islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin Empty
MesazhTitulli: [Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin   [Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin EmptyMon 29 Jun 2015 - 1:15

[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin 200-150_1434720811Hafiz dr.Yasir Qadhi tregon se si tre vjet më parë, njeri i shtyrë në moshë ia kishte bërë një pyetje shumë interesante në lidhje me agjërimin në muajin e Ramazanit.

- Pasi përfundova hytben, mu afrua një plak 93-vjeçar dhe më pyeti se a duhet të agjërojë ai Ramazanin.

Kur i thash se Allahu ia ka lehtësuar të mos agjërojë dhe në vend të kësaj t’i ushqej të varfrit, ai kërkoi të dinë se në cilin ajet kur’anor përmend ky lehtësim.

Pasi i tregova, më përqafoi dhe filloi të qajë. Qante sepse nuk mund të agjëronte Ramazanin.

Më tha se kjo është hera e parë në jetën e tij që nuk është në gjendje të agjërojë dhe për këtë ndihet fajtorë.

U zgjua në syfyr, por nuk ishte në gjendje të përballoj agjërimin.

Të them të vërtetën, unë ndihem më shumë fajtor. Ky burrë i moshuar ka agjëruar Ramazanin tri herë më shumë se tërë jeta ime, dhe ende kërkon të vazhdoj. U turpërova nga besimi i tij.

Shumë njerëz ankohen për mungesën e kohës, se si ditët janë më të gjata dhe më të vështira: "Është vështirë të agjërohet, unë punoj dhe nuk kam kohë, por edhe agjërimi është i vështirë ... 19 orë ... uhh? Nuk kam forcë e as vullnet ... "

Por, a është e vërtetë se ne nuk kemi kohë, apo zemrat tona nuk janë të pastra dhe të shëndetshme, si zemra e këtij njeriu të moshuar i cili përparësi u jep obligimeve të Allahut, para dobësisë së tij?

Trupi plakut mund të jetë i brishtë dhe i dobët, por zemra e tij është më e fortë se malet.

Trupat tanë mund të jenë të rinj dhe të fortë, por zemrat tona janë të dobëta dhe të sëmura... lusim Allahun të na shërojë.

Për këtë arsye Ramazani është një mundësi e mirë që t'i kthehemi Allahut, të bëjmë vepra të mira që ta shërojmë zemrën dhe shpirtin tonë, ta zbukurojmë jetën dhe të fitojmë lumturinë e vërtetë.

Mirë se erdhe o Ramazan, lajmëtar i mëshirës së Allahut!

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim Islam] Plaku 93 vjeçar qan ngase nuk mund të agjëroj Ramazanin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: