka bërë? Nëse të thotë po, thuaj gabim e ke, por edhe nëse të thotë jo, thuaj gabim e ke.
2.Vepra e parë me të cilën futemi në namaz, a është farz (obligative) apo sunet (e pëlqyer)? Nëse thotë është farz, thuaj gabim e ke, nëse thotë sunet, prapë thuaj gabim e ke.
3.Nëse në një enë në të cilën është duke u zier mishi, bie zogu i cili fluturon mbi të, a lejohet ngrënia, e mishit që është duke u zier? Nëse thotë po, thuaj gabim e ke, nëse thotë jo, thuaj gabim e ke.
4.Nëse një grua nga Ithtarët e Librit (ehlu-l-kitab), e cila ka qenë e martuar me musliman, ka vdekur duke qenë shtatzënë, ku varroset ajo? Nëse thotë, në varrezat e muslimanëve thuaj gabim e ke, nëse thotë në varrezat e krishterëve, thuaj gabim e ke.
Nxënësi i porositur me pyetje, i afrohet Ebu Jusufit dhe ia paraqet pyetjet me të cilat e ngarkoi Ebu Hanife. Ebu Jusufi në çdo pyetje jepte nga dy përgjigje, ashtu sikur e kishte paramenduar Ebu Hanife dhe sa sa herë përgjigjej, ai ia kthente: gabim e ke.
Me të kuptuar burimin e pyetjeve dhe qëllimin e tyre, Ebu Jusufi u bind se akoma nuk është përgatitur për të ligjëruar e për të dhënë fetva (përgjigje në çështje të fesë). Ndërpreu ligjërimin, shkoi pranë Ebu Hanifes dhe me zë të ulët tha: imam kam disa pyetje.
Ai nuk po e shikon. Ky e përsëriti kërkesën disa herë, derisa Ebu Hanife kthehet nga ai dhe i thotë: po, cilat janë ato pyetje?
Ebu Jusufi kokën ulur ia ktheu: o imam ato pyetjet që mi bëri më herët ai burri, ato ishin tuajat, sepse nuk i din çdo kush ato.
Atëherë Ebu Hanife filloi duke iu përgjigjur një nga një:
1.Nëse rrobaqepësi ka shkurtuar pallton sipas gjatësisë së vet, nuk paguhet, sepse ka dashur ta ndal për vete, e nëse e ka shkurtuar sipas gjatësisë së pronarit të palltës, paguhet.
2.Në namaz në të njëjtën kohë futemi edhe me farz edhe me sunet, futemi me tekbirin fillestar, ku fjala Allahu Ekber është farz, ndërsa ngritja e duarve deri te veshët është sunet.
3.Sa i përket mishit, nëse zogu bie në të para se të zihet, hudhet mishi, e nëse ka rënë pasi të jet zier, pastrohet mishit tre herë, dhe lejohet ngrënia e tij.
4.Ndërsa gruaja e krishterë, varroset në varrezat e çifutëve, në atë mënyrë që shpina e saj drejtohet nga kibla, ndërsa fytyra e fëmijës në barkun e saj, të jet nga kibla.
Pas këtyre përgjigjeve, e kuptoi Ebu Jusufi nxitimin e tij, u kthye prapë të mësoj tek Ebu Hanife, dhe ashtu vazhdoi deri sa u burgos Ebu Hanife.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Imam Ebu Habifeja dhe nxensi i tij
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: