islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty96%[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty0%[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty0%[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty0%[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty1%[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty2%[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë   [Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë EmptyMon 29 Jun 2015 - 1:08

[Only admins are allowed to see this image]Ramazani është muaji i ndryshimit, ngase, me agjërimin, myslimani e ndryshon rutinën e përditshme të ushqimit ditor. Njeriu ha gjithnjë dy a tri herë në ditë, e në Ramazan agjëron, pra këtë rutinë të ushqimit e ndryshon me iftarin dhe syfyrin. Ky ndryshim i rutinës ditore është prolog për gatishmërinë e ndryshimeve të mëdha që
duhet t’i bëjë myslimani në jetën e tij.

Normalisht, ndryshimi duhet bërë në emër të Allahut, sipas udhëzimeve të Tij dhe duke synuar kënaqësinë e Tij. Kjo, sepse në hadithin kudsij qëndron se Allahu i Madhërishëm për agjëruesit e sinqertë thotë: “E lë hajen dhe pijen për hir Timen”. Kjo qasje ndaj agjërimit konsiston në faktin se myslimani duhet të ketë objektiva madhorë në jetën e tij, dhe këta objektiva duhet të çojnë në ndryshime pozitive në jetën e myslimanit, në mënyrë që të jetë vërtet një personalitet i respektuar dhe me peshë në shoqëri.(1)
Ndryshimi për se bën thirrje muaji i Ramazanit, nuk ndalet vetëm në nivel individual, po shkon përtej tij dhe përfshin edhe shoqërinë dhe mbarë gjininë njerëzore. Kjo, sepse Ramazani njeriun e bën të mendojë seriozisht rreth sjelljes së tij në këtë botë, siç e paraqet këtë vetë Kur ‘ani, kur Allahu i Madhërishëm ua shpalosi meleqve këtë qenie të dalluar dhe rolin e tij, duke thënë (Shih: El Bekare,30).(2)
Të qenët zëvendës në tokë, nënkupton veprimin permanent për ndryshime nga e mira në gjithë botën, e këtu demonstrohet karakteri universal i mesazhit islam dhe i mesazhit të Ramazanit për ndryshime. Ramazani është muaji i ndryshimit të sjelljes dhe qëndrimit të myslimanit ndaj tjetrit, ose, thënë ndryshe, muaji i pastrimit shpirtëror që reflekton në përmirësimin e sjelljes së myslimanit dhe të vetive të tij në drejtim të ndërtimit të karakterit të shëndoshë. Muaji i Ramazanit, ashtu siç është përshkruar në Kur ‘an dhe në hadithet e të Dërguarit të Allahut a.s., sjell mesazh të qartë për myslimanin, se duhet të ndryshojë në drejtim pozitiv, të ngrihet në piedestale më të larta morale dhe të shndërrohet në shembull të njeriut me karakter të vyeshëm. I Lartmadhërishmi ka thënë:3 (Shih: El Bekare,183).(4)
Edhe Muhamedi a.s., në hadithet e tij ka nënvizuar në veçanti thirrjen e Ramazanit për ndryshim, duke e shprehur këtë karakter të muajit të Ramazanit në mënyra dhe formulime të ndryshme në thëniet e tij. Pejgamberi a.s., në një hadith të tij thotë: ”Ai që nuk i lë fjalët e mbrapshta dhe veprimet e shëmtuara, le ta dijë se Zoti nuk ka nevojë që ta lërë hajen dhe pijen”. (Buhariu).(5)
Po ashtu, transmetohet se Pejgamberi a.s.,ka thënë: “Sa e sa agjërues ka që prej agjërimit të tyre nuk kanë asgjë tjetër përveçse durojnë urinë dhe etjen”. (Nesaiu dhe Ibn Maxhe).(6)
Ramazani është muaji i ndryshimit për mbarë njerëzimin, ngase në këtë muaj pati filluar shpallja e Kur’anit, ngjarje kjo që hapi faqe të re të historisë për gjithë njerëzimin, e jo vetëm për myslimanët. I Lartmadhërishmi Allah, në Kur ’anin famëlartë, ka thënë: (Shih: El Bekare,185).(7)

Ramazani është muaji i ndryshimit

Ramazani është muaji i ndryshimit për të gjithë njerëzit, ngase në të filloi të shpallej Kur ’ani, i cili është udhërrëfyes për njerëzit dhe sqarues i gjërave, gjegjësisht njerëzve ua shpjegon qartë se cila është rruga e vërtetë dhe ku të çon ajo, dhe cila është rruga e gabuar e çfarë përfundimi të ofron ajo. Ai që kupton, kur e lexon Kur ’anin, do të bëjë patjetër ndryshime në botëkuptimin, moralin, sjelljen dhe programin e jetës në përgjithësi.(8)
Muaji i Ramazanit është muaji i ndryshimit në planin intelektual. Edhe kjo është e lidhur pikërisht me fillimin e shpalljes së Kur ’anit në këtë muaj të shenjtë. Ramazani është simbol i shpalljes së librit, fjalëve, lavdërimit të diturisë dhe lapsit. Në një ambient dhe botë, ku mbretëronin injoranca dhe padituria, në muajin Ramazan filloi shpallja e librit të Allahut, i cili bën thirrje për dituri, mësim, lexim dhe shkrim.(9)
Me këtë u bë ndryshim i madh në planin intelektual. U hapën horizonte të reja të dijes dhe ngritjes intelektuale. Në këtë muaj iu shpall luftë injorancës: Muaji i Ramazanit paraqet frontin më të madh kundër injorancës dhe paditurisë. Kjo, sepse në këtë muaj filloi shpallja e Kur ‘anit, gjegjësisht ky muaj u dallua sepse në të u shpallën fjalët e para kuranore që bëjnë thirrje për shkencë, dituri dhe progres: (Shih: El Alek,1-5).(10)
Ramazani është muaji i ndryshimit në drejtim të vënies së planeve strategjike për zhvillimin e shtetit islam. Kjo, ngase në muajin e Ramazanit u zhvillua Lufta e Bedrit, e cila bëri kthesë të madhe në arenën botërore përkitazi me qëndrimin e fuqive të kohës ndaj shtetit islam dhe misionit pejgamberik në përgjithësi. Pas fitores në Bedër, myslimanët në arenën botërore u panë si fuqi serioze, e cila do ta ushtronte fuqimisht ndikimin e vet në marrjen e vendimeve dhe në bërjen e politikës rajonale dhe globale. Thënë ndryshe, u thye bindja e gabuar, e imponuar nga makineria propagandistike e mushrikëve të Mekës, se bëhej fjalë për një grupacion rebel ndaj traditave të të parëve, të cilët nuk kishin perspektivë. Pas luftës së Bedrit, myslimanët u promovuan si shtet serioz me ushtri, komandë, udhëheqje politike, sistem të përkryer shoqëror, politik dhe ekonomik, që buron nga Zoti.(11)
Normalisht, kjo nënkuptonte vënien e një strategjie për veprim në arenën ndërkombëtare, ndryshe nga veprimtaria më e ngushtë në Mekë, kur myslimanët nuk kishin ende shtet dhe ndonjë ndikim më gjerë në arenën ndërkombëtare.
Nisur nga kjo, Ramazani jep mesazh të qartë për Ymetin islam se duhet të marrin vend meritor në hartimin e politikës botërore dhe të bëhen subjekt aktiv në qarqet vendimmarrëse, e jo të ngelin si deri tash subjekt joserioz i padenjë edhe në zbatimin e vendimeve, e jo më në marrjen e tyre. Këtij Ymeti që, për shekuj me radhë, i priu me sukses njerëzimit dhe kontribuoi aq shumë për botën, nuk i ka hije të gjendet në margjina të ndodhive dhe proceseve botërore. Ja, Ramazani për çdo vit është një nga thirrjet dhe mesazhet madhore se Ymeti islam duhet të rikthehet aty ku e ka vendin, pra në krye të vendit në dhomën e vendimmarrjes, por duke vepruar dhe punuar seriozisht për këtë.(12)
tjetër, që mbështet këtë koncept dhe mesazh të agjërimit, janë edhe thëniet e të Dërguarit të Allahut, në të cilat kërkohet dhe lavdërohet ai që ushqen një agjërues në Ramazan. Pejgamberi a.s.,: ”Kush ushqen ndonjë agjërues ose përgatit ndonjë luftëtar, do të ketë shpërblimin sikur ata”. (Hadithi është i saktë, e transmeton Bejhekiju në përmbledhjen e tij “Es-Sunen”).(13)
Në një hadith tjetër, ai thotë: “Kush i jep iftar ndonjë agjëruesi, do ta ketë shpërblimin sikur ai, pa iu pakësuar asgjë nga shpërblimi i agjëruesit”. (Hadithi është i saktë, e transmetojnë Ahmedi, Tirmidhiju, Ibn Maxhe).(14)
Në këtë drejtim, në muajin e Ramazanit kemi edhe institucionin e sadekatu-l-fitrit, i cili është i gradës vaxhib për agjëruesin në terminologjinë e shkollës sonë juridike, pra medhhebin Hanefi. Sadekatu-l-fitri u jepet të varfërve, dhe kjo tregon se muaji i Ramazanit është muaj i solidaritetit dhe bamirësisë. Margaritarët që flasin se Ramazani është muaj i ndryshimit, nuk përfundojnë me kaq, por ne po e përmbyllim këtu këtë temë, me shpresën që, edhe kaq sa u tha këtu, do të jetë e dobishme për lexuesin.

Ramazani muaji i Faljes dhe mëshirës

Ai është muaji, fillimi i të cilit është mëshirë, mesi i të cilit është falje dhe fundi i të cilit është mbrojtje nga Zjarri.”
Një prej veçorive që e dallojnë këtë muaj, është edhe fakti se Muhamedi a.s. e ka cilësuar këtë si muaji i “mbrojtjes nga zjarri i Xhehenemit”. Siç transmeton Ahmedi një hadith nga Xhabiri r.a., Pejgamberi a.s. ka thënë:“Agjërimi është mburojë që i mbron njerëzit nga zjarri”. Nga sa u tha më lart, mund të nxjerrim këto përfundime:

1. Ligjvënësi më i Urtë ka nxitur për agjërimin e Ramazanit, duke qartësuar dobitë e tij dhe vendin e lartë të tij tek Ai; sikur agjëruesi të kishte mëkate sa shkuma e detit, atij i falen ato për shkak të këtij adhurimi të mirë e të begatë. Ebu Hurejra r.a., transmeton se i Dërguari i Allahut a.s., ka thënë:“Kush e agjëron Ramazanin me bindje të plotë, duke llogaritur shpërblimin nga Allahu, atij i falen të gjitha mëkatet e bëra më parë”.
2. Agjërimi i Ramazanit është shkak për pranimin e lutjeve dhe shpëtimin nga Zjarri I Dërguari i Allahut thotë: “Allahu liron nga Zjarri prej robërve të Tij çdo ditë e çdo natë të muajit të Ramazanit. Çdo myslimani, që lutet me ndonjë lutje, ajo i pranohet”.
3. Agjëruesi është prej të sinqertëve dhe dëshmorëve.

Amr ibn Murrah el Xhuheni r.a., transmeton: Një burrë erdhi tek i Dërguari a.s., dhe i tha: O i Dërguari i Allahut! Çfarë thua nëse dëshmoj se nuk ka Zot tjetër që meriton të adhurohet, përveç Allahut dhe se ti je i Dërguari i Tij, e fal Namazin, e jap Zekatin, e agjëroj Ramazanin dhe ngrihem me ibadet në të (falem natën – teravitë), atëherë nga cilët jam unë? Ai tha: “Nga të sinqertët dhe dëshmorët – shehidët”.


____________________
(1) Abdullah ibn Xharullah, “Si ta presim muajin e Ramazanit”, f. 98, 2007
(2) Kur’an, Bekare, 30
(3) Aid b. Abdillah El Karni, Muaji i Ramazanit muaj i pendimit, shtator 2009
(4) Kur’an, Bekare, 183
(5) Sahihul Buahri
(6) Sunenu Ibni Maxhe
(7) Kur’an, El-bekare, 185
(8) Nasir b. Sulejman Umer, Metodologjia e të pyeturit në Ramazan, f, 120 , gusht 2009
(10)Kur’an, El Alek, 1-5
(11) Suhbai, “Programi ditor i agjeruesit”, f 35, 2006
(12) Sulejman ibn Nasir, “Komentim i librit të agjërimit nga përmbledhja e imam Tirmidhiut”, f 139, 2011
(13) Sahihul muslim
(14) Sunenu ibni MaxheFejsal Spahiu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Ramazani, simbol i ndryshimit të individit dhe shoqërisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: