islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty96%[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty0%[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty0%[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty0%[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty1%[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty2%[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit Empty
MesazhTitulli: [Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit   [Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit EmptyFri 19 Jun 2015 - 19:39

Fjala Ramazan përbëhet prej pes harfeve (shkronjave) të Kur`anit famëlartë e ato janë
(R-M-D-A-N)
R-Nga rëja nënkuptojm rahmet (mëshirë)
M-Nga mimi nënkuptojm magfiret (falje)
D-Nga Dadi nënkuptojmë damman (garant për hyrje në xhennet)
A-Nga elifi  nënkuptojmë emnun (Sigurim për shpëtim nga xhehenemi)
N-Nga nuni nënkuptojm  Nur (Dritë për besimtarët dhe në varrë në ditën e mahsherit dhe urën e sirratit).
Nga e gjithë kjo del se agjëruesi i Ramazanit do të futet nën mëshirën e Allahut, Allahu xh.sh do ta fal atë për gabimet e bëra,do ti jep garant për futje në xhenent edhe atë në xhennetin apostafat për agjëruesit Er-Rejjan, do të ketë siguri për shpëtim nga xhehennemi, si dhe agjërimi do ti bëhet dritë në varrin e erët, në Ditën e Gjykimit  si dhe tek ura e siratit.
Këtë e vërtetojn edhe hadithet  në vijim.
"Ummetit tim i janë dhuruar pesë gjëra në Muajin e Ramazanit të cilat nuk i janë dhënë asnjë të dërguari para meje.
Njëra prej tyre është se Zoti i Madhëruar i shikon ata në natën e parë të Ramazanit, e atë që e shikon Ai nuk e dënon asnjëherë.*Mëshirë dhe siguri* 
E dyta është ajo se era e keqe e gojës së tyre në mbrëmje është më e mirë se aroma e miskut.
E treta është se engjëjt kërkojnë falje për ta çdo ditë e çdo natë. 
E katërta, se Zoti i Madhëruar e urdhëron parajsën kështu: "Përgatitu dhe zbukurohu për robërit e Mi sepse është afruar dita e pushimit të tyre në shtëpinë dhe zemërgjerësinë time nga lodhjet e kësaj bote". *Garant*
E pesta është se Zoti i Madhëruar i falë të gjithë natën e fundit. *Siguri* emnun
Njëri prej të pranishmëve e pyeti: "A është Nata e Kadrit"? Ai u përgjigj: "Jo, a nuk sheh se punëtorët kur i kryejnë punët i marrin shpërblimet (rrogat)." (Bejhekij).


"Kush agjëron Ramazanin me bindje dhe kënaqësi, i falen më-katet e bëra." (Buhariu, Muslimi dhe Ebu Davudi). *magfiret* (Falje)

All-llahu i Lartësuar e mbivlerësoi muajin e Ramazanit
Allahu i Lartëmadhëruar nga çdo gjë mbivlerëson atë që don Ai. Andaj ti përmendim ca prej tyre të cilat i ka mbivlerësuar Allahu xh.sh:

All-llahu xh.sh nga gjitha krijesat i ka veçuar njerëzit, e nga njerëzit i ka veçuar Pejgamberët, e në mesin e  Pejgamberëve ka vlerësuar ulul azmin. Siç ishin: Nuhi, Ibrahimi, Musa, Isa dhe Muhammedi a.s.
Në mesin e Ulul Azmit ka zgjedhur dhe ka vlerësuar Muhammedin a.s.
Nga melekët ka vlerësuar katër:  Xhibrilin,Mikailin,Munadin dhe Melekul -meut e nga këta e ka vlerësuar Xhibrilin a.s.
Nga librat e shpallur e ka vlerësuar Kur`anin Famëlartë, nga ummetet popujt e ka zgjehdur dhe vlerësuar Ummetine Muhammed mustafas a.s
Nga vendet dhe qytetet në sipërfaqe të tokës ka vlerësuar  Mekke, Medinen dhe Kudusi Sherifin.
Nga shpellat ka vlerësuar shpellën Hiraaa.
Nga muajt ka vlerësuar muajn Ramazan.
Nga Ditët ditën e Xhuma
Nga netët natën e Kadrit.

Duke u nisur nga kjo pamë  se ky muaj dallohet nga muajt tjerë....Por cilët janë ato veçuri, ndodhi që e dallojn këtë muaj nga tjerit muaj?

Vlerat, veçuritë që e dallojn Ramazanin nga Muajt tjerë si dhe ndodhit që kanë ndodhur në këtë muaj janë:


 • Agjërimi (Saum), i cili është veçuri e muajt të Ramazanit dhe si i till është farz jo si muajt tjer ku është vullnetar.
 • Zbritja e Kur`anit e cila është veçuri e muajt të Ramazanit të cilën e vërteton edhe Allahu xh.sh
 • Urdhëri për Dije e cila erdhi në muajn e Ramazanit në shpellën hira ajetet e para *Ikre*
 • Shpallet Pejgamber Muhammedi s.a.w.s dhe kjo është veçuri e këtij muaji.
 • Nata e Kadrit e cila është më e mirë se 1000 muaj është veçuri e Ramazanit pasi gjendet në Ramazan.
 • Fitorja e parë e besimtarve në Bedër *Lufta e Bedrit* e cila ndodhi në natën e 17 të  Ramazanit.
 • Çlirimi i Mekkes  (Qabes) po ashtu ishte veçuri e këti muaji.
 • Në këtë muaj u bë obligim sadekatul fitri.
 • Në këtë muaj në vitin 53 të hixhretit  muslimanët e cliruan rodesin.
 • Në këtë muaj në vitin 91të hixhretit muslimanët arritën në andaluzi.
 • Po në këtë muaj në vitin 92 pas hixhretit nën udhëheqjen e Tarik bin Zijadit Muslimanët e çliruarn spanjën.
 • Në këtë muaj në vitin 361 të Hixhretit  përfundoi ndërtimi i Univerzitetit  të shquar islamik El Az/har
 • Në këtë muaj në vitin 584 të Hixhretit Salahudin Ejjubi ngadhnjeu mbi kryqzatat.


Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temat e Ramazanit] Vecurit,vlerat dhe ndodhit e Muajt të Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: