islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty96%[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty0%[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty0%[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty0%[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty1%[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty2%[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Empty
03072015
Mesazh[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë

[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë Download1-770x470
Një firmë gjermane ndihmon për planifikimin e ri të rrugëve në Mekë dhe përreth. Ajri në tunel u hollua shpejt dhe shumë shpejt nuk mjaftonte për të marrë frymë. Sistemi i ventilimit kishte dështuar dhe nuk kishte oksigjen. Përveç kësaj, temperatura ishte më shumë se 44 gradë Celsius. Njerëzve të parë u ra të fikët dhe të tjerët donin të dilnin sa më shpejt jashtë dhe duke u përpjekur të dilnin jashtë shumë vetë u penguan, ranë përtokë dhe të tjerët i shtyën me këmbë. Në fund rreth 1.400 të vdekur. Fatkeqësia para 25 vjetësh është një nga më të rëndat në historinë e haxhillëkut. Defeti teknik dhe bllokimi i sistemit të ventilimit ishte vetëm fillimi. Problemi kryesor ishte që rrugët dhe tunelet në Mekë dhe në vendet e tjera të shenjta përreth ishin dykalimshe dhe në këtë mënyrë krijohej shpejt kaos. Sfidë logjistike Rreth tre milion vetë shkojnë çdo vit në Mekë. Haxhillëku është një nga pesë shtyllat e fesë islame dhe i detyrueshëm për çdo musliman që mund ta përballojë. Për një kohë të gjatë ka pasur vështirësi të mëdha për të përballuar masat e njerëzve që shkonin në Mekë dhe ka pasur vazhdimisht aksidente. Sot autoritetet e Arabisë Saudite kanë marrë masa dhe kanë ngritur mjaft rrugë dhe ura me kate. Rrugë njëkalimshme Në konceptimin dhe zbatimin e sistemit të ri të rrugëve ka marrë pjesë edhe firma gjermane Aachen IVV GmbH, një kompani ndërkombëtare planifikimi dhe projektimi. Për t’i bërë të sigurta rrugët e pelegrinazhi në vendet e shenjta, ajo u bazua kryesisht në një parim: rrugët njëkalimshe, jo vetëm për makinat por edhe për këmbësorët. Projekti për këto lloj rrugësh u shoqërua edhe me prishjen e urës së vjetër Xhmarat dhe ndërtimin e një ure të re, prej nga njerëzit hidhnin gurë drejt malit Arafat. Për shkak se këtë veprim e bënin mijëra vetë njëkohësisht, shkaktoheshin lëkundje të rrezikshme. Sistemi i ri e urës bën të mundur që atë ta kalojnë deri në një gjysmë milioni vetë në një orë. Por Arabia Saudite dhe urbanistët vazhdojnë të planifikojnë rrugë të reja dhe dalje emergjente, për të shtuar kapacitetet, sepse numri i vizitorëve që shkojnë në Mekë shtohet çdo vit. Kështu planifikohet që në vitin 2040 në Mekë të mund të mblidhen njëkohësisht rreth gjashtë milionë vetë./zhurnal/:
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë :: Komentet

No Comment.
 

[Lajme Ditore] Masa për të shtuar sigurinë e haxhinjve në Mekë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: