islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty96%[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty0%[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty0%[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty0%[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty1%[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty2%[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore!   [Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore! EmptySun 12 Jul 2015 - 20:34

[Only admins are allowed to see this image]Muaji i Ramazanit është një muaj i mëshirës dhe shpërblimeve të panumërta nga Allahu xh.sh andaj edhe prej shenjave të mëshirës, shpërblimeve dhe drejtësisë absolute të Tij është edhe vetë nata e Kadrit.

Nata e Kadrit është një prej netëve teke brenda dhjetë netëve të fundit e që për rëndësinë e saj na mjafton vetë fjala e Allahut xh.sh ku thotë “Nata e Kadrit është më e mirë se njëmijë muaj”, po ashtu edhe një kaptinë e tërë është emërtuar me po të njëjtin emër. Pra, minimumi i shpërblimit të kësaj nate është 1000 muaj ose diku mbi 83 vite. E nëse e bëjmë një përllogaritje shumë të thjeshtë, duke shkuar çdo herë me vlerat minimale, duke marrë parasyshë mesatarën e jetesës së njeriut, në ditët tona, na del se njeriu nëse jeton deri në moshën 60 vjeqare i bie të agjërojë diku 40 vite pra 40 netë të Kadrit që do të thotë se mund të arrijë diku mbi 3300 vite adhurime, lexim të Kuranit, itikafe, sadaka, e shumë e shumë vepra të tjera.

Pra, drejtësia e Allahut xh.sh shfaqet pikërishtë këtu pasi që njerëzit në kohët e më hershme kanë jetuar shumë më gjatë se ne, siç kemi rastin e Nuhit a.s i cili vetëm thirrje ka bërë 950 vite e që do të thotë se kanë pas një jetë shumë më të gjatë se ne.
E keshtu mund të arrihet edhe përmbushja e asaj që na ka lajmëruar Profeti s.a.v.s se ne do jemi para popujve të tjerë në të shpërblyer, në ditën e Gjykimit, duke pas parasyshë jetëgjatësinë e tyre në krahasim me jetëshkurtësinë tonë, mund të konkludojmë se përparësia mund të na jepet vetëm me shanse të tilla siç është nata e Kadrit.

Andaj, jo kotë gjeneratat e më parshme kanë thënë se sikur të kërkohej edhe përgjatë tërë vitit do ia vlente për shkak të rëndësisë së saj.

Pa dyshim se për një natë kaq të rëndësishme dhe kaq madhështore do ngjallej kurreshtja tek secili prej nesh rreth asaj se çka duhet bërë për një shpërblim kaq të madh ashtu siç kishte ndodhë me Aishen r.anha e cila posa kishte dëgjuar për një natë të tillë dhe për rëndësinë e saj, pa u hamendur fare, e kishte pyetur Profetin s.a.v.s se çka kërkohej të veprohej nëse arrihet një natë e tillë?

Shumë normale që çdo njëri prej nesh do mendonte se do kërkohej angazhim i shtuar, adhurim me përkushtim, veprime të shumta dhe të mëdha pasi që është një natë jetësore por për çudi Profeti s.a.v.s u përgjigjë me një përgjigje shumë të thjeshtë por me një rëndësi të madhe.

Profeti s.a.v.s i tha Aishes r.anha se nëse e arrinë këtë natë atëherë thuaj “اللهم إنك عفو تحب العفو فاعفو عني (Allahume ineke afuwun, tuhib el-afuw, fe’fu anni)” që do të thotë “O Zoti ynë, Ti je falës e do faljen andaj më fal mua”. Pra, e tërë kjo natë, e përmbledhur në një lutje të vetme, është e ngritur mbi dy komponente kryesore, mbi dashurinë ndaj Allahut xh.sh dhe faljës së Tij.

E ndërsa prej urtësive që në vete ngërthen kjo lutje e përzgjedhur nga Profeti s.a.v.s për këtë natë jetësore do mund të cekim:
1- Përcaktimi i një prej emrave absolutë të Allahut xh.sh “El-Afuw” që do të thotë falës dhe shfirës i mëkateve.
2- Mendimi i mirë për Allahun xh.sh duke e cilësuar Atë si Krijues që e do faljen dhe me të dashurit e faljes do të thotë se e donë të mirën për krijesat e Tij.
3- Të ndjenjurit e mangësisë dhe mëkatit, si dhe të nevojës për falje nga ana e Allahut xh.sh.
4- Domosdoshmërinë e të penduarit pasi që njeriu kur e ndjenë barrën e mëkatit dhe të gabimit, të nevojës për falje dhe me mendimin e bukur ndaj Allahut xh.sh padyshim se do të gjejë për brenda tij nxitës dhe motive të mjaftuar për tu penduar sinqerishtë tek Allahu xh.sh.

E ndërsa ne, veçse, kemi hyrë në netët teke të këtij muaji të Ramazanit andaj nuk na mbetët gjë tjetër veçse të lusim Allahun xh.sh që të na e mundësojë arritjen e saj, pranimin e saj dhe të shtojmë sa më shumë lutjen e përzgjedhur nga vetë Profeti s.a.v.s enkas për këtë natë jetësore.

Autor: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Nata e Kadrit, një natë jetësore!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: