islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty20%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty7%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty7%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty7%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty7%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty7%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty7%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty37%Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
aksaja
Motrat islame
Motrat islame
aksaja

Numri i postimeve : 50
Data e regjistrimit : 28/09/2012

Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta Empty
MesazhTitulli: Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta   Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta EmptyFri 12 Jun 2015 - 15:55

[You must be registered and logged in to see this link.] selam akejkum nje film i bukur islam me perkthim ne gjuhen frenge.       un e perkheva ne Google traduksion ket. nese ka mundesi hoxha i ketij forumi te na tregoj per jetên e tij a  vlen per ne te mesojm per jeten e tij a ka qen dijetar apo kush ka qen eshte hera e par qe hasa ne ket film.    Ibn Batuta (Berber: ⵉⴱⵏ ⴱⴰⵜⵓⵜⴰ, ابن بطوطة Ibn Batuta), emri i tij i plotë Ebu Abdullah Muhammed ibn Abdullah el-Lawati bëri Tanji Ibn Batuta, i lindur 24 shkurt 1304 në Tangier dhe vdiq në 1377 në Marrakech, është një explorer dhe udhëtar i cili ka udhëtuar pothuajse 120,000 km në mes të 1325 dhe 1349

Ibn Batuta, udhëtar Veriut të Afrikës e në fillim të shekullit XIV, është i njohur si "udhëtar e Islamit." Ai udhëton të gjitha vendet islame, Mali, Sumatra dhe Kenia në stepat ruse. Tridhjetë vitet e tij të wanderings përmes një botë islame fragmentuara, shqyer, konvergojnë drejt një qëllimi të vetëm: për të provuar se ekziston komuniteti dhe që me anë të praktikës së saj fetare dhe shoqërore, nëpërmjet solidaritetit të saj, ajo mbetet e pandashme.
14 qershor 1325, Ibn Batuta nga Tangiers për të udhëtuar në distancë më të madhe (116.800 km) mbuluar kurrë më parë Magellan (2 sièces më vonë): 29 vjet aventurat në rajonet që i korrespondojnë 44 vende sot! Afrika e Veriut (1325), Egjipt (1326), Palestina dhe Siria (1326), Medina dhe Meka (1326), Irak dhe Persia (1326-1327), South Arabia , Jemeni dhe Afrikën Lindore (1328-1330), Azia e Vogël dhe Konstandinopojës (1330-1331), Rusia jugore dhe Azisë Qendrore (1332-1333), India Muslimi (1334-1341), Maldivet dhe Ceilon (1342-1344), Sumatra dhe Kina (1345-1346). Pas një kthim në Tangier (1346-1349), ai u kthye në Andaluzi (Granada) dhe udhëtoi për në Mbretërinë e Marokut dhe Sahara (1349-1350), Afrikën Perëndimore (1351-1353). Ai u kthye në Fez në 1353. e Merinid Sulltan Ebu Inan urdhëroi atë për të diktuar kujtimet e tij Ibn Xhuzaji, sekretar i princit. Udhëtimesh titulluar "Të pranishëm për ata që duan të mendojnë për pamjet e qyteteve dhe mrekullitë e udhëtimit." është i njohur më mirë me emrin "Rihla".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Film islam - Grand Voyage d Ibn Battuta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Multimedia Islame :: Filma serik Islam-
Kërce tek: