islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty96%[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty0%[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty0%[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty0%[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty1%[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty2%[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj!   [Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj! EmptyMon 29 Jun 2015 - 1:03

[Only admins are allowed to see this image]Nga: Mr. Rrahman Ferizi

1. Shëndet i ekuilibruar:

Qasja ndaj shëndetit kërkon një trajtim permanent të kujdesit dhe vetëkontrollit. Dihet se pastërtia e ajrit, ujit dhe ushqimit ndikojnë në mënyrë direkte në përmasat e shëndetit fizik dhe mendorë.

Mirëpo ashtu siç manifestohen simptomat e humbjes së vitalitetit dhe energjisë, në mungesë të ushqimit kualitativ, po ashtu konsumimi pa kontroll i ushqimit fast-food dhe hiperkalorik, mund të çrregullojë dy nivelet e metabolizmit bazal (anabolizmin- krijimin e makromolekulave nga mikromolekulat dhe katabolizmin-zberthimin e makromolekulave në mikromolekula) si komponentë relevante për një shëndet stabil.

Dukuria e konsumit të pa ndalur dhe pa kriter, mund të shkakton pasojat e hipervitaminozës ( obozitetin) apo mbipeshës, e cila është duke i goditur pjesën dërmuese të shoqërisë bashkëkohore, përkundër një pjese tjetër të shoqërisë e cila është duke gjetur vdekjen çdo ditë nga mungesa e ujit të pijshëm dhe ushqimit elementar, sidomos në vendet të cilat janë goditur nga lufta vrastare nga despotët modern dhe anashkaluar nga bota “ civilizuese”e cila ka mbyllur sytë para këtij gjenocidi me përmasa çnjerëzore. Andaj, ky Muaj, përveç që mund të ndikoj në përmirësimin e shëndetit, na theret që çdo ditë të përkujtojmë ata që janë privuar pa të drejtë nga ushqimi dhe vdesin nga uria.

2. Larg kontaminimit ideor:

Ashtu, siç ndikojnë në aspektin biologjik të njeriu, lloji i ushqimit dhe pijeve që konsumon, po ashtu edhe qasja vizuale dhe ideore, ajo çka shikon, mendon, flet dhe dëgjon Njeriu, mund të ndikoj në kohezionin e tij shpirtëror dhe ideor. Nëse ushqimi influencon në shëndetin psikofizik, po ashtu edhe fusha magnetike (aurora) e çdo njeriu e cila është unikate, mund të tkurret apo zgjerohet varësisht nga ambienti ideor dhe kulturor në të cilin qëndron apo jeton. Këtu përfshihen, shoqërimi, leximi, apo aktivitetet tjera subjektive apo objektive të cilat praktikohen gjatë përditshmërisë. Sot, sipas shkencës bashkëkohore një personalitet i suksesshëm, nuk vlerësohet vetëm në bazë të koeficientit të inteligjencës ( IQ) mirëpo edhe në bazë të koeficientit emocional ( EQ) i cili është kusht për një psikostabilitet dhe perspektivë universale. Andaj gjatë këtij Muaj, do të duhej të zgjeroheshin përmasat e vitalitetit ideor dhe shëndetit shpirtëror, të shtrihen kufijtë drejte hyjnores larg baltësisë dhe ultësisë së tokësores.

3. Kontinuitet në vetëkontroll:

Uni i Njeriut, ngjason me një anije në një det të trazuar nga batica dhe zbatica të vazhdueshme. Andaj për të synuar një jetë stabile, kërkohet energji e madhe kinetike për të “orientuar-drejtuar” drejtë qëllimit anijen e fatit, e cila natyrshëm posedon energji potenciale, levat e së cilës tërhiqen thuajse spontanisht nga rryma të fuqishme sa majtas e djathtas. Përveç, përcaktimit të cakut-qëllimit, përkufizimit fuqishëm në rrugën e nisur, kërkohet kontinuitet dhe vetëkontroll i orientimit, drejte fanarit i cili ndriçon në bregun e largët, gjatë ditëve me stuhi dhe netëve të zymta të jetës. Andaj, ky Muaj duhet të shërbej si fanar në rrugën e jetës, drejt shtigjeve të suksesit në ketë botë dhe podiumeve të parajsës ne Botën tjetër.

4. Moralitet i shëndetshëm:

Shëndeti nuk mund të definohet vetëm në aspektin biologjik, për të dalluar njeriun nga qeniet tjera të cilat i orienton instinkti, Krijuesi njeriun e pajisi me intelekt dhe arsye e cila e lartëson në piedestal të lart nëse respekton konditat dhe limitet hyjnore dhe humane. Andaj, ky Muaj, ka përveç tjerash qëllim të arsimoj dhe edukoj si një Institucion i moraleve te larta, i cili njeriun synoj ta përmirësoj fshehur dhe haptas, në kontestin individual dhe kolektiv, nga finesat rutinore deri në ligjet dhe rregullat e bontonit të një modeli që synon të përkryerën dhe i cili nuk ndalet nga vet-auditimi koherent. Ai i cili diplomon në këtë Institucion edukimi, mund apo do të duhej të shërbej si një kuadër serioz në mësonjëtoren e jetës.

5. Qëndrueshmëri në parime dhe ideale:

Njeriu, i cili misionin e jetës së tij mundohet të ia dedikon të mirës universale, shërbimit ndaj diturisë dhe humanizmin ndaj njerëzimit, posedon parime për të cilat sfidon interesin e tij personal përballë atij kolektiv, dëshirat e tij individuale para rregullave dhe dispozitave, egon e vetëpëlqimit para dhënies përparësi tjetrit, ndërsa veten e sheh gjithmonë si gur në ndërtesën e misionit të lart e jo në epiqendër të egocentrizmit. Andaj ky Muaj, përveç tjerash, synon prej njeriut të përpjekjet të arrij një personalitet parimor, i qëndrueshëm në parime, durimtar në sfida dhe prijatar në iniciativa dhe vepra madhore. Me fat kjo ditë e këtij Muaji të sakrificës e fitores, pas përpjekjes vjen gëzimi ndërsa pas lutjeve, përgjërimit e meditimi, ngadhënjen liria shpirtërore dhe paqja shoqërore.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] 5 mesazhe nga ky Muaj!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: