islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... Empty
MesazhTitulli: [Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ...   [Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... EmptyMon 29 Jun 2015 - 1:12

[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... 200-150_1435054659Sahabiu i njohur Talha bin Ubejdullah, r.a., transmeton se dy njerëz erdhën tek Pejgamberi a.s., dhe së bashku pranuar Islamin ...

Pasi pranuan Islamin, njëri prej tyre u angazhua më shumë se tjetri, kështu që shkoi të luftoj në rrugën e Zotit dhe vdiq si shehid. Ndërsa tjetri jetoi edhe një vit pas vdekjes së mikut të tij, e pastaj vdiq edhe ai.

Sahabiu Talha tregon se në ëndërr kishte para se duke qëndruar para derës së Xhennetit sheh ata dy burra. Përmes dyerve të xhenetit del një lajmëtar dhe e merr në Xhennet njeriun i cili kishte vdekur një vit më vonë, e pastaj doli përsëri dhe e mori njeriun i cili kishte vdekur si shehid.


Mëngjesin e nesërm Talha ua tregoi të tjerëve ëndrrën e tij, e ata mbetën të çuditur.

Lajmi për këtë arriti deri te Pejgamberi, sallallahu alejhi ve sellem, i cili tha: "Përse çuditeni"

Ata thanë: "O i Dërguari i Allahut, njeriu i parë është angazhuar më shumë dhe vdiq si shehid, kurse ky tjetri (që nuk u përpoq aq shumë), hyri më parë në xhenet?"

I Dërguari i Allahut, sallallahu alejhi ve sellem, tha: "A nuk jetoi ky tjetri edhe një vit?"

Ata thanë "Po".

Pejgamberi, sallallahu alejhi ve sellem, i pyeti: "A nuk erdhi atë vit Ramazani, dhe ky njeri agjëroi, dhe fali kaq e kaq namaze në atë vit?"

Ata thanë: "Po."

Atëherë, i Dërguari i Allahut, sallallahu alejhi ve sellem, tha: "Dallimi mes tyre është më i madh se dallimi mes qiellit dhe tokës." (Hadithin e transmeton Ibn Maxhxhe)

Mesazhi:

Kjo, që Allahu xh.xh. ua mundësoi ta pritni muajin e Ramazanit do të thotë se Ai dëshiron që emri juaj të jetë në listën e banorëve të Xhennetit. Prandaj shfrytëzojeni këtë muaji dhe tregojini Allahut xh.sh., se jeni të denjë për shpërblimin dhe nderin me të cilin Ai ju ka bekuar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim Islam] Agjëruesi i cili ka hyrë në xhenet para shehidit ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: