islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty20%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty7%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty7%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty7%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty7%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty7%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty7%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty37%[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve Empty
MesazhTitulli: [Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve   [Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve EmptyTue 23 Jun 2015 - 18:18

[Only admins are allowed to see this image]Agjërimi mund t’i bëjë qelizat tona më elastike ndaj stresit. Kështu thonë shkencëtarët të cilët kanë qenë duke studiuar përfitimet shëndetësore të agjërimit për disa vite.
Agjërimi i vazhdueshëm (i quajtur gjithashtu edhe si agjërimi ditor) është bërë tashmë një trend botëror. Në shumicën e versioneve të agjërimit të përhershëm, njerëzit agjërojnë ose hanë pak në disa ditë në javë kurse në ditët e tjera hanë sasi normale të ushqimit.
Agjërimi është diçka që njerëzit e kanë praktikuar gjatë gjithë historisë, shpesh më shumë nga rrethanat se sa nga zgjedhjet personale. Paraardhësit tanë ishin ndoshta ekspertët e agjërimit, duke përfshirë agjërimin në periudha të gjata, transmeton Lajmi.net.
Me këtë mendje, është bërë e ditur nga shkencëtarët se qelizat tona të trupit mund të performojnë mirë edhe nën kushtet e rënda të agjërimit dhe urisë.
Kështu që, një grup i mjekëve dhe shkencëtarëve, kanë dashur të dinë nëse agjërimi bën që qelizat tona të jenë më elastike për t’u dëmtuar në mungesë të humbjes së peshës. Dhe a varen këto përfitimet e agjërimit nga stresi i përkohshëm që agjërimi e shkakton në qelizat tona?
Shkencëtarët kanë qenë në kërkim të përfitimeve të mundshme shëndetësore nga agjërimi për vite me radhë.
Një teori e re sugjeron që përfitimet shëndetësore nga agjërimi janë të lidhura me rënien e sheqerit në gjak që rezulton nga agjërimi, dhe që bën që qelizat tona të punojnë më shumë për të shfrytëzuar format e tjera të energjisë, transmeton Lajmi.net.
Njerëzit të cilët kishin agjëruar vazhdimisht në jetën e tyre u raportua se kishin jetuar më gjatë dhe ishin më të shëndetshëm në moshën më të vjetër.
Këto përfitime anti-plakje janë parë edhe në kafshë të cilët janë vënë në një agjërim të detyrueshëm, me rotacion mes ditëve të ngrënit normal dhe ditëve kur kaloritë ishin të kufizuara. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë zbuluar edhe disa efekte të mira të agjërimit në njerëz.
Çfarë nuk është ende e qartë, megjithatë, është arsyeja pse agjërimi ka një përfitim në luftën ndaj plakjes? Kjo pyetje është bërë e komplikuar për shkencëtarët në të gjitha rastet.
Përfitimet shëndetësore nga agjërimi janë gjithashtu edhe humbja e peshës, për ata të cilët vuajnë nga mbipesha.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temat e Ramazanit] Dobitë e agjërimit sipas shkencëtarëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: